Hlavní navigace

Odstupné

  • (neregistrovaný) 78.80.192.---

    10. 5. 2011 7:23

    Dobrý den,
    prosím o radu, zaměstnanec okamžitě zrušil PP dle §56písm.b, dle § 67 mu náleží odstupné ve výši 3násobku průměrné mzdy.
    Zaměstnanec u firmy pracoval necelý půlrok. I v tomto případě náleží 3násobek? Nebo je to nějak krácené. Ještě jsem toto neřešila. Prosím na případný odkaz, kde si to dostuduji.
    Děkuji

    Pěkný den

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 5. 2011 7:41

      markov (neregistrovaný) 82.114.193.---

      Re: Odstupné
      Ideální by bylo dostudovat to v zákoníku práce, konkrétně § 67.
      Zaměstnanci náleží trojnásobek průměrného výdělku.
      Výpočet průměrného výdělku viz § 351-362.

    • 10. 5. 2011 8:24

      J. (neregistrovaný) 193.179.131.---

      Re: Odstupné
      A tohle neplati?
      Odstupné bude závislé na počtu odpracovaných let
      Zaměstnanci, který u firmy pracoval méně než rok, bude vyplaceno odstupné ve výši jednoho měsíčního platu. Pokud zde zaměstnanec pracoval déle než jeden rok, dostane odstupné ve výši dvou měsíčních platů. Po dvou a více letech má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši tří měsíčních platů.

      Navíc od 1.1.2011 platí, že ten, kdo dostane odstupné a eviduje se na ÚP, tak mu bude pozdržena výplata podpory v nezaměstnanosti - a to úměrně podle toho, za kolik měsíců odstupné pobíral.

    • 10. 5. 2011 9:32

      pája

      Re: Odstupné
      >>>Dobrý den,
      >>>prosím o radu, zaměstnanec okamžitě zrušil PP dle
      >>>§56písm.b, dle § 67 mu náleží odstupné ve výši
      >>>3násobku
      >>>průměrné mzdy.
      >>>Zaměstnanec u firmy pracoval necelý půlrok. I v tomto
      >>>případě náleží 3násobek? Nebo je to nějak krácené.
      >>>Ještě jsem toto neřešila. Prosím na případný odkaz,
      >>>kde
      >>>si to dostuduji.
      >>Ideální by bylo dostudovat to v zákoníku práce,
      >>konkrétně § 67.
      >>Zaměstnanci náleží trojnásobek průměrného výdělku.
      >>Výpočet průměrného výdělku viz § 351-362.
      >
      >A tohle neplati?
      >Odstupné bude závislé na počtu odpracovaných let
      >Zaměstnanci, který u firmy pracoval méně než rok, bude
      >vyplaceno odstupné ve výši jednoho měsíčního platu.
      >Pokud zde zaměstnanec pracoval déle než jeden rok,
      >dostane odstupné ve výši dvou měsíčních platů. Po dvou a
      >více letech má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši tří
      >měsíčních platů.
      a to je upraveno ve kterém § kterého zákona?
      >
      >Navíc od 1.1.2011 platí, že ten, kdo dostane odstupné
      >a eviduje se na ÚP, tak mu bude pozdržena výplata
      >podpory v nezaměstnanosti - a to úměrně podle toho, za
      >kolik měsíců odstupné pobíral.
      >

    • 10. 5. 2011 9:34

      markov (neregistrovaný) 82.114.193.---

      Re: Odstupné
      >A tohle neplati?
      >Odstupné bude závislé na počtu odpracovaných let
      >Zaměstnanci, který u firmy pracoval méně než rok, bude
      >vyplaceno odstupné ve výši jednoho měsíčního platu.
      >Pokud zde zaměstnanec pracoval déle než jeden rok,
      >dostane odstupné ve výši dvou měsíčních platů. Po dvou a
      >více letech má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši tří
      >měsíčních platů.
      Ne. Aktuálně platné znění ZP je zde:
      http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411/_s.155/701?PC_8411_p=67&PC_8411_l=262/2006&PC_8411_ps=10#10821

      >Navíc od 1.1.2011 platí, že ten, kdo dostane odstupné
      >a eviduje se na ÚP, tak mu bude pozdržena výplata
      >podpory v nezaměstnanosti - a to úměrně podle toho, za
      >kolik měsíců odstupné pobíral.
      A? Dostane tříměsíční odstupné, podprora se mu posune o 3 měsíce. V čem spatřujete problém?

    • 10. 5. 2011 14:19

      jjjjj (neregistrovaný) 78.80.192.---

      Re: Odstupné
      Děkuji Všem moc za reakce, taky jsem četla nějaký článek o tom, že když je zaměstnanec zaměstnán méně než 1rok=1odstupné, ale nenašla jsem k tomu oporu v ZP.
      Takže se budu řídit §67ZP a dostane odstupné 3 měsíce.

    • 1. 9. 2011 10:49

      mája (neregistrovaný) 88.100.55.---

      Re: Odstupné
      >>>A tohle neplati?
      >>>Odstupné bude závislé na počtu odpracovaných let
      >>>Zaměstnanci, který u firmy pracoval méně než rok,
      >>>bude
      >>>vyplaceno odstupné ve výši jednoho měsíčního platu.
      >>>Pokud zde zaměstnanec pracoval déle než jeden rok,
      >>>dostane odstupné ve výši dvou měsíčních platů. Po
      >>>dvou
      >>>a
      >>>více letech má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši
      >>>tří
      >>>měsíčních platů.
      >>Ne. Aktuálně platné znění ZP
      >>>je
      >>>zde:
      >>http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411/_s.155/701?PC_8411_p=67&PC_8411_l=262/2006&PC_8411_ps=10#10821
      >>
      >>>Navíc od 1.1.2011 platí, že ten, kdo dostane odstupné
      >>>a eviduje se na ÚP, tak mu bude pozdržena výplata
      >>>podpory v nezaměstnanosti - a to úměrně podle toho,
      >>>za
      >>>kolik měsíců odstupné pobíral.
      >>A? Dostane tříměsíční odstupné, podprora se mu posune
      >>o 3 měsíce. V čem spatřujete problém?
      >
      >
      >Děkuji Všem moc za reakce, taky jsem četla nějaký
      >článek o tom, že když je zaměstnanec zaměstnán méně než
      >1rok=1odstupné, ale nenašla jsem k tomu oporu v ZP.
      >Takže se budu řídit §67ZP a dostane odstupné 3 měsíce.

    • 1. 9. 2011 10:52

      mája (neregistrovaný) 88.100.55.---

      Re: Odstupné
      To co zmiňuje o odstupném za odpracovaná léta by snad mělo platit až v novém zákoníku práce, který je připravován. Zatím jsou to snad jen návrhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).