Hlavní navigace

Snížení odhadu nemov.stavebním technikem

 • (neregistrovaný) 195.22.42.---

  13. 8. 2011 9:23

  Dobrý den,
  v prosinci 2010 jsme nechali udělat odhad našeho budoucího RD. Tento odhad byl vytvořen na základě projektové dokumentace a na částku 3,5mil. Z této částky (tedy pouze z 80%) jsme dostali 2,3mil. úvěr. Teď jsme chtěli si ještě půjčit 500tis. ale včera se nám dostala informace od finanční poradkyně ČMSS, že jejich stavební technik tento odhad ponížil o 300tis. z důvodu rostoucích cen materiálu a klesajících cen nemovitostí. Zdá se nám to hodně, můžeme jeho tvrzení nějak reklamovat, popř. nechat přezkoumat?

  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 8. 2011 9:39

   alen1 (neregistrovaný) 46.135.10.---

   Re: Snížení odhadu nemov.stavebním techn
   Můžete, za zkoušku to stojí.
   Banky a také stavební spořitelny postupují v rámci opatrnosti.
   Důvod klesajících cen nemovitostí je jasný.
   Ale snižování ceny nemovitosti z důvodů rostoucích cen materiálu??
   Mohli byste zkusit přeúvěrování u jné banky, pokud je k tomu vhodný termín. Nebo tím aspoň pohrozit, že se zeptáte jinde.

  • 13. 8. 2011 9:44

   LucyLIu (neregistrovaný) 195.22.42.---

   Re: Snížení odhadu nemov.stavebním techn
   >>Dobrý den,
   >>v prosinci 2010 jsme nechali udělat odhad našeho
   >>budoucího RD. Tento odhad byl vytvořen na základě
   >>projektové dokumentace a na částku 3,5mil. Z této
   >>částky (tedy
   >>pouze z 80%) jsme dostali 2,3mil. úvěr. Teď jsme
   >>chtěli si ještě půjčit 500tis. ale včera se nám
   >>dostala
   >>informace od finanční poradkyně ČMSS, že jejich
   >>stavební
   >>technik tento odhad ponížil o 300tis. z důvodu
   >>rostoucích cen materiálu a klesajících cen
   >>nemovitostí. Zdá
   >>se nám to hodně, můžeme jeho tvrzení nějak
   >>reklamovat,
   >>popř. nechat přezkoumat?
   >>
   >>Děkuji
   >Můžete, za zkoušku to stojí.
   >Banky a také stavební spořitelny postupují v rámci
   >opatrnosti.
   >Důvod klesajících cen nemovitostí je jasný.
   >Ale snižování ceny nemovitosti z důvodů rostoucích
   >cen materiálu??
   >Mohli byste zkusit přeúvěrování u jné banky, pokud je
   >k tomu vhodný termín. Nebo tím aspoň pohrozit, že se
   >zeptáte jinde.

   Díky. Mě se to zdá celé divné, protože jsem to začala urgovat, čekala jsem stále smlouvy a když po 3týdnech nic, volala jsem poradkyni, která "to prověřila", ale opět jsem jí musela nahánět. Celkově mi to nesedí :-( A domluvit si s ní schůzku je také v posledních týdnech scifi. Buď má školení, nebo porady, nebo dovolené....A to potřebujeme vyřešit co nejdříve :-(
   >

  • 13. 8. 2011 9:48

   alen1 (neregistrovaný) 46.135.10.---

   Re: Snížení odhadu nemov.stavebním techn
   Spoléhá, že si budete muset vzít větší úvěr, protože vás tlačí čas, tak zdržuje, aby jste již neměli jinou možnost.
   Také může být problém i jinde, možná byste měli zavolat přímo na centrálu stavební spořitelny a zeptat se, v čem je problém.

  • 13. 8. 2011 9:49

   Katka2 (neregistrovaný) 82.99.161.---

   Re: Snížení odhadu nemov.stavebním techn
   Při tomto přístupu "poradkyně" bych vyměnila nejdřív ji. Ten ponížený odhad jste viděli nebo si ho ona vycucala z prstu?

  • 13. 8. 2011 9:58

   LucyLIu (neregistrovaný) 195.22.42.---

   Re: Snížení odhadu nemov.stavebním techn
   Ona tvrdí, že na výši úvěru dosáhneme, ale chybí nám dozajištění. Protože ten první úvěr ve výši 2.3 mil. je brán z tohoto odhadu a RD je tím zastavěn. A protože technik odhad ponížil o 300tis, už nám chybí do těch 5OOtis., které chceme půjčit, to zajištění. Takhle mi to poradkyně vysvětlila. Upravený odhad jsme neviděli, tyto informace dostala poradkyně od technika (který má příští týden dovolenou). A ještě co mi hlava nebere. Máme ještě zastavěný pozemek a ručíme chalupou. Její odhad, který je starý 4roky je 1.8mil. A tento odhad technik nechal být, u chalupy staré x let a u novostavby poníží o 300tis? Teď jsem jí psala SMS, zda můžeme v pondělí se u ní stavit, tak prý ANO a budu chtít vysvětlení a stanovisko toho jeijch technika písemně.

  • 13. 8. 2011 11:07

   Katka2 (neregistrovaný) 82.99.161.---

   Re: Snížení odhadu nemov.stavebním techn
   Netvrdím, že je to váš případ, ale znám "poradce" kteří záměrně lžou, jen aby měli kšeft. Nebo naopak plácnou první věc co je napadne, jen aby měli pokoj. Tím chci říct, že informace od poradců je třeba brát s velkou rezervou. Nav ašem místě bych se poptala i jinde.

  • 13. 8. 2011 11:15

   LucyLIu (neregistrovaný) 195.22.42.---

   Re: Snížení odhadu nemov.stavebním techn
   No takovýhle pocit máme s manželem taky. Za zřízení smlouvy jsme zaplatili 6tis, poradkyně má svou odměnu v kapse a dále nemá zájem cokoliv řešit. Tak uvidíme, co nám řekne v pondělí a pak holt budeme muset řešit asi jinde. díky

  • 14. 8. 2011 18:08

   Zeměměřič K. (neregistrovaný) 88.103.151.---

   Re: Snížení odhadu nemov.stavebním techn
   Dobrý den,
   pokud přijde na věc, "jakýsi stavební technik" nemá vůbec nárok oceňovat nemovitosti. Tato kompetence je určena výhradně soudním znalcům, resp. znalcům v oboru ekonomika, odvětví ceny a odhady, specializace nemovitosti. Být Vámi, nechám si udělat od kompetentní osoby aktuální odhad ceny nemovitosti a s tím jdu na banku. Seznam těchto osob najdete na stránkách Ministerstva spravedlnosti ČR (http://datalot.justice.cz/justice/repznatl.nsf/$$SearchForm?OpenForm) Zde hledejte podle příslušného oboru a lokality.

  • 15. 8. 2011 14:47

   Lenka F. (neregistrovaný) 90.180.49.---

   Re: Snížení odhadu nemov.stavebním techn
   Bylo by taky dobré zjistit si předem, kteří odhadci ve Vašem regionu mají smlouvu přímo s Vaší stav. spořitelnou pro daný účel, mohlo by se stát, že Vám odhad od jiného nebudou chtít uznat. Snad by to st. spořitelna mohla mít na webu, nebo to zjistíte na pobočce. My jsme ve firmě měli trošku odlišný případ, potřebovali jsme odhady kvůli ručení za prov. úvěr. Znalce jsme si našli na stránkách naší banky. Když jsme se nejdřív obrátili na jiného, tak nás odmítl, že nemá oprávnění odhady pro ručení zhotovovat.

  • 15. 8. 2011 15:12

   Zeměměřič K. (neregistrovaný) 90.180.194.---

   Re: Snížení odhadu nemov.stavebním techn
   Domnívám se, že banka by měla respektovat odhad od jakéhokoliv znalce, který na takovou práci má oprávnění. Od toho tam ten znalec dává kulaté úřední razítko se státním znakem, aby garantoval formální a věcné náležitosti znaleckého posudku (odhadu ceny), stejně jako kvalifikovanost odhadu samého. V případě jakéhokoliv problému má právě takový (a pouze takový) posudek váhu i u případného soudního řízení.

  • 15. 8. 2011 15:35

   alen1 (neregistrovaný) 46.135.22.---

   Re: Snížení odhadu nemov.stavebním techn
   To právě ani banky a už vůbec ne stavební spořitelny nerespektují.
   Pokud to není odhadce, který má smlouvu s bankou, st. spoř. odhad od něj nevezmou. Respektive pouze při přeúvěrování k jiné bance, pak vezmou původní odhad.
   Několikrát se mi stalo, že jsem pro klienta potřebovala odhad( hypotéka) a odhadce s oblasti např. Olomouc nemohl udělat odhad např. na nemovitost v Praze. Mají to rozškatulkované a nic s tím neuděláte.
   Většinou klient nemůže riskovat zdlouhavé tahanice, protože ho tlačí čas.

  • 15. 8. 2011 15:51

   Zeměměřič K. (neregistrovaný) 90.180.194.---

   Re: Snížení odhadu nemov.stavebním techn
   To je samozřejmě jiná věc. Je jasné, že pro takový požadavek banky ani spořitelny nemají oporu v platným legislativnách normách, ale jak jste řekla, klient často nemá čas na dopisování si přes právníky, aby pak za půl roku konečně dostal úvěr. Je to smutné, že to tak funguje a doufám, že toto arogantní chování mnoha bankovních ústavů (ale nejen jich) jednou někdo pořádně zkrotí. Je to podobné, jako by např. katastrální úřady určovaly lidem, že kupní smlouvu může sepsat jen ten a ten právník z toho či onoho města a jiný ne, což je samozřejmě nesmysl. Pro případ znalců na toto pamatuje §9 odst. 1 zákona č. 36/1967 Sb. o znalcích a tlumočnících, kde se dozvíme, že: "Znalci (tlumočníci) jsou oprávněni vykonávat znaleckou (tlumočnickou) činnost i mimo obvod krajského soudu, v jehož seznamu jsou zapsáni. " Ale máte pravdu, že jedna věc je legislativní norma a druhá její vymahatelnost, resp. vymahatelnost v rozumném časovém horizontu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).