Hlavní navigace

náhrada ušlé mzdy

• (neregistrovaný) 86.61.235.---

1. 3. 2010 11:17

Dobrý den, dne 21. 5. 2009 jsem dostal výpověď za hrubé porušení pracovního poměru. Dnes soud tuto výpověď zrušil jako neoprávněnou. Chci se zeptat jestli mám nárok na náhradu ušlé mzdy za období od 21. 5. 2009 do rozsudku. Děkuji Ščudla

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 3. 2010 12:12

m. (neregistrovaný) 88.102.231.---

Re: náhrada ušlé mzdy
      Rozsudek už nabyl právní moci? Zaměstnavatel se neodvolal?

• 1. 3. 2010 12:40

Lubomír Ščudla (neregistrovaný) 86.61.235.---

Rozsudek právní moci nabyde za 15 dní, byl vynesený dnes, a zaměstnavatel si neponechal lhůtu na odvolání. Chtěl jsem se jen zeptat, jestli mám nárok na náhradu ušlé mzdy, pokud by rozsudek nabyl právní moci.

• 1. 3. 2010 12:49

VH

Zda budete mít nárok na náhradu ve výši prům. výdělku, záleží na tom, zda a kdy jste prohlásil, že trváte na tom, aby vás zaměstnavatel zaměstnával i nadále. Pokud jste takové prohlášení neučinil, uplatní se fikce, že váš PP neskončil výpovědí ze strany zaměstnavatele, ale dohodou, jinak nic. Pokud jste takové prohlášení učinil, náleží vám náhrada mzdy ve výši prům. výdělku za dobu od tohoto prohlášení vůči zaměstnavateli (nebo od skončení PP, pokud jste takto prohlásil ještě v průběhu výp. doby), a to až do doby, než vám zaměstnavatel umožní výkon práce podle pracovní smlouvy. Pro tento druhý případ musíte počítat s tím, že je vaší povinností druhého dne po právní moci rozhodnutí nastoupit zpět k zaměstnavateli a konat práci , k jejímuž výkonu jste se zavázal v pracovní smlouvě. Byla-li v průběhu intervalu, po který by vám měla náležet náhrada mzdy, doba typu dočasné PN apod., za tuto dobu náhrada nenáleží (dle judikatury zaměstnanec musí být ochoten, připraven a schopen práci konat, což v době PN není dáno). V případě, že jste přijal podporu v nezam., musíte ji vrátit, totéž se týká přijatého odstupného apod. Vše (nebo skoro vše) se musí nasimulovat, jako kdyby k rozvázání PP nedošlo.

• 24. 4. 2010 11:32

Markéta Faltysová (neregistrovaný) 109.72.8.---

Dobrý den,

řešíme teď případ,kdy zaměstnanec dostal neoprávněnou výpověď. Na základě soudu bylo rozhodnuto že mu náleší náhrada za ušlou mzdu, podporu v nezaměstnanosti za dobu kdy jí pobíral vrátil a vrátil se zpět do zaměstnání. Nyní řešíme jakým způsobem mu částku danou soudem vyplatit. Odvede z této náhrady soc. a zdr.pojištění a daň? Nebo se má výplata částky o toto navýšit? A co odvod za zaměstnavatele? Další dotaz...má zaměstnance dobu kdy byl na ÚP vedenu jako pojištěnou (zaplacenou), nebo si bude muset pojištění doplatit když podporu vracel? Díky za pomoc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).