Hlavní navigace

Dovolená u zaměstnankyně po mateřské

  • (neregistrovaný) 90.182.190.---

    19. 7. 2011 9:13

    Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu na konkrétním příkladu.
    Naše zaměstnankyně byla od 13.8.2010 do 20.12.2010 NEMOCNÁ. Od 20.12.2010 nastoupila na MATEŘSKOU DOVOLENOU, která skončila 3.7.2011. Dnes 19.7.2011 zažádala neoficiálně mailem o proplacení dovolené.
    Měl bych prosím tyto otázky:
    1) žádost o proplacení dovolené musí být oficiální (ne mailem)?
    2) na kolik dní dovolené má nárok?
    3) jak se v tomto případě počítá průměrná náhrada (částka náhrady za hodinu)?
    Předem moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 7. 2011 9:35

      vlalet (neregistrovaný) 193.86.243.---

      Re: Dovolená u zaměstnankyně po mateřské
      tak předně - o proplacení dovolené nemůže žádat, ta se proplácí až při ukončení pracovního poměru.
      Měla si po skončení MD zažádat o čerpání dovolené, předpokládám, že teď už je na rodičovské dovolené.
      Nárok má celý za letošní rok, zatím, bude se jí krátit o zameškané dny do konce roku 2011 (jako při nemoci) po 100 zam. dnech 1/12, za dalších 21 zam. dnech další dvanáctina.

    • 19. 7. 2011 9:49

      janv (neregistrovaný) 90.182.190.---

      Re: Dovolená u zaměstnankyně po mateřské
      Omlouvám se, ale moc jsem to nepochopil. Je to tak, že má nárok čerpat 11 dní (za 28 týdnů MD)?
      A jak je to prosím s průměrnou náhradou, když poslední příjem měla v srpnu 2010?
      Děkuji za trpělivost.

    • 19. 7. 2011 9:53

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Dovolená u zaměstnankyně po mateřské
      >>>Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu na konkrétním
      >>>příkladu.
      >>>Naše zaměstnankyně byla od 13.8.2010 do 20.12.2010
      >>>NEMOCNÁ. Od 20.12.2010 nastoupila na MATEŘSKOU
      >>>DOVOLENOU,
      >>>která skončila 3.7.2011. Dnes 19.7.2011 zažádala
      >>>neoficiálně mailem o proplacení dovolené.
      >>>Měl bych prosím tyto otázky:
      >>>1) žádost o proplacení dovolené musí být oficiální
      >>>(ne
      >>>mailem)?
      >>>2) na kolik dní dovolené má nárok?
      >>>3) jak se v tomto případě počítá průměrná náhrada
      >>>(částka náhrady za hodinu)?
      >>>Předem moc děkuji.
      >>
      >>tak předně - o proplacení dovolené nemůže žádat, ta
      >>se
      >>proplácí až při ukončení pracovního poměru.
      >>Měla si po skončení MD zažádat o čerpání dovolené,
      >>předpokládám, že teď už je na rodičovské dovolené.
      >>Nárok má celý za letošní rok, zatím, bude se jí
      >>krátit
      >>o zameškané dny do konce roku 2011 (jako při nemoci)
      >>po 100 zam. dnech 1/12, za dalších 21 zam. dnech
      >>další
      >>dvanáctina.
      >
      >Omlouvám se, ale moc jsem to nepochopil. Je to tak, že
      >má nárok čerpat 11 dní (za 28 týdnů MD)?

      Kdyby požádala včas, měla by nárok čerpat celou dovolenou za rok 2011 (nejméně 20 dnů). Protože nepožádala, bude krácená za RD (odhadem o 2/12) a vybere si ji po skončení RD.

      >A jak je to prosím s průměrnou náhradou, když poslední
      >příjem měla v srpnu 2010?

      Pokud není v rozhodném období odpracováno aspoň 21 dnů, použije se pravděpodobný průměr.
      >Děkuji za trpělivost.

    • 19. 7. 2011 9:42

      xy5

      Re: Dovolená u zaměstnankyně po mateřské
      pokud chtěla zaměstnankyně ČERPAT dovolenou, měla si o ni požádat (písemně) nejpozději 3.7. 2011, aby ji mohla od 4.7. čerpat (to byste postupoval dle § 217/5 Zák. práce) a nárok na dovolenou by za letošní rok byl celoroční (nekrácený)
      protože ale podle zákona nepostupovala, tak jí odpovězte, že dovolená se NEPROPLÁCÍ, ale ČERPÁ a že žádost stejně podala pozdě a na mail nemusíte vůbec reagovat (§ 337 Zák.p.)
      dovolenou byste proplatil, pokud by končil PP (to zde není)
      ona bude dovolenou čerpat až po návratu z rodič. dovolené (§ 218/3 Zp) - bude už ale krácená!
      pokud by ale znovu otěhotněla a opět by nastoupila na další MD, potom by tato dovolená, která jí nyní zbývá k čerpání ,propadla
      požádala si (písemně) o čerpání rodič. dovolené? Pokud Vás nepožádala, pak ji dříve než 1. PD po 3. naroz. dítěte nemusíte vzít zpět. § 195-198 Zp

    • 19. 7. 2011 10:16

      VH

      Re: Dovolená u zaměstnankyně po mateřské
      Zaměstnankyně o dovolenou písemně žádat nemusí, může požádat JAKKOLIV - srov. slovo "zpravidla" v § 337 ZP, na který je výše odkazováno.

    • 19. 7. 2011 10:36

      xy5

      Re: Dovolená u zaměstnankyně po mateřské
      jenže "jakkoliv" se pak u soudu těžko dokládá (pokud bylo "jen" ústně), takže, dle mého názoru: co je psáno, to je dáno
      ale to záleží také jaké jsou vztahy na pracovišti apod.

    • 19. 7. 2011 10:40

      VH

      Re: Dovolená u zaměstnankyně po mateřské
      Žádné jenže - nemůžete podsouvat něco, co zákon nestanoví. A jak často chodíte k soudu vy?

    • 19. 7. 2011 10:46

      xy5

      Re: Dovolená u zaměstnankyně po mateřské
      já nikomu svůj názor nevnucuji, jen jsem napsala, jak bych to řešila já, abych k tomu soudu nemusela
      věřím, že nikdy k soudu jít nebudu muset (stačí mi vidět některé kauzy, které se propírají v médiích a o spravedlnosti to většinou není - zde platí jen zákon silnějšího, kdo má peníze a lepšího advokáta, pak vyhrává)

    • 19. 7. 2011 13:09

      xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Dovolená u zaměstnankyně po mateřské
      a nárok na dovolenou by za letošní rok byl
      >>>>celoroční (nekrácený)
      >>>>protože ale podle zákona nepostupovala, tak jí
      >>>>odpovězte, že dovolená se NEPROPLÁCÍ, ale ČERPÁ a že
      >>>>žádost
      >>>>stejně podala pozdě a na mail nemusíte vůbec reagovat
      >>>>(§ 337 Zák.p.)
      >>>>dovolenou byste proplatil, pokud by končil PP (to zde
      >>>>není)
      >>>>ona bude dovolenou čerpat až po návratu z rodič.
      >>>>dovolené (§ 218/3 Zp) - bude už ale krácená!
      >>>>pokud by ale znovu otěhotněla a opět by nastoupila na
      >>>>další MD, potom by tato dovolená, která jí nyní zbývá
      >>>>k čerpání ,propadla
      >>>>požádala si (písemně) o čerpání rodič. dovolené?
      >>>>Pokud
      >>>>Vás nepožádala, pak ji dříve než 1. PD po 3. naroz.
      >>>>dítěte nemusíte vzít zpět. § 195-198 Zp
      >>>
      >>>Zaměstnankyně o dovolenou písemně žádat nemusí, může
      >>>požádat JAKKOLIV - srov. slovo "zpravidla" v § 337
      >>>ZP,
      >>>na který je výše odkazováno.
      >>
      >>jenže "jakkoliv" se pak u soudu těžko dokládá (pokud
      >>bylo "jen" ústně), takže, dle mého názoru: co je
      >>psáno,
      >>to je dáno
      >>ale to záleží také jaké jsou vztahy na pracovišti
      >>apod.
      >
      >Žádné jenže - nemůžete podsouvat něco, co zákon
      >nestanoví. A jak často chodíte k soudu vy?

      Zákon nestanoví písemně. Tedy v případě, že zaměstnanec požádá ústně a zaměstnavatel to zpochybní, jak zaměstnanec dokáže (pokud nemá svědky), že požádal? A naopak, zaměstnanec nepožádá před koncem MD o dovolenou písemně, ale bude tvrdit, že požádal ústně (dočetl se že má nárok např. zde) a bude trvat na čerpání, jak zaměstnavatel prokáže, že nebylo požádáno?
      Jde mi pouze o právní názor na uvedené situace, jak se bude postupovat, pokud obě strany budou trvat na svém.
      Ono vyplácet zaměstnanci náhradu za dovolenou právě v případech čerpání po MD, kdy zaměstnanec neodvede např. během několika let žádnou práci, ale zaměstnavatel musí platit náhrady za dovolenou není pro zaměstnavatele zrovna moc příjemné.

    • 19. 7. 2011 16:00

      VH

      Re: Dovolená u zaměstnankyně po mateřské
      > a nárok na dovolenou by za letošní rok byl
      >>>>>celoroční (nekrácený)
      >>>>>protože ale podle zákona nepostupovala, tak jí
      >>>>>odpovězte, že dovolená se NEPROPLÁCÍ, ale ČERPÁ a že
      >>>>>žádost
      >>>>>stejně podala pozdě a na mail nemusíte vůbec reagovat
      >>>>>(§ 337 Zák.p.)
      >>>>>dovolenou byste proplatil, pokud by končil PP (to zde
      >>>>>není)
      >>>>>ona bude dovolenou čerpat až po návratu z rodič.
      >>>>>dovolené (§ 218/3 Zp) - bude už ale krácená!
      >>>>>pokud by ale znovu otěhotněla a opět by nastoupila na
      >>>>>další MD, potom by tato dovolená, která jí nyní zbývá
      >>>>>k čerpání ,propadla
      >>>>>požádala si (písemně) o čerpání rodič. dovolené?
      >>>>>Pokud
      >>>>>Vás nepožádala, pak ji dříve než 1. PD po 3. naroz.
      >>>>>dítěte nemusíte vzít zpět. § 195-198 Zp
      >>>>
      >>>>Zaměstnankyně o dovolenou písemně žádat nemusí, může
      >>>>požádat JAKKOLIV - srov. slovo "zpravidla" v § 337
      >>>>ZP,
      >>>>na který je výše odkazováno.
      >>>
      >
      >Zákon nestanoví písemně. Tedy v případě, že
      >zaměstnanec požádá ústně a zaměstnavatel to zpochybní, jak
      >zaměstnanec dokáže (pokud nemá svědky), že požádal? A
      >naopak, zaměstnanec nepožádá před koncem MD o dovolenou
      >písemně, ale bude tvrdit, že požádal ústně (dočetl se že
      >má nárok např. zde) a bude trvat na čerpání, jak
      >zaměstnavatel prokáže, že nebylo požádáno?
      >Jde mi pouze o právní názor na uvedené situace, jak se
      >bude postupovat, pokud obě strany budou trvat na
      >svém.
      >Ono vyplácet zaměstnanci náhradu za dovolenou právě v
      >případech čerpání po MD, kdy zaměstnanec neodvede
      >např. během několika let žádnou práci, ale zaměstnavatel
      >musí platit náhrady za dovolenou není pro
      >zaměstnavatele zrovna moc příjemné.

      Jako obvykle - tvrzení proti tvrzení, nic neobvyklého.

    • 19. 7. 2011 16:14

      xJ (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Dovolená u zaměstnankyně po mateřské
      Bohužel, nic neobvyklého. A není proto lepší, než ponechat to v rovině tvrzení proti tvrzení, poradit písemnou formu, aby se této situaci předešlo, i když to zákoník práce přímo nenařizuje?

    • 19. 7. 2011 16:18

      VH

      Re: Dovolená u zaměstnankyně po mateřské
      Poradit jistě, ale nikoliv tvrdit "měla si (písemně) požádat...", a to navíc s odkazem na zákonné ustanovení, které požadavek písemné formy nepředepisuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).