Hlavní navigace

NEMOC - neodpracovaných 21 dní

  • (neregistrovaný) 90.183.18.---

    4. 10. 2011 10:16

    Dobrý den
    Prosím o radu - zaměstnankyně nastoupila do zaměstnání a po týdnu začala marodit. Dosud nedonesla zápočtový list od předchozího zaměstnavatele.
    V jakém případě nemá nárok na náhradu mzdy?
    Pokud byla zaměstnána, nárok má, ale co bude v případě, že byla na úřadu práce? A pokud by měla do 31.8. statut studenta a 1.9. nastoupila, měla by nárok?
    Ještě jsem se s takovým případem nesetkala ....
    Předem moc děkuji za odpovědi!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 10. 2011 13:04

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: NEMOC - neodpracovaných 21 dní
      Zákon o nemocenském pojištění 5
      Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastni:a) zaměstnanci, jimiž se pro účely tohoto zákona rozumí
      1. zaměstnanci v pracovním poměru,

      § 10 Vznik, zánik a přerušení pojištění zaměstnanců
      (1) Pojištění vzniká zaměstnanci uvedenému v § 5 písm. a)
      a) bodě 1 dnem, ve kterém nastoupil do práce,

      zákoník práce
      § 192
      (1) Zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným nebo kterému byla nařízena karanténa, přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náhrada mzdy nebo platu ve dnech podle věty druhé a ve výši podle odstavce 2, pokud ke dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnanec splňuje podmínky nároku na nemocenské podle předpisů o nemocenském pojištění.

      Z předchozích citací plyne, že nárok na nemocenské dávky má a když je nárok na nemocenské dávky,je nárok na náhradu mzdy.
      Leda že by měla vyčerpanou podpůrčí dobu, to by potom nárok nebyl.

    • 4. 10. 2011 13:33

      Adela (neregistrovaný) 90.183.18.---

      Re: NEMOC - neodpracovaných 21 dní
      Děkuji za reakci! A co v případě, že zaměstnankyně nepřinese zápočtový list nebo potvrzení o úhradě pojištění?

    • 5. 10. 2011 10:28

      Jannule (neregistrovaný) 85.71.160.---

      Re: NEMOC - neodpracovaných 21 dní
      přečtěte si nahoře ještě jednou ten par.10. Jak k vám nastoupila, je pojištěná. Vy jste plátce jejího pojištění, tak co by vám měla nosit za potvrzení?
      Nemocenská není PPM, kde se zkoumá, zda má pojištěnou dobu 270 dní, na nemocenskou (potažmo náhradu) je nárok, jakmile nastoupí do pojištěného prac.vztahu, tzn. z DPP nemá nárok, z DPČ a prac.smlouvy má nárok.

    • 5. 10. 2011 10:38

      Adela (neregistrovaný) 90.183.18.---

      Re: NEMOC - neodpracovaných 21 dní
      Děkuji, zmatkovala jsem :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).