Hlavní navigace

Otec na mateřské

 • (neregistrovaný) 195.113.198.---

  6. 8. 2012 12:22

  Máme zaměstnance, který se rozhodl, že půjde na rodičovskou, až bude mít dítě 6 týdnů. Jak se ale tato doba posuzuje pro možnosti výdělku u tak malého dítěte /když žena může pracovat až po 28 týdnech s rodič. přísp./ u muže, který bude pobírat rodič. přísp. už po 6 týdnech ? A kdyby nepracoval, je to klasicka rodičovská dovolená už po těch 6 týdnech ?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 8. 2012 12:42

   Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

   Re: otec na mateřské
   Pokud pobírá PPM, nesmí mít příjem v tom zaměstnání, z jehož pojištění je PPM vyplácena. U rodičovského příspěvku se výdělek nesleduje, může pobírat RP a přitom dál chodit do práce. Na rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele má nárok už od narození dítěte.

  • 6. 8. 2012 13:09

   Alex16 (neregistrovaný) 195.113.198.---

   Re: otec na mateřské
   Ale manželka bude 6 týdnů pobírat PPM, potom už manžel 22 týdnů PPM, to tedy musí být doma nepracovat. Takže o rodičovskou dovolenou požádá předpokládám až potom, když začne pobírat rodičovský příspěvek a potom už může mít přivýdělek, jestli tomu dobře rozumím. Moc děkuji za odpověď.

  • 6. 8. 2012 16:18

   Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

   Re: otec na mateřské
   Ne. Muž u zaměstnavatele požádá o rodičovskou dovolenou a zároveň na úřadě požádá o peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Po dobu, po kterou bude pobírat PPM, nesmí mít výdělek z toho pracovního poměru, na základě kterého PPM pobírá. Až přestane pobírat PPM a začne pobírat rodičovský příspěvek, pak buď může zůstat na rodičovské dovolené (což znamená, že bude doma), nebo rodičovskou dovolenou ukončí a půjde pracovat.
   Mateřská dovolená je název volna u zaměstnavatele a může ji mít jen žena. Po tuto dobu žena pobírá PPM. Muž nemůže mít mateřskou dovolenou, ten má rodičovskou dovolenou, což je také název volna u zaměstnavatele a po tuto dobu může pobírat buď PPM nebo později rodičovský příspěvek, což je dávka státní podpory, která s rodičovskou dovolenou nesouvisí. Nebo může zůstat na rodičovské dovolené bez rodičovského příspěvku (stejně jako žena).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).