Hlavní navigace

Kdy je platná konkurenční doložka?

 • (neregistrovaný) 85.132.219.---

  29. 3. 2010 10:34

  Dobrý den,prosil bych o radu. Podepsal jsme u jedné firmy zabývající se pojišťováním Konkurenční doložku - že se zavazuji, že nebudu po dobu 2 let vykonávat tuto práci u jiné firmy, jinak jim bude náležet 50% hrubého příjmu za 1. rok od porušení dohody. Chtěl bych se zeptat,zdali tato doložka nabývá platnosti i přes to,že  jsem s firmou nepodepsal Dohodu o provedení práce?Bylo mi sděleno, že je to již platné,dle zákona 19/38 z roku 2004.
  Prosil bych o radu.Dekuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 3. 2010 12:08

   Rop

   Řekl bych, že samotná konkurenční doložka porušuje zákoník práce ...

   viz § 310 odst. 1 zákoníku práce:
   Byla-li sjednána dohoda, kterou se zaměstnanec zavazuje, že se po určitou dobu po skončení zaměstnání, nejdéle však po dobu 1 roku, zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu, je součástí dohody závazek zaměstnavatele, že zaměstnanci poskytne přiměřené peněžité vyrovnání, nejméně však ve výši průměrného měsíčního výdělku, za každý měsíc plnění závazku. Peněžité vyrovnání je splatné pozadu za měsíční období, pokud se účastníci nedohodli na jiné době splatnosti.

   Konkurenční doložku tedy nelze sjednat na dva roky ...

  • 4. 4. 2010 0:42

   suvka (neregistrovaný) 78.45.37.---

   Jenže, to se týká pouze zaměstnaneckého poměru. Pojišťováci v naprosté většině nejsou v zaměstnaneckém poměru, čili se jich týká Obchodní zákoník, který maximální dobu stanoví právě na ony dva roky. Doložka je ale i v tomto případě platná pouze za určitých podmínek - vymezením teritoria nebo osob (i právnických), kterých se konkurenční doložka týká, určením výše kompenzace za "nekonkurování" a přesným specifikováním sankcí. Zákon, na který se odvoláváte (38/2004), vyžaduje písemné uzavření smlouvy s pojišťovnou/ami, jejichž jménem budete uzavírat pojistky (doporučuji si tento zákon prostudovat, pokud se touto činností skutečně hodláte zabývat, neboť, jak známo, "neznalost zákona neomlouvá  ;)) Takže, pokud jste smlouvu s pojišťovnou neuzavřel... Pak ještě můžeme hovořit o Základní listině práv a svobod (kam patří i svoboda podnikání) a rovněž o rozporu s dobrými mravy. Btw - doložka k čemu to je, když není podepsána smlouva?.

  • 4. 4. 2010 13:43

   jezevec (neregistrovaný) 213.151.87.---

   tipnul bych si, že pokud máte "DPP", jste zaměstnanec a vztahuje se na vás ZP.
   pokud děláte na živnosťák, jste podnikatel a vztahuje se na vás OZ

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).