Hlavní navigace

Dohoda o prov. práce

• (neregistrovaný) 193.165.66.---

29. 1. 2010 10:36

Chtěla bych se zeptat pokud zaměstnám někoho na dohodu o provedení práce, beru ho jako svého zaměstnance a musím se tudíž prihlásit na FU jako zaměstnavatel a přihlásit se i k pojištění odpovědnosti za pracovní úrazy nebo se toto vztahuje pouze na HPP?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 1. 2010 11:15

J (neregistrovaný) 213.192.2.---

Re: Dohoda o prov. práce
      Ano, na FÚ se přihlásíte k placení zálohové nebo srážkové daně, podle toho jakou daní ho budete danit. K pojištění odpovědnosti za pracovní úrazy se také musíte přihlásit, otázkou bude, jak vysoké budete platit pojištění, protože nebudete mít vyměřovací základ. Hledejte tady v historii odpovědí, názory se různí.

• 31. 1. 2010 0:06

Jindra1 (neregistrovaný) 90.178.136.---

Já to beru vždy podle toho, jestli vznikla povinnost platit za zaměstnance soc. pojištění. Pokud ne, tak se ani neodvádí úrazové pojištění, není z čeho vypočítat.

• 31. 1. 2010 8:58

J (neregistrovaný) 213.192.2.---

A tady je právě ten problém.
      Vyhláška MF č. 125/1993 Sb., § 12 pojistné odst. 1 :
      Povinnost platit pojistné vzniká zaměstnavateli, zaměstnává-li alespoň jednoho zaměstnance. Tuto skutečnost je zaměstnavatel povinen bez zbytečného odkladu písemně oznámit organizační jednotce pojišťovny, v jejímž obvodu má zaměstnavatel sídlo (trvalé bydliště) a uvést své identifikační číslo zaměstnavatele nebo jiné označení, které je nahrazuje.
      A zákoník práce jasně říká, že pracovník na DPP je zaměstnancem.

• 31. 1. 2010 10:39

Jindra1 (neregistrovaný) 90.178.136.---

Předčasem jsem se na to ptala přímo v Kooperativě, řekli mi, tak jak jsem výše uvedla - neplatíte sociální, nemáte základ, neplatíte pojištění. Když mám zaměstnance HPP a k tomu dohodáře, taky odvádím jen z těch hlavních zaměstnanců.
      Ale počkám na další diskuzi - přiučíme se všichni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).