Hlavní navigace

Výpověď daná zaměstnancem

  • (neregistrovaný) 212.4.129.---

    15. 2. 2010 18:10

    Prosím Vás,může (jestli ano dle jakého §) dát zaměstnavateli výpověd z pracovního poměru v případě,že mi neoprávněně strhl určitý finančí obnost ze mzdy a že mi posílá pozdě mzdu?Mám nárok na odstupné?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 2. 2010 18:52

      E. (neregistrovaný) 90.179.26.---

      Re: Výpověď daná zaměstnancem
      Zaměstnanec může okamžitě zrušit prac. poměr dle § 56 ZP /b) pozdní výplata/, pozor na neplatnou výpověď /§ 70/.
      Jestli má nárok na odstupné, nevím. Ale pokud neoprávněně strhl ze mzdy nějaký obnos - obraťte se se stížností na inspektorát práce. Není od věci se zeptat právníka, pokud jde o větší/zásadní částku. Ten Vám nejlíp poradí, co dál.

    • 16. 2. 2010 11:28

      pája

      Re: Výpověď daná zaměstnancem
      Záleží na tom, jak máte sjednánu nebo stanovenu mzdu, protože sjednanou ve smlouvě vyplatit musí beze zbytku, stanovenou ve mzdovém výměru nebo vn.předpisu může měnit a jen dodržet NV o min. mzdě v jednotlivých skupinách prací.
      Pokud Vám nevyplatí mzdu sjednanou ve smlouvě, můžete okamžitě zrušit PP, ale po uplynutí 15ti dmů po splatnosti mzdy, dle § 56 b) ZP a máte nárok na 3xnásobek průměru - odstupné- § 67/1 ZP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).