Hlavní navigace

Sazba DPH pro RD pro rekreační účely

  • (neregistrovaný) 90.180.177.---

    5. 10. 2011 10:29

    firma bude provádět instalační práce na rodinném domě, který majitel staví pro rekreační účely. jakou sazbu máme použít - 20% ? když je to na rekreaci.
    Čím se to vlastně řídí u rodinného domu - podle způsobu jeho využití ? zda je pouížíván k trvalému bydlení, nebo k rekreaci. anebo záleží , jak byl dům zkolaudován?
    děkuji za vaše rady.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 10. 2011 12:18

      Jana V. (neregistrovaný) 193.179.131.---

      Re: sazba DPH pro RD pro rekreační účely
      Ano záleží na co byl zkolaudován.
      Pokud pro trvalé bydlení a jedná se o stavbu, která splňuje definici rodinného domu podle ustanovení § 48 zákon o DPH (podle kterého je rodinným domem stavba pro bydlení, ve které více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé rodinné bydlení a je k tomu účelu určena, a v níž jsou nejvýše tři samostatné byty, nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví), uplatní se v souladu s ustanovením u stavebních a montážních prací snížená sazba daně. I když je používán pouze k rekreaci.

    • 5. 10. 2011 13:05

      rr (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: sazba DPH pro RD pro rekreační účely
      Kolaudační protokol. Jedná-li se o RD (viz výpis z katastru nemovitostí), pak nazáleží na tom, že je používán pouze k rekreaci. Podstatné je, že odpovídá definici ve vyhlášce č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby.
      Pak se uplatní snížená sazba DPH.

    • 5. 10. 2011 13:19

      lk (neregistrovaný) 90.180.177.---

      Re: sazba DPH pro RD pro rekreační účely
      >>firma bude provádět instalační práce na rodinném
      >>domě,
      >>který majitel staví pro rekreační účely. jakou sazbu
      >>máme použít - 20% ? když je to na rekreaci.
      >>Čím se to vlastně řídí u rodinného domu - podle
      >>způsobu jeho využití ? zda je pouížíván k trvalému
      >>bydlení,
      >>nebo k rekreaci. anebo záleží , jak byl dům
      >>zkolaudován?
      >>děkuji za vaše rady.
      >
      >Kolaudační protokol. Jedná-li se o RD (viz výpis z
      >katastru nemovitostí), pak nazáleží na tom, že je
      >používán pouze k rekreaci. Podstatné je, že odpovídá definici
      >ve vyhlášce č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích
      >na stavby.
      >Pak se uplatní snížená sazba DPH.
      děkuji
      a co když náš zákazník dům teprve staví ( pro rekreační účel, jak řekl )
      >

    • 5. 10. 2011 14:08

      rr (neregistrovaný) 83.208.225.---

      Re: sazba DPH pro RD pro rekreační účely
      Co má uvedeno ve stavebním povolení ? Objekt pro rekreaci nebo rodinný dům?
      Pro sníženou sazbu DPH se při výstavbě musí jednat o rodinný dům pro sociální bydlení (celková podlahová plocha nepřesáhne 350 m2).
      Pak se z pohledu DPH jedná o § 48 a .
      Pokud bude uvedeno již ve stavebním povolení, že jde o objekt k rekreaci, pak bude použita základní sazba. A to i v případě, že by tam celoročně bydlela celá rodina.

    • 5. 10. 2011 15:04

      lk (neregistrovaný) 90.180.177.---

      Re: sazba DPH pro RD pro rekreační účely
      díky moc za vysvětlení

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).