Hlavní navigace

Zahraniční faktury došlé prosím nováček

 • (neregistrovaný) 79.98.73.---

  3. 1. 2012 13:23

  Dobrý den,

  jsem nováček v účtování zahraničních faktur a po pravdě se v tom zatím moc nevyznám.
  Přišli nám 3 zahraniční faktury.
  1 FD je z Belgie, částka bez DPH a je za pronájem airbagů na závody. Místem plnění je tuzemsko. Mám tedy dopočítat daň a odvést ji finančnímu úřadu v čechách?

  Druhá FD je za konzultaci a letenku na závody. je od plátce ze španělska. Místem plnění je tuzemsko. Takže tady také dopočítat daň a odvést u nás?

  Třetí fa je za dopravu rampy a kola z německa. na faktuře nemůžu nikde najít jejich VAT. Takže tady také dopočítat daň a zaplatit u nás?

  Děkuji za jakékoli rady, popřípadě odkazy na paragrafy, jsem začátečník.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 1. 2012 14:42

   Lada2 (neregistrovaný) 90.179.215.---

   Re: zahraniční faktury došlé prosím nová
   U zahraničních faktur se používá tzv. Reverse charge, to znamená, že si uplatníte daň jak na vstupu, tak na výstupu a "nula od nuly pojde" (vzájemně se to mezi sebou vyruší a vy nic neplatíte). Jako základ ze kterého vypočítáte 20% DPH se bere celá částka uvedená na zahr. faktuře.

   Jestli ten třetí dodavatel neuvedl své DIČ (VAT, německy zvané UID = Umsatzsteueridentifikationsnummer), požádejte ho (telefonicky, mailem, faxem), ať vám je sdělí a případně ať fakturu opraví tak, aby to DIČ na ní bylo.

  • 4. 1. 2012 15:05

   Líba6 (neregistrovaný) 79.98.73.---

   Re: zahraniční faktury došlé prosím nová
   Děkuji moc za radu, ale nyní jsem tedy z toho jelen. Tudíž, když mě bude fakturovat zahraniční firma z EU,plátce DPH, tak se jedná o reverse charge a za tuto službu tedy nikdo ze zúčastěných neplatí nikde (ani tuzemsko ani zahraničí) DPH?? A když to bude neplátce DPH?

   A když já budu fakturovat firmě do EU, místo plnění je v jiném státě EU, tak napíši jen souhrné hlášení.?
   Velice se omlouvám, ale studuji tady diskuzi a paragrafy a pokaždé si myslím, že už tomu rozumím a pak zase najednou zjistím, že tomu rozumím uplně špatně a vše bych dělala opačně. :(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).