Hlavní navigace

Dohoda o provedení práce

  • (neregistrovaný) 62.209.225.---

    4. 1. 2012 13:38

    Dobrý den, chci se zeptat, zaměstnance na dohodu o provedení práce na 10.000 Kč měsíčně musít přihlásit na OSSZ?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 1. 2012 13:45

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: dohoda o provedení práce
      Až nad 10000, , též na ZP.

    • 4. 1. 2012 13:50

      vs (neregistrovaný) 91.195.107.---

      Re: dohoda o provedení práce
      Pojištění zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce upravuje § 7a zákona č. 187/2006 Sb., v platném znění.

      "(1) Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění, jestliže splňují podmínku uvedenou v § 6 odst. 1 písm. a) a byl jim zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10 000 Kč.
      (2) Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění jen v těch kalendářních měsících po dobu trvání této dohody, do nichž jim byl zúčtován započitatelný příjem z dohody o provedení práce ve výši uvedené v odstavci 1; ustanovení § 7 odst. 3 platí zde obdobně. Pojištění vzniká zaměstnanci činnému na základě dohody o provedení práce dnem, ve kterém poprvé po uzavření dohody o provedení práce začal konat sjednanou práci, a zaniká dnem, jímž uplynula doba, na kterou byla tato dohoda sjednána.
      (3) Zaměstnanec činný na základě dohody o provedení práce je účasten pojištění též, jestliže vykonával v kalendářním měsíci u téhož zaměstnavatele více dohod o provedení práce a úhrn započitatelných příjmů z těchto dohod podle odstavce 2 dosáhl v kalendářním měsíci aspoň částku uvedenou v odstavci 1; zaměstnanec je účasten pojištění nejvýše po dobu trvání takových zaměstnání v tomto kalendářním měsíci. Za téhož zaměstnavatele se přitom považuje též právní nástupce zaměstnavatele."

      Odpověď na Vaši otázku zde: Pokud má příjem 10 000 Kč, tak ne. Až kdyby měl 10 001 Kč.

    • 4. 1. 2012 13:54

      Naďa M. (neregistrovaný) 62.209.225.---

      Re: dohoda o provedení práce
      A to ho budu jeden měsíc přihlašovat a pak ho budu zase odhlašovat? Má 100 Kč na hodinu a nevím přesně kolik hodin v měsící odpracuje, takže netuším kolik bude mít hrubého za měsíc. To ho můžu přihlásit zpětně?

    • 4. 1. 2012 14:04

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: dohoda o provedení práce
      Ano, budete muset.U SP to nevadí, bude do konce násl.měsíce, u ZP to snad také vadit nebude.

    • 4. 1. 2012 14:15

      Lenka F. (neregistrovaný) 90.180.49.---

      Re: dohoda o provedení práce
      Podle informace ze školení SP by se měl přihlásit po skončení měsíce, ve kterém poprvé přesáhl 10.000,- (po výpočtu mezd). Zůstane potom přihlášený po celý zbytek trvání dohody, ale účastníkem pojištění je jen v měsících, ve kterých přesáhne příjem 10.000,- Kč. Jak to bude u ZP, to nevím.

    • 4. 1. 2012 14:15

      vs (neregistrovaný) 91.195.107.---

      Re: dohoda o provedení práce
      Odpověď na Vaši otázku je obsažena v předchozím příspěvku: poslední věta odst. 2 § 7a ZNP.
      "Pojištění vzniká zaměstnanci činnému na základě dohody o provedení práce dnem, ve kterém poprvé po uzavření dohody o provedení práce začal konat sjednanou práci, a zaniká dnem, jímž uplynula doba, na kterou byla tato dohoda sjednána."

      http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2011/cssz-informuje-nemocenske-nadale-nalezi-od-22-dne-nemoci-z-dohod-o-provedeni-prace-se-odvadi-pojistn.htm
      "Zaměstnavatel má povinnost oznámit nástup do zaměstnání zaměstnance na DPP v souladu s příslušnými ustanoveními zákona o nemocenském pojištění v dané lhůtě po skončení kalendářního měsíce, v němž vznikla poprvé účast na nemocenském pojištění. Den skončení zaměstnání tohoto zaměstnance je zaměstnavatel povinen oznámit do 8 kalendářních dnů ode dne skončení zaměstnání."

    • 4. 1. 2012 17:10

      Markéta111 (neregistrovaný) 83.208.168.---

      Re: dohoda o provedení práce
      Cituji ze včerejší přílohy MF DNES:
      Nevýhody DPP
      ….nejenže zaměstnavatel musí pracovníka v případě, že si vydělá nad 10.000,- Kč přihlásit na ZP a SP, ale pokud si stejnou sumu další měsíc nevydělá, bude ho muset zase odhlásit. Za období, kdy se bude pojištění odvádět, se musí vystavit ELDP,……

    • 4. 1. 2012 17:40

      vs (neregistrovaný) 91.195.107.---

      Re: dohoda o provedení práce
      Více než článkem z MF Dnes bych se řídila informacemi na webových stránkách ČSSZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).