Hlavní navigace

Poviný pracovní oděv

 • (neregistrovaný) 89.102.189.---

  18. 6. 2011 16:09

  Dobrý den, moje mamka pracuje v tiskárně, kde dostali nařízeno nosit pracovní oblečení - tričko s logem firmy a kalhoty. S tričkem tam nikdo problém nemá, ale kalhoty jsou plátěné, silné, dvojité (zřejmě uzpůsobené pro práci dělníků i třeba stavebních). Problém je v tom, že pracovní hala je špatně větraná a dvojité kalhoty nejsou na léto zrovna ideální. Zaměstnavatel jim hrozí, že "když to nosit nebudou, sáhnou jim na peníze."
  Mamka si není jista, jestli je pracovní úbor zanesen v kolektivní smlouvě, každopádně tam dělá čtrnáct let a přišli s tím až letos.
  Ona proti tomu v zásadě nic nemá, spíš nechápe, proč má nosit něco naprosto nepohodlného a ještě se v tom pařit. U strojů je totiž dost pohybu a v tomhle se hýbat nedá. Jsou nějaká kritérie, podle kterých se hodnotí druh oblečení pro danou práci? Děkuji, Jana

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 6. 2011 19:26

   Zdeněk H. (neregistrovaný) 77.104.252.---

   Re: Poviný pracovní oděv
   Vážená paní Jano, níže uvádím snad trošku přehlednou informaci.

   NAŘÍZENÍ VLÁDY Č. 495/2001 SB., V PLATNÉM, ZNĚNÍ, KTERÝM SE STANOVÍ ROZSAH A BLIŽŠÍ PODMÍNKY POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH OCHRANNÝCH PRACOVNÍCH PROSTŘEDKŮ (OOPP), MYCÍCH, ČISTICÍCH A DEZINFEKČNÍCH PROSTŘEDKŮ

   §2
   OOPP PRO ÚČELY TOHOTO NAŘÍZENÍ NEJSOU:

   A) BĚŽNÉ PRACOVNÍ ODĚVY A OBUV, KTERÉ NEJSOU URČENY K OCHRANĚ ZDRAVÍ ZAMĚSTNANCŮ PŘED RIZIKY A KTERÉ NEPODLÉHAJÍ PŘI PRÁCI MIMOŘÁDNÉMU OPOTŘEBENÍ NEBO ZNEČIŠTĚNÍ, tedy tzv. firemní uniformy, ty pracovníka nemusí chránit, ale jen zviditelňují firmu. Pokud nevyhovují, protože je v nich horko, měli by pracovníci dostat jiné. Nejedná se totiž o osobní ochranné pracovní prostředky.
   Pokud by však zaměstnavatel konstatoval,že se jedná o OOPP, musí tyto prostředky naplňovat požadavky § 3, tedy
   § 3
   OOPP MUSÍ

   A) BÝT PO DOBU POUŽÍVÁNÍ ÚČINNÉ PROTI VYSKYTUJÍCÍM SE RIZIKŮM A JEJICH POUŽÍVÁNÍ NESMÍ PŘEDSTAVOVAT DALŠÍ RIZIKO, což ale jiné riziko představují a sice horko a zvýšené pocení a navazující nepohodlí při pracovní činnosti

   B) ODPOVÍDAT PODMÍNKÁM NA PRACOVIŠTI, což ale podmínkám na pracoviště neodpovídají, horší pohyb a zvýšené pocení, tedy nebezpečí vzniku kožních nemocí.

   Doporučuji Vám toto sdělit zaměstnavateli, tedy jeho bezpečnostnímu technikovi a pokud nebudou kladně reagovat, dojděte na místně příslušný OIP (orgán inspekce práce), kde Vám bezplatně a hlavně kvalifikovaně poradí. Zadáte-li si do vyhledávače OIP, najdete, který je Vám nejbližší.

   Zdeněk H.

  • 19. 6. 2011 14:27

   Jana D. (neregistrovaný) 89.102.189.---

   Re: Poviný pracovní oděv
   Pane Zdeňku, moc Vám děkuji :).
   Jana

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).