Hlavní navigace

Přeřazení/výpověď

  • (neregistrovaný) 89.102.35.---

    24. 2. 2010 2:33

    Dobrý den,

    Jsem ve firmě nadbytečná a aby mi nemuselo být vyplaceno odstupné nutí mne odejít nařízením vykonávat jiné práce. Pracuji v kanceláři na technické pozici s pevně stanoveným rozsahem práce.Ta co musím vykonávat je však jiná (sekretářka, uklízečka) a občas i přímo jiné oddělení.

    1. Musím opravdu tančit jak pískají?
    2. V zákoníku jsem se dočetla že nemusím, ale zároveň našla i klauzuli o 22dnech v roce na jiném pracovišti kdy musím.Týká se mě?
    3. Mám nesrovnalosti mezi par41 2) a 7) a par46.
    4. Každý den práci písemně odmítám, ale dělám ji.Mohla bych odmítnout?
    5. Jak si mohu stěžovat a je možnost penalizace?
    6. Mohu dat i výpověď na základě zmíněného s nárokem na odstupné?

    Jejich chování je hrozné, proto ta hamižnost.

    Děkuji mnohokrát.ZP mám přečten ale mám mnoho nesrovnalostí.

    • 24. 2. 2010 11:12

      Jíťa (neregistrovaný) 193.165.74.---

      Re: Přeřazení/výpověď
      Především druh práce musíte mít stanoven v pracovní smlouvě, případně specifikován v popisu práce. (§ 34 ZP). Konat práce jiného druhu lze jen v případech daných zákonem (§ 40 odst.2), to znamená, že buď vás musí přeřadit ze zákonných důvodů nebo se s vámi dohodnout. Zákonná převedení jsou např. ze zdravotních důvodů, nesplnění předpokladů pro výkon sjedané práce (např.chybějící kvalifikační zkoušky) nebo v případě kdy zjednodušeně zaměstnanec porušuje povinnosti vyplývající z práv.předpisů vztahující se k jeho práci (zkráceně pracovní kázeň).
      Jestliže vám sdělili, že jste nadbytečná, měli by správně sepsat důvody nadbytečnosti (omezení provozu, zrušení prac.míst apod.) a vám předat výpověď dle § 52 odst. c). Ze zákona vám běží 2-měsíční výpovědní doba a po skončení PP máte nárok na 3-měsíční odstupné. Lze s nimi ale i domluvit sepsání dohody o skončení PP s tím, že důvodem je nadbytečnost a sjednat odstpuné např. ve výši 5ti měsíců. To by možná i pro vás bylo nejvhodnější, protože byste jim uvolnila místo hned a nemuseli by vás 2 měsíce zaměstnávat. Nevím kde jste přišla na převedení na 22dní, ale v současném ZP toto není-jedině v § 41 odst.4)je možnost převedení při odvracení mimořádné nebo živelní události, ale i zde je třeba souhlas zaměstnance. Trošku sporně bych viděla vykonávání jiné práce, protože už to může být považováno jako souhlas s jejím výkonem. Ale písemně jim sdělujete že nesouhlasíte, což by bylo zřejmě pádnější. Jinak se můžete obrátit na inspektorát práce (odkaz na příslušný IP najdete na www.suip.cz).

    • 24. 2. 2010 18:57

      Problémová (neregistrovaný) 89.102.35.---

      Re: Přeřazení/výpověď
      Mockrát děkuji.informaci o 22dnech mi sdělili právě na inspektorátu.Prý samotná jejich účast v tomto je pouze doporučující ale nemůžou nic zaměstnavateli nařídit.
      Teď ještě maličkost.

      V souvislosti s tím abych měla práci opravdu co nejnepříjemnější si hrají s mými přesčasy.Mám jich mnoho a tak když jsem odmítla práci chtěli okamžitě ať si je vyberu.Dojela jsem do práce, byla tam půl hodiny a jela zase domu.bylo mi řečeno že mi zítra udělají totéž.
      Mám to daleko a tak hodina cesty, brzké vstávání, půl hodiny práce a zase domů není nejférovější.Můžou to tak dělat více jak týden.Mohou, nebo zacházení s hodinami má svá omezení?

      Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).