Hlavní navigace

Výpověď § 52 písm. c) nebo dohoda???

  • (neregistrovaný) 87.139.17.---

    9. 2. 2010 7:40

    Dobrý den,
    ráda bych si ověřila následující informaci:
    Zaměstnanci byla dána výpověď dle § 52 písm. c) (dvouměsíční výpovědní doba a tříměsíční odstupné).
    Zaměstnanec si během dvouměsíční výpovědní doby našel nové zaměstnání a chce skončit k určitému dni dohodou. Náleží mu v tomto případě odstupné, když má podepsanou výpověď s odstupným?
    Myslím si, že na to má nárok, ale kolegyně tvrdí, že ne, že nedodržel dvouměsíční výpovědní dobu.
    Děkuji za pomoc.
    Mišule

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 2. 2010 9:17

      VH

      Re: Výpověď § 52 písm. c) nebo dohoda???
      Kolegyně nemá pravdu, právo na odstupné je zachováno. Výpověď není třeba odvolávat z důvodu, že pracovní poměr nebude pokračovat, ale naopak skončí na základě toho právního úkonu, jehož účinky nastanou dříve, tj. na základě dohody. I v tomto případě je vhodné, aby důvod rozvázání byl v dohodě uveden (nebo aby obsahovala zmínku, že se touto dohodou nahrazuje již doručená výpověď).

    • 9. 2. 2010 9:22

      all (neregistrovaný) 77.93.205.---

      Re: Výpověď § 52 písm. c) nebo dohoda???
      Ovšem na tu dohodu zaměstnavatel nemusí přistoupit.

    • 9. 2. 2010 9:35

      Mišule (neregistrovaný) 87.139.17.---

      Re: Výpověď § 52 písm. c) nebo dohoda???
      Díky moc. Mišule

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).