Hlavní navigace

Přechod z výd. % na skut. - dod. DPFO09?

  • (neregistrovaný) 88.146.134.---

    6. 3. 2011 18:03

    Dobrý den,

    od roku 2007 jsem uplatňovala vždy výdaje paušálem. Nyní při výpočtu za rok 2010 jsem zjistila, že by se mi za tento rok vyplatily skutečné výdaje (byla jsem na mateřské dovolené a měla zaměstnánu paní na DPP).

    Vím, že při přechodu z %výdajů na skutečné tj. vedení DE jsem povina dle §23/8b/3 dodanit zásoby a pohledávky.

    K 31.12.2009 jsem měla neuhrazené pohledávky 4 v celkové výši 18 850 Kč, tyto byly uhrazeny na začátku roku 2010 a zahrnula jsem je tedy do příjmů v roce 2010.

    Prosím musím dodaňovat za rok 2009 tyto pohledávky? Přijde mit o docela nelogické, zaplaceny jsem je dostala a i kdybych v roce 2009 vedla DE, tak by byly součástí příjmů až dnem úhrady, tj. v roce 2010?

    Pokud je musím dodanit, prosím kam je v dodatečném přiznání uvést a vyměří FÚ úroky z prodlení?

    Díky,

    Vika

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 3. 2011 20:49

      M. (neregistrovaný) 93.99.64.---

      Re: Přechod z výd. % na skut. - dod. DPF
      Dobrý den, sice taky trochu nechápu smysl, ale dodanit opravdu musíte. Obávám se (to nevím přesně), že musíte podat i opravný přehled na OSSZ, protože v roce 2009 byl již v přehledu uváděn daňový základ, který vy nyní změníte dodatečným daňovým přiznáním. Zdravotní pojištění je správně, tam se jedná o příjmech a výdajích a částku za faktury uvedete až v roce 2010.

      Dodatečné přiznání jsem vyplňovala stejně jako řádné, akorát jsem do přílohy do tabulky E uvedle dodaňované pohledávky - to se pak přenese do řádku 105. Potom ještě samozřejmě vyplníte oddíl 6 v přiznání.

      Penále vám doměří, ale vy si požádáte o odpuštění z důvodu změny uplatňování výdajů. Snad vám ho odpustí.

    • 6. 3. 2011 21:21

      RadekV (neregistrovaný) 78.80.180.---

      Re: Přechod z výd. % na skut. - dod. DPF
      Dobrý den, dle § 7 odst.7 zákona o daních z příjmů není možné po uplanění paušálních výdajů tuto metodu měnit. Takže bohužel. Obrácený postup zákon nezakazuje.

    • 6. 3. 2011 21:42

      M. (neregistrovaný) 93.99.64.---

      Re: Přechod z výd. % na skut. - dod. DPF
      Ale tady není psáno o změně pro rok 2009, ale o dodanění a změně pro rok 2010. To podle mě lze. To by nezměnila způsob uplatňování výdajů vlastně nikdy.

    • 6. 3. 2011 21:49

      Vika (neregistrovaný) 88.146.134.---

      Re: Přechod z výd. % na skut. - dod. DPF
      *** díky moc za odpovědi. Já se domnívám, že tím, že není možné měnit uplatnění výdajů je myšleno v průběhu zdaňovacího období, jinak by se fakt nedalo změnit nikdy ...

      S dodaněním pohledávek jste mě moc nepotěšila s těmi pohledávkami, je fakt že v našich zákonech se moc logiky hledat nedá -((

      Díky moc, hezký večer. V.

    • 13. 3. 2011 9:28

      IV. (neregistrovaný) 194.228.147.---

      Re: Přechod z výd. % na skut. - dod. DPF
      Jé,to se mi stalo taky.Díky za info,jen ještě jsem se do toho zamotala,že mi vlastně vloni vraceli daň.bonus,takže to vlastně vyplním v odd.6 do ř.78 s mínusem?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).