Hlavní navigace

Snížení pracovního úvazku

• (neregistrovaný) 213.226.203.---

15. 2. 2010 19:55

Rád bych se zeptal na následující věc. Zaměstnavatel mi sdělil, že v rámci snížení rozpočtu pro naši organizaci, mi navrhuje snížit pracovní úvazek na 50%. Jsem zaměstnán na HPP na dobu neurčitou. Zároveň mi nabídl možnost pracovat na částečný úvazek na 50% na dalším pracovišti. Chtěl jsem se zeptat, jak by to bylo s dovolenou a čerpáním na obou pracovištích. Také mě zajímá, jestli mám nějaký nárok na odstupné v případě zrušení organizace v momentě, kdy bych již nebyl zaměstnán na plný úvazek a zda-li v případě výpovědi zde běží rovněž výpovědní lhůta 2 měsíce nebo zda-li mě může dát zaměstnavatel výpověď kdykoliv bez udání důvodu - zkrátka zda-li v případě částečného úvazku se na mě vztahují stejná ustanovení a práva jako v případě plného úvazku. Děkuji za jakoukoliv radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 2. 2010 8:58

Kara (neregistrovaný) 82.113.44.---

Re: snížení pracovního úvazku
      Takže půl úvazek za jednom pracovišti a půl úvazek na druhém? Tím druhým pracovištěm se rozumí tatáž firma, ale jiné místo výkonu práce nebo jde o jinou firmu? Pokud by to byla dvě pracoviště v jedné firmě, tak úvazek pochopitelně zůstává celý, akorát půl pracovní doby doby byste byl na jednom pracovišti a půl na druhém.

• 16. 2. 2010 9:03

Jan34 (neregistrovaný) 195.113.129.---

Právě že se jedná o jinou organizaci, takže vůbec nevím, jak by to bylo ohledně dovolené, náhrad během dovolené, odstupného při případném zrušení jedné z organizací apod. Děkuji za radu

• 16. 2. 2010 11:52

Kara (neregistrovaný) 82.113.44.---

V tom případě se každý pracovní poměr posuzuje samostatně. Pokud ve stávající firmě na změnu úvazku přistoupíte a zároveň nstoupíte do druhé firmy také na pracovní poměr, pak Vám vzniká nárok na dovolenou z obou pracovních poměrů. Akorát den vybrané dovolené Vám nebude zaplacen 8 hodinami, ale jen tolika hodinami, kolik je úvazek. Klidně se může stát, že v prvním poměru budete mít dovolenou a v druhém budete pracovat. Nebo budete zároveň čerpat dovolenou v obou. Vše se posuzuje samostatně. Vše náleží jako u pracovního poměru na plný úvazek, na úvazku vůbec nezáleží, akorát že je méně peněz. Daňové prohlášení ale můžete mít podepsané pouze v jedné firmě a pokud tam, kde nebudete mít podepsané, nevyděláte v měsíci víc než 5000 hrubého, bude Vám daněna tato mzda srážkovou daní a ta už se nevyrovnává, takže třeba ani nebudete moci uplatnit celou slevu na poplatníka. To už vše záleží na konkrétní výši výdělků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).