Hlavní navigace

Odměny studentům za praxe

  • (neregistrovaný) 193.8.86.---

    1. 3. 2012 11:59

    Když z-vatel vyplácí odměny studentům za praxi, je to daňově uznatelný náklad? Smlouva mezi školou a z-vatelem. Smlouva mezi studentem a z-vatelem není.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 3. 2012 12:08

      hani29 (neregistrovaný) 217.112.161.---

      Re: Odměny studentům za praxe
      Na základě čeho vyplácíte studentům odměnu ??!!!
      Měli byste mít DPP nebo DPČ . My bereme studenty na praxi, ale nic jim neplatíme, akorát dostanou potvrzení o praxi.

    • 1. 3. 2012 12:30

      Zdenka01 (neregistrovaný) 83.208.3.---

      Re: Odměny studentům za praxe
      Pokud máte smlouvu se školou, žádnou DPP se studentem nesepisujete. Zadáte do počítače jako - student praxe.

    • 1. 3. 2012 12:34

      Zdenka01 (neregistrovaný) 83.208.3.---

      Re: Odměny studentům za praxe
      Odměňování učňů a studentů

      Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), stanoví v § 122 hmotné zabezpečení a odměny za produktivní činnost učňům. Žákům středních škol a studentům vyšších odborných škol poskytuje odměnu za produktivní činnost právnická osoba, která vykonává činnost školy, a to z prostředků získaných touto produktivní činností. Výši této odměny stanoví ředitel školy podle rozsahu a kvality produktivní činnosti. Pokud žáci konají praktické vyučování nebo studenti odbornou praxi u jiné osoby, poskytuje jim odměnu za produktivní činnost tato osoba. Za produktivní činnost se považuje činnost, která přináší příjem. Minimální výše měsíční odměny za produktivní činnost pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin je 30 % minimální mzdy. Při jiné délce stanovené týdenní pracovní doby nebo v případě, že žák nevykonával produktivní činnost po dobu celého měsíce, se výše odměny za produktivní činnost úměrně upraví. Z odměny žáka a studenta za produktivní činnost se neplatí zdravotní a nemocenské pojištění. Podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb. však tato odměna podléhá zdanění. Učeň a student má právo podepsat Prohlášení poplatníka. Již při uplatnění základní slevy na poplatníka se s ohledem na výši měsíční odměny daňová povinnost rovná nule.

    • 1. 3. 2012 14:06

      mc (neregistrovaný) 193.8.86.---

      Re: Odměny studentům za praxe
      Paní Zdenko, moc Vám děkuji za vyčerpávající informace :-). Takže je odměna daňovým nákladem z-vatele? Nejsem všeobecná účetní, jen mzdová, tak se v tomto moc nevyznám.

    • 1. 3. 2012 14:15

      Zdenka01 (neregistrovaný) 83.208.3.---

      Re: Odměny studentům za praxe
      Ano.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).