Hlavní navigace

Stravné §163 nebo §176

  • (neregistrovaný) 88.102.212.---

    8. 9. 2010 14:10

    Jsme stavební firma s.r.o.
    V jaké výši máme poskytovat zaměstnancům výši stravného.
    Nejsme státní sféra,ale bylo mě řečeno,že můžeme použít výši stravného pro státní zaměstnance.Trochu jsem se do toho zamotala,poradí někdo?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 9. 2010 14:22

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: Stravné §163 nebo §176
      Podle § 176. Pokud by však stravné mělo být kráceno z důvodu poskytnutí bezplatné stravy (např. oběda), ale kráceno nebylo, pak má nárok zaměstnanec na stravné max. ve výši dle § 163. Pokud by bylo poskytnuto stravné vyšší, pak je rozdíl nutno zdanit zaměstnanci ve mzdě vč. odvodu na SP a ZP.
      Příklad:
      Zaměstnanec je vyslán na jednodenní školení. Součástí nákladu na školení je i cena za poskytnutí oběda - celkem ve výši 2000,00 Kč.
      Zaměstnanec nebyl seznámen s krácením stravného před nástupem na prac. cestu a nelze mu tedy stravné krátit (dle směrnice náleží zaměstnanci stravné 174,00 Kč, t.j. v horní hranici dle § 176 ZP). Na pracovní cestě byl celkem 13,00 hod. Pokud dostane proplaceno stravné ve výši 174,00 Kč, bude mu zdaněno ve mzdě rozdíl mezi 174,00 Kč a 146,00 Kč = 28,00 Kč. Z 28,00 Kč tedy bude odvedena daň i SP a ZP. Pro zaměstnavatele se jedná o daňový náklad a to vč. poskytnutého oběda.

    • 8. 9. 2010 16:36

      Jindřiška L. (neregistrovaný) 212.4.129.---

      Re: Stravné §163 nebo §176
      Tady začátečník s hloupím dotazem.Máme v nákladech těch 73,-- korun a ve mzdách nedodaňujeme ani neodvádíme poj.Máme ovšem upraveno vnitřním předpisem.Jestli to dobře chápu,je to špatně a ani vnitřní předpis na tom nic nemění??Děkuji za rady a Vaše zkušenosti.

    • 9. 9. 2010 8:35

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: Stravné §163 nebo §176
      Pokud zaměstnanci na prac. cestě bylo poskytnuto bezplatně stravné a CN nebyly kráceny, pak bylo, ve vašem případě, nutno dodanit vč. odvodů 12,00 Kč. Směrnice nemůže být v rozporu se zákonem. Najdete v § 176 odst. 3: Nesjedná-li zaměstnavatel nebo neurčí před vysláním zaměstnance na pracovní cestu výši stravného podle odstavce 1 a míru jeho krácení podle § 163 odst. 2, přísluší zaměstnanci stravné ve výši dolní sazby rozpětí podle odstavce 1 = nelze uplatnit více.

    • 9. 9. 2010 16:45

      Jindřiška L. (neregistrovaný) 212.4.129.---

      Mám dopočítávat zpětně odvody ?
      To je teda prů..., mám dopočítávat zpětně odvody? Není mi z toho 2x dobře.Co vy na to?

    • 10. 9. 2010 10:43

      annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

      Re: Mám dopočítávat zpětně odvody ?
      Já bych nadlimitní cestovné (již dříve vyplaceníé) zaúčtovala jako nedaňový náklad a dál bych to neřešila.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).