Hlavní navigace

Dohoda o provedení práce

  • (neregistrovaný) 83.240.61.---

    22. 6. 2011 11:18

    Jako OSVČ chci uzavřít DoPP s osobou starší 18ti let. Musí mít k výkonu práce preventivní prohlídku? Bude vykonávat pracovní úklid. Budu za osobu se kterou uzavřu DoPP hradit sociální a zdravotní pojištění a musím odvést daň z příjmu? Nebo je výhodnější Dohoda o pracovní činnosti?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 6. 2011 11:28

      jirula (neregistrovaný) 88.102.1.---

      Re: Dohoda o provedení práce
      pokud bude vykonávat tuto práci, nemusí mít preventivní prohlídku. za zaměstnance na DoPP se neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Daň z příjmu se odvádět musí, záleží na výši příjmu, buď srážkovou nebo zálohovou. Nezapomeňte že DoPP se uzavírá pouze na 150 hodin za rok.

    • 22. 6. 2011 11:35

      markov (neregistrovaný) 82.114.193.---

      Re: Dohoda o provedení práce
      Daně se samozřejmě odvádět musí, ale při podepsaném Prohlášení a uplatnění jen základní slevy bude při příjmu do cca 13.000 Kč daň = 0. Nicméně je třeba se na FÚ přihlásit jako plátce daně z příjmů FO ze závislé činnosti, případně i daně vybírané srážkou.

    • 22. 6. 2011 11:35

      alsa (neregistrovaný) 94.127.130.---

      Re: Dohoda o provedení práce
      Preventivní prohlídka u dohod domnívám se není zákonem stanovena, je to na vašem uvážení.
      Z dohody o provedení práce se neodvádí ani SP, ani ZP, pouze daň ve výši 15%, buď srážková, když je hrubý příjem do 5000,- Kč měsíčně, nad 5000,- Kč je to zálohová daň a mělo by se provést roční zúčtování, nebo zaměstnanec podá přiznání k DPFO na FÚ.
      Pokud zaměstnanec u Vás podepíše Prohlášení k dani z příjmu, odečtete mu z daně 1970,- Kč měsíčně.
      Počet odpracovaných hodin ročně je omezen na 150!!

      U dohod o prac. činnosti se SP i ZP odvádí.

    • 22. 6. 2011 11:40

      markov (neregistrovaný) 82.114.193.---

      Re: Dohoda o provedení práce
      >Z dohody o provedení práce se neodvádí ani SP, ani ZP,
      >pouze daň ve výši 15%, buď srážková, když je hrubý
      >příjem do 5000,- Kč měsíčně, nad 5000,- Kč je to zálohová
      >daň a mělo by se provést roční zúčtování,
      Zákon o daních z příjmů povinnost provést RZD nebo požádat o RZD neukládá. Je samozřejmě v zájmu zaměstnance aby požádal (kvůli případnému přeplatku), ale nutit ho nikdo nemůže. Nepožádá-li, je jeho daňová povinnost splněna sražením záloh - § 38h odst. 8 ZDP.
      >nebo zaměstnanec podá přiznání k DPFO na FÚ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).