Hlavní navigace

Nemoc v době výpovědi

  • (neregistrovaný) 188.95.122.---

    7. 10. 2010 8:47

    Dobrý den, mám v tom trochu zmatek.
    výpověď daná zaměstnavatelem 31.8., takže konec PP 31.10.
    Zaměstnanec onemocněl ihned 1.9., je stále nemocný.
    Pokud bude nemoc ukončena do 31.10. tak opravdu u nás skončí v říjnu.
    Pokud ale donese ukončení neschopenky až 1.11., a nestane se to, že by netrval na pokračování PP, tak u nás bude ještě další 2 měsíce a pracovní poměr skončí až 1. ledna? Nějak to nechápu, poradíte?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 10. 2010 9:28

      markov (neregistrovaný) 82.114.193.---

      Re: nemoc v době výpovědi
      § 53 odst. 2 ZP - Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
      Takže - pokud nemoc trvá od 1.9. a bude trvat do 31.10., tak u vás neskončí 31.10., ale o dobu nemoci (2 měsíce) se prodlouží výpovědní doba - PP by skončil a 31.12. .. za předpokladu, že opět neonemocní.
      PP by skončil 31.10. v případě, že by zaměstnanec (nejlépe písemně) prohlásil, že na prodloužení výpovědní doby netrvá. Což ovšem - vzhledem k tomu, že "se hodil marod hned první den výpovědní doby" zřejmě nenastane.

    • 7. 10. 2010 10:30

      Pavel M (neregistrovaný) 188.95.122.---

      Re: nemoc v době výpovědi-opravu?
      ale v časopisu Poradce čtu: k prodloužení nebo zastavení výpovědní doby nedochází, jestliže ochranná doba (např vznik neschopnosti), která začala běžet po podání výpovědi, skončila ještě před uplynutím výpovědní doby. Tak teď tedy nevím vůbec nic

    • 7. 10. 2010 11:39

      VH

      Re: nemoc v době výpovědi-opravu?
      To, co píšete, není v rozporu s výše uvedeným: Aby vůbec došlo k prodloužení výpovědní doby, musí být splněny tyto podmínky:
      1. výpověď musí být doručena před DPN,
      2. DPN musí trvat k datu 31.10 (=pokud skončí dříve, PP se neprodlužuje = uváděná citace),
      3. zaměstnanec neprohlásí, že na prodloužení netrvá.
      Jak sám píšete příklad - DPN začala 1.9. a skončí 1.11., což je po datu 31.10. = PP se prodlouží po skončení DPN, a to o tolik kal. dnů výpovědní doby, které se kryly s DPN = září 30, říjen 31, celkem 61 dnů počítaných od 2.11.

    • 7. 10. 2010 12:19

      Pavel H. (neregistrovaný) 188.95.122.---

      moc děkuji za objasnění
      >>>>Dobrý den, mám v tom trochu zmatek.
      >>>>výpověď daná zaměstnavatelem 31.8., takže konec PP
      >>>>31.10.
      >>>>Zaměstnanec onemocněl ihned 1.9., je stále nemocný.
      >>>>Pokud bude nemoc ukončena do 31.10. tak opravdu u nás
      >>>>skončí v říjnu.
      >>>>Pokud ale donese ukončení neschopenky až 1.11., a
      >>>>nestane se to, že by netrval na pokračování PP, tak u
      >>>>nás
      >>>>bude ještě další 2 měsíce a pracovní poměr skončí až
      >>>>1. ledna? Nějak to nechápu, poradíte?
      >>>
      >>>§ 53 odst. 2 ZP - Byla-li dána zaměstnanci výpověď
      >>>před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba
      >>>měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do
      >>>výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí
      >>>teprve
      >>>uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení
      >>>ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí
      >>>zaměstnavateli,
      >>>že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
      >>>Takže - pokud nemoc trvá od 1.9. a bude trvat do
      >>>31.10., tak u vás neskončí 31.10., ale o dobu nemoci
      >>>(2
      >>>měsíce) se prodlouží výpovědní doba - PP by skončil a
      >>>31.12. .. za předpokladu, že opět neonemocní.
      >>>PP by skončil 31.10. v případě, že by zaměstnanec
      >>>(nejlépe písemně) prohlásil, že na prodloužení
      >>>výpovědní
      >>>doby netrvá. Což ovšem - vzhledem k tomu, že "se
      >>>hodil
      >>>marod hned první den výpovědní doby" zřejmě
      >>>nenastane.
      >
      >
      >To, co píšete, není v rozporu s výše uvedeným: Aby
      >vůbec došlo k prodloužení výpovědní doby, musí být
      >splněny tyto podmínky:
      >1. výpověď musí být doručena před DPN,
      >2. DPN musí trvat k datu 31.10 (=pokud skončí dříve,
      >PP se neprodlužuje = uváděná citace),
      >3. zaměstnanec neprohlásí, že na prodloužení netrvá.
      >Jak sám píšete příklad - DPN začala 1.9. a skončí
      >1.11., což je po datu 31.10. = PP se prodlouží po skončení
      >DPN, a to o tolik kal. dnů výpovědní doby, které se
      >kryly s DPN = září 30, říjen 31, celkem 61 dnů
      >počítaných od 2.11.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).