Hlavní navigace

Okamžité rozvázání pracovního poměru

  • (neregistrovaný) 82.113.46.---

    31. 5. 2010 21:45

    Může zaměstnanec okamžitě rozvázat pracovní poměr pokud ho zaměstnavatel nutí pracovat v rozporu se zákoníkem práce? Na ohrazení proti tomu reaguje zaměstnavatel stylem dělej nebo běž.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 6. 2010 10:34

      pája

      Re: Okamžité rozvázání pracovního poměru
      zaměstnanec může okamžitě zrušit PP jen ze zákonných důvodů dle § 56 ZP-(zdr.problém nebo nevyplácení mzdy), to co uvádíte není tímto důvodem, ale zam-nec není povinen konat práci v rozporu se ZP, PS, dalšími předpisy, těžko hodnotit, co je podle vás "v rozporu se ZP".Když tak upřesněte.

    • 1. 6. 2010 10:41

      Moničičinka (neregistrovaný) 82.113.46.---

      Re: Okamžité rozvázání pracovního poměru
      § 90 a zaměstnavatelka změnila (a podstatně zhoršila) pracovní dobu jako reakci na to, že si zaměstanankyně dovolila vzít neschopenku

    • 1. 6. 2010 11:06

      pája

      Re: Okamžité rozvázání pracovního poměru
      to nedokážu na dálku posoudit, ale dle § 90 musí zam-tel rozvrhnout PD tak, aby byl dodržen nepřžetržitý odpočinek atdatd- ale dle § 81 pr.dobu rozvrhuje zam-tel, který učuje začátek a konec pr.směn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).