Re: Prokurista v OR - výmaz
Dobrý den.
Prokura přestává být účinná jejím výmazem z obchodního rejstříku.
Pro zánik prokury platí obecná úprava plné moci - prokura zaniká především odvoláním nebo vypovězením, nelze však vyloučit též udělení prokury pouze na dobu určitou, kdy prokura zanikne uplynutím času.
Ve Vašem případě je tedy třeba zajistit formální ukončení prokury příslušným dokumentem.
Při každém zániku prokury je povinností podnikatele, aby bezodkladně požádal o výmaz prokury z obchodního rejstříku.
Pro výmaz prokuristy z obchodního rejstříku je třeba využít konkrétní formulář pro zápis změny společnosti v OR. Zde mohu odkázat na www.justice.cz, kde si můžete příslušné formuláře stáhnout, naleznete zde i nápovědu, jak formuláře vyplnit.
Za zápis změny zaplatíte soudu 2.000,-- Kč formou zakoupeného kolku.
Re: Prokurista v OR - výmaz
Ještě bych měla dotaz k zániku prokury - lze tedy jen na základě plné moci podnikatele odvolat, vypovědět (jaký je rozdíl)? A v případě s.r.o. musí být kvůli tomu svolána valná hromada? Jde mi o to, že prokurista by chtěl učinit co nejjednodušeji (a k přikládaným dokumentům na rejstříkový soud je nutné přiložit dokumenty, na základě kterých dochází k výmazu prokuristy z OR).
Re: Prokurista v OR - výmaz
Dobrý den,
podle ust. § 125 odst. 2 obchodního zákoníku platí následující:
"Neurčí-li společenská smlouva jinak, uděluje a odvolává valná hromada prokuru."
Záleží tedy, zda máte tuto otázku nějak odlišně upravenou ve společenské smlouvě. Pokud nikoliv, bude třeba valnou hromadu svolat a o zániku prokury rozhodnout.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
9. 3. 2012 10:25
Dobrý den,
nadřízený - prokurista - chce, aby byl jako prokurista vedený v obchodním rejstříku, vymazán (prý tam nesmí být - netuším proč, zároveň je ředitel společnosti). Jakým způsobem toto zajistit? Stačí poslat nějak zformulovanou žádost nebo je na to přímo nějaký formulář?
Děkuji.