Hlavní navigace

Dovolená- moc dotazů :¨-)

• (neregistrovaný) 79.98.158.---

4. 4. 2010 9:35

Prosím , mám dilema. 80% zaměstnanců u nás pracuje sezonně na HPP.
    1/Letos např. zhruba od půlky ledna do konce března. Vychází jim třeba 54 odpracovaných směn. Podle ZP mají nárok za každých 21 dnů na 1/12. Konkrétně u člověka,který odpr.54 dnů to jsou 4 dny dovolené. Do loňska jsem to dělala tak,že tomuto člověku bych dala 5 dnů. Protože z dalších 21 dnů odpracoval víc jak polovinu. Přijde mi to fér a zaměstnavatel to tak chce. Letos jsem se dozvěděla na školení,že nesmím,že to dělám blbě. Pročítám zákoník i jeho komentáře, mzdovou účetní, příklady,ale nejsem z toho moudrá. Můžete mi někdo poradit?

2/ A pak ještě druhá situace,když zam odpracuje např. 74 dnů. Tam mu vzniká nárok po 60-ti odpracovaných, takže konkrétně tomuto bych dala 7 dnů dovolené. Je to správně?

3/ A ještě třetí dotaz. Drtivá většina těchto zaměstnanců nastupuje v průběhu měsíce, ne k 1. Taky jsem se dočetla,že nárok na dovolenou vzniká z každého celého odprac.měsíce. To by někteří jedinci neměli dovolenou vůbec žádnou, když nastoupili např 3.1.2010 a ukončili 27.2.2010. Mohu se v těchto případech řídit v prospěch zaměstnanců? Nebo nám to při kontrole smete FÚ ze stolu,jako neprávněné náklady? Případně to napadne jiná instituce...?

Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).