Hlavní navigace

Silniční daň - hlava už mi nebere

  • (neregistrovaný) 213.226.224.---

    26. 1. 2010 21:26

    Prosím zkušené o radu. Pročítám diskuzi, ale už mám v hlavě takový zmatek, že prosím o radu. Už jsem se tu ptala ráno, ale musím dotaz rozšířit.

    Firma A (s.r.o.) prodala firmě B (OSVČ) nákladní automobil to 3,5 t 21.12.2009.
    V techničáku je uvedeno že vozidlo převedeno/odhlášeno na firmu B dne 21.12.2009. Ale firma B vozidlo přihlásila až 11.1.2010, byl vystaven už nový techničák (starý byl popsaný), takže ani nejni vidět kdy firma A odhlašovala.

    Kdy končí firmě A daň.pov. k silniční dani a kdy začíná firmě B?

    Řekla bych že změna poplatníka je 12/09, takže A do 11/09 a B 12/09. Ale zas na B nebylo přihlášeno, tak zas beru že daň pov. vznikla B až 1/10, takže A platí do 12/09.
    Plete se mi jestli daň pov. přechází podle prodeje, převodu v techničáku nebo i užívání k podnikání (co když A užívá do 21.12.2009 a B začne až od 11.1.2010).

    Vše se mi už motá dohromady. Prosím chytré o názory. Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 1. 2010 21:58

      prolog (neregistrovaný) 88.102.16.---

      Re: silniční daň - hlava už mi nebere
      Za prosinec by měla platit společnost A.

    • 27. 1. 2010 6:00

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: silniční daň - hlava už mi nebere
      Poplatníkem daně je firma B - § 4 odst. 1 písm. b) = není podstatné, že se firma B zaregistrovala až v 01/2010, ale že firma A zrušila registraci v 12/2009.
      Podle § 8 odst. 2 zanikla povovinnost platit SD firmě A v 11/2009, jelikož prodala auto poplatníkovi SD.

    • 27. 1. 2010 10:03

      Vlasta (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: silniční daň - hlava už mi nebere
      Náš případ: Auto firma prodala v srpnu 2008, až v prosinci 2008 přepsaný TP. Podle nás od září měl platit silniční daň nový vlastník auta, podle FÚ do data přepsání TP my s tím, že od září je to pro nás nedaňový náklad. Doporučuji zkusit zavolat na FÚ své správkyni daně a probrat to s ní.

    • 28. 1. 2010 13:23

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: silniční daň - hlava už mi nebere
      >>Firma A (s.r.o.) prodala firmě B (OSVČ) nákladní
      >>automobil to 3,5 t 21.12.2009.
      >>V techničáku je uvedeno že vozidlo
      >>převedeno/odhlášeno
      >>na firmu B dne 21.12.2009. Ale firma B vozidlo
      >>přihlásila až 11.1.2010, byl vystaven už nový
      >>techničák
      >>(starý byl popsaný), takže ani nejni vidět kdy firma
      >>A
      >>odhlašovala.
      >>
      >>Kdy končí firmě A daň.pov. k silniční dani a kdy
      >>začíná firmě B?
      >>Vše se mi už motá dohromady. Prosím chytré o názory.
      >>Děkuji
      >
      >Náš případ: Auto firma prodala v srpnu 2008, až v
      >prosinci 2008 přepsaný TP. Podle nás od září měl platit
      >silniční daň nový vlastník auta, podle FÚ do data
      >přepsání TP my s tím, že od září je to pro nás nedaňový
      >náklad. Doporučuji zkusit zavolat na FÚ své správkyni daně
      >a probrat to s ní.
      >


      >Podstatné je, kdy prodejce zrušil registraci na své jméno. Pokud zrušil v měsíci prodeje, tj. v 12/2009, pak SD hradí již nový držitel a to s odkazem na § 4 odst. 1 písm. b) = poplatníkem daně je osoba, která užívá vozidlo, jehož provozovatel je odhlášen z registru vozidel.
      Pokud byla registrace zrušena současně s registrací nového držitele až v 01/2010, pak bude SD hradit původní držitel a to i za 12/2009. Jelikož v 12/2009 auto bylo využíváno k podnikání
      a ze zákona je povinen původní držitel hradit SD i za 12/2009 (nezrušil registraci), jednalo by se i o daňově uznatelný náklad. Pokud by např. ke zrušení registrace původního držitele a zároveň k registraci nového došlo až v 02/2009, pak za 01/2010 by zaplacená SD mohla být nedaňovým nákladem u původního držitele vozidla(?) .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).