Hlavní navigace

Kontrola OSSZ odstupné

• (neregistrovaný) 195.39.65.---

25. 8. 2011 11:51

prosím kontroluje ossz, zda to, co je ve mzdovém listu nazváno odstupné opravdu odstupným je a nemělo z toho být odvedeno sociální a zdravotní pojištění. Když nemáme podklad o organizační změně? jsou to důchodci. Máte s tím nějakou zkušenost

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 8. 2011 12:03

s (neregistrovaný) 212.24.139.---

Re: kontrola OSSZ odstupné
      ano, chtějí vědět kdo dostal odstupné,také smlouvu u ukončení PP + mzdové listy

• 25. 8. 2011 12:08

karolin (neregistrovaný) 195.39.65.---

a rozhodnutí o organizační změně? Když na to místo hned nastoupí někdo jiný? Je to problém? Dívají se na to? Když odstupné není podle ZP tedy z důvodů organizační změny, tak by se totiž mělo odvádět pojistné. Nevím, jestli jdou takto do hloubky. Nemám zkušenost. Ptám se kvůli důchodců. Odcházejí, aby měli odstupné § 52 c, ale skutečnost je trošku jiná.
      Děkuji

• 25. 8. 2011 12:37

s (neregistrovaný) 212.24.139.---

až tak do hloubky to nekontrolují, tedy jsem to aspon nezažila.

• 25. 8. 2011 12:10

Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

Většinou se jen podívají na výplatní lístek nebo mzdový list, že je to skutečně nazváno odstupným a stačí jim to. Někdy chtějí předložit výpověď danou zaměstnavatelem nebo dohodu o skončení z důvodu organizačních změn. S tím, že by vyžadovali i podklad - rozhodnutí o organizační změně- jsem se zatím nesetkala.

• 25. 8. 2011 12:34

mám strach teď z těch důchodců, je jim jasné, že to není organizační změna, když odcházejí do důchodu. A když uvidí,že je stále stejný stav zaměstnanců... dodaní mě, nebudou to brát jako odstupné, ale odchodné s odvodem SP a ZP... tedy si myslím

• 25. 8. 2011 13:08

I člověk, který tzv. odchází do důchodu, může dostat výpověď z důvodu organizačních změn. On totiž může pobírat důchod a pracovní poměr mu vůbec nemusí končit. Takže jestliže tento člověk dostane výpověď pro nadbytečnost, tak mu náleží odstupné, přestože se stane důchodcem a začne pobírat důchod. Dávala jim firma výpověď nebo existují sepsané dohody o skončení, ve kterých se píše, že končí z důvodu nadbytečnosti? Pokud ano a sociálka by přesto něco namítala, dalo by se to obhájit tím, že skutečně byli nadbyteční a proto dostali výpověď, a pak se ukázalo, že ta práce byla potřeba, tak jste vzali jiného. Nebo jste nabrali člověka a pak se ukázalo, že je jich tam nadbytek, tak jste rozhodli o organizační změně. Ovšem pokud to máte tak, že jeden zaměstnanec skončí a následující den nastoupí další a děje se to tak pravidelně, mohli by si toho všimnout a dělat problémy.
      Existují ty výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo dohody pro nadbytečnost?

• 25. 8. 2011 13:23

Právě tohoto se bojím. Nyní máme plno zam-ců, kteří jsou důchodového věku, tento rok již 4. Máme buď výpověď dle § 52 c s výpovědní dobou a nárokem na odstupné. Nebo § 49 dohodu (to když jde paní třeba do důchodu 6.9., tak je PP ukončen k 5.9.) právě, že se nabírají noví lidé. Někde jsem četla, že si je tohoto OSSZ vědoma a proto to přezkoumává. Tak jsem v tomto trochu nejistá. Já jsem tady také místo paní. Nastoupila jsem dva měsíce aby mě zaučila a odešla § 52 c. Mají i odměnu za odchod do důchodu 4 000. Když se na to podívají, tak je jím to úplně jasné. Nebo dvě propustili a místo nich nastoupila jedna úplně nová :)

• 25. 8. 2011 14:26

>>I člověk, který tzv. odchází do důchodu, může dostat
      >>výpověď z důvodu organizačních změn. On totiž může
      >>pobírat důchod a pracovní poměr mu vůbec nemusí
      >>končit.
      >>Takže jestliže tento člověk dostane výpověď pro
      >>nadbytečnost, tak mu náleží odstupné, přestože se
      >>stane
      >>důchodcem a začne pobírat důchod. Dávala jim firma
      >>výpověď
      >>nebo existují sepsané dohody o skončení, ve kterých
      >>se
      >>píše, že končí z důvodu nadbytečnosti? Pokud ano a
      >>sociálka by přesto něco namítala, dalo by se to
      >>obhájit
      >>tím, že skutečně byli nadbyteční a proto dostali
      >>výpověď, a pak se ukázalo, že ta práce byla potřeba,
      >>tak
      >>jste vzali jiného. Nebo jste nabrali člověka a pak se
      >>ukázalo, že je jich tam nadbytek, tak jste rozhodli o
      >>organizační změně. Ovšem pokud to máte tak, že jeden
      >>zaměstnanec skončí a následující den nastoupí další a
      >>děje
      >>se to tak pravidelně, mohli by si toho všimnout a
      >>dělat problémy.
      >>Existují ty výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo
      >>dohody pro nadbytečnost?
      >
      >Právě tohoto se bojím. Nyní máme plno zam-ců, kteří
      >jsou důchodového věku, tento rok již 4. Máme buď výpověď
      >dle § 52 c s výpovědní dobou a nárokem na odstupné.
      >Nebo § 49 dohodu (to když jde paní třeba do důchodu
      >6.9., tak je PP ukončen k 5.9.) právě, že se nabírají noví
      >lidé. Někde jsem četla, že si je tohoto OSSZ vědoma a
      >proto to přezkoumává. Tak jsem v tomto trochu nejistá.
      >Já jsem tady také místo paní. Nastoupila jsem dva
      >měsíce aby mě zaučila a odešla § 52 c. Mají i odměnu za
      >odchod do důchodu 4 000. Když se na to podívají, tak je
      >jím to úplně jasné. Nebo dvě propustili a místo nich
      >nastoupila jedna úplně nová :)

No tak jestli si toho všimnou a budou vrtat, tak to bude blbý. A jestli máte ukončení dohodou a není tam že jde o nadbytečnost, tak je to ještě blbější. Ale možná, že se v tom hrabat nebudou a jen jim postačí, že jste to nazvali odstupným. Pokud to opravdu přejdou, pak buďte rádi a dál v tom nepokračujte.
      >

• 25. 8. 2011 14:39

děkuji za pomoc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).