Hlavní navigace

Zdanění prodeje bytu - §10

• (neregistrovaný) 88.146.133.---

5. 4. 2013 17:20

Dobrý den,

za rok 2012 vyšla hospodskému ztráta,což je více než podezřelé navíc je to třetí rok jeho podnikání a jeho třetí ztráta :-(

V roce 2012 prodal byt (rozváděl se), byt koupil od družstva cca v roce 1991 do SJM, trvalý pobyt v něm měl až do doby prodeje, v bytě už ale s manželkou v té době nebydlel.

Prosím mohla bych příjem z prodeje bytu (400 tis) zdanit v §10, i když je splněn časový test dvou let pro osvobození, když tam měl trvalý pobyt.

Odvolala bych se na to, že jsme dali přednost stavu skutečnému než formálnímu, tj. že tam sice měl trvalý pobyt ale už tam dávno nebydlel a proto se daní?

Chtěla bych tím "vylepšit" tu ztrátu, která vznikla v §7 (600 tis :-( ).

Nevím, jak jinak udělat :-(

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 4. 2013 17:47

. (neregistrovaný) 77.240.103.---

Re: Zdanění prodeje bytu - §10
      >Dobrý den,
      >
      >za rok 2012 vyšla hospodskému ztráta,což je více než
      >podezřelé navíc je to třetí rok jeho podnikání a jeho
      >třetí ztráta :-(
      >
      >V roce 2012 prodal byt (rozváděl se), byt koupil od
      >družstva cca v roce 1991 do SJM, trvalý pobyt v něm měl
      >až do doby prodeje, v bytě už ale s manželkou v té
      >době nebydlel.
      >
      >Prosím mohla bych příjem z prodeje bytu (400 tis)
      >zdanit v §10, i když je splněn časový test dvou let pro
      >osvobození, když tam měl trvalý pobyt.
      >
      >Odvolala bych se na to, že jsme dali přednost stavu
      >skutečnému než formálnímu, tj. že tam sice měl trvalý
      >pobyt ale už tam dávno nebydlel a proto se daní?

Jenže prodej bytu osvobozen by byl i tak osvobozen podle ZDP § 4 odstavec 1 písmeno b)
      Tímto mu nepomůžete, ještě na něj více upozorníte

>Chtěla bych tím "vylepšit" tu ztrátu, která vznikla v
      >§7 (600 tis :-( ).
      >
      >Nevím, jak jinak udělat :-(

• 5. 4. 2013 18:15

Vikis (neregistrovaný) 88.146.133.---

*** ano, máte pravdu, už jsem úplně zacyklená, hledám způsob, jak tu ztrátu alespoň trochu ponížit. Podnikatele jsem na to celý rok upozorňovala, furt se mnou hádá, že vypočtené marže a tedy tržby jsou reálné ....

Přitom je více než logické na první pohled to, že musí ty příjmy mít zkrácené, protože mu stav pokladny vychází v mínusu a musí ji dotovat .... za rok 2012 to dělalo 700 tis Kč! A výdaje převyšují příjmy.

Se se mnou hádá, že platí takové vysoké odvody DPH, tak jak může být ve ztrátě :-(( nejde mu to ale nijak vysvětlit ....

By mě zajímalo, jak to bude obhajovat ....

A nenechá si vysvětlit, že když prodejem bytu za 400 tis na bankovní účet pak převedl peníze do pokladny, tak že jen umáznul mínusový stav pokladny, ale že na zisk jako takový to vliv nemá :-((

Asi skončím v blázinci :-(

Prosím nemáte nějaký tip, jak zkrátit daňové výdaje? Jeden známý dańový poradce mi radil, že máme část mzdových nákladů + SP, ZP dát nedańově, jakože pro hospodského dělali zaměstnanci něco soukromého ... to se mi ale vůbec nelíbí ....

Nebo co prostě některé výdaje, které jsou bez DPH úplně vyhodit (např. 2-3 nájmy) - co může FÚ říct, tak je tam prostě nedoložil a a je to?

Nebo schválně zaúčtovat něco nedaňově, co mělo být daňově?

No ale v konečném důsledku stejně, jestliže bude kontrola FÚ tak budou chtít vidět ceníky atd. a dohledají si to?

Marži má (prý a je prý fakt skutečná) 66% na pivu, alku a nealku 100% kuchyň. To se mi zdá více než divné ....

Dále podnikání je jeho jediný příjem, tak jak tam asi tak mohl vložit 700 tis Kč?

Zvláštní je, že první dva roky mu zpracovával účto dańový poradce a tomu to nevadilo - úplně stejně to totiž vypadalo i ty dva roky předtím ....

:-((( prosím helppp :-)

• 5. 4. 2013 18:35

Když to nevadí podnikateli, proč by to mělo vadit Vám?
      Mějte dobře uzavřenou smlouvu a můžete být v klidu jako předchozí daňový poradce.

• 5. 4. 2013 18:52

Vikis (neregistrovaný) 77.48.138.---

*** Nooo jenže mu to právě vadí :-( nechce být ve ztrátě, ale na druhou stranu není ochoten zvýšit tržby, protože to zase znamená vyšší odvody DPH :-( .... a u každého přiznání DPH jde na něj infarkt.

Začarovaný kruh ....

Jinak mě ještě napadla možnost místo skutečných výdajů uplatnit výdaje paušálem? V tomto případě řemeslná živnost tj. paušál 80%? K 31.12.2011 neměl závazky ani pohledávky, ale sklad 180 tis Kč, muselo by se tedy podat dodatečné přiznání za 2011 a sklad dodanit (byl tam ale ve ztrátě, takže by mu to určitě nevadilo).

Příjmy v ZD: 4 340 tis
      Výdaje 80%: 3 472 tis
      Základ daně: 868 tis
      Odečet ztráty 2010: 450 tis, z části 2011: zbytek (tam byla ztráta 545tis, takže ještě zbude na příště :-))

Prosím co vy na to? Zkušenost s paušále v hospodě? Co FÚ?

Jinak jsem idiot tušila, že s ním bude houby spolupráce, mě na tom štve, že o mě bude rozhlašovat, že jsem neschopná :-(

Moc Vám děkuji za Vaši trpělivost ..

• 6. 4. 2013 12:42

Vikis (neregistrovaný) 77.48.143.---

**** akorát s tím řešením paušálem nebude souhlasit z jiného důvodu ... SP, ZP :-(

ZD 868 tis = VZ 434 tis = 127 tis SP a 59 tis ZP
      + tedy i vysoké zálohy na SP, ZP 2013.

Tak si myslím, že jsem s přemýšlením a hledáním možnosti eleminace ztráty skončila :-( ale moc prosím ještě o váš názor na doplnění infa, které uvádím níže.

Mystifikovala jsem Vás v údajích ohledně prodeje bytu. Vyžádala jsem si kopii všech papírů spojených s prodejem bytu (info předtím jsem čerpala pouze z ústního sdělení a ty skutečně stojívají za to :-()

V roce 2012 tedy prodal byt (rozváděl se), byt odkoupil od družstva cca 20.5.2009, účinky vkladu k 4.8.2009 do SJM, trvalý pobyt v něm měl až do doby prodeje, v bytě už ale s manželkou v té době nebydlel.

Takže nesplňuje tu podmínku osvobození dle § 4/1b (vlastnické právo jen 2,5 roku). Co se týče podmínky osvobození § 4/1a - tak ano, v bytě měl bydliště po dobu 2 let bezprostředně před prodejem, ale jen formálně - v bytě ve skutečnosti nebydlel.

Ve světle doplněných informací, myslíte, že bych to tedy mohla zdanit v rámci toho §10, když v tom §10 je uvedeno "bydliště" ... můžu tvrdit ano, trvalý pobyt tam měl, ale bydlel někde jinde, tj. bydliště tam neměl?

Jinak byt prodal nějaké brokerské společnosti, pod cenou (jeho manželka dělala dluhy, které tato společnost za ně zaplatila a pak odečetla z kupní ceny a na účet mu přišel jen rozdíl tj. těch 400 tis Kč, ale kupní cena dle smlouvy baly 630 tis, cena dle posudku 1186 tis).

Pokud bych mohla zdanit v tom §8 - tak cenou 630 tis Kč?

Moc Vám děkuji za Váš čas. VS

• 6. 4. 2013 13:06

alen1 (neregistrovaný) 217.77.165.---

>Tak si myslím, že jsem s přemýšlením a hledáním
      >možnosti eleminace ztráty skončila :-( ale moc prosím ještě
      >o váš názor na doplnění infa, které uvádím níže.
      >

>V roce 2012 tedy prodal byt (rozváděl se), byt
      >odkoupil od družstva cca 20.5.2009, účinky vkladu k 4.8.2009
      >do SJM, trvalý pobyt v něm měl až do doby prodeje, v
      >bytě už ale s manželkou v té době nebydlel.
      >
      >Takže nesplňuje tu podmínku osvobození dle § 4/1b
      >(vlastnické právo jen 2,5 roku). Co se týče podmínky
      >osvobození § 4/1a - tak ano, v bytě měl bydliště po dobu 2
      >let bezprostředně před prodejem, ale jen formálně - v
      >bytě ve skutečnosti nebydlel.
      >
      >Ve světle doplněných informací, myslíte, že bych to
      >tedy mohla zdanit v rámci toho §10, když v tom §10 je
      >uvedeno "bydliště" ... můžu tvrdit ano, trvalý pobyt tam
      >měl, ale bydlel někde jinde, tj. bydliště tam neměl?
      >
      >Jinak byt prodal nějaké brokerské společnosti, pod
      >cenou (jeho manželka dělala dluhy, které tato společnost
      >za ně zaplatila a pak odečetla z kupní ceny a na účet
      >mu přišel jen rozdíl tj. těch 400 tis Kč, ale kupní
      >cena dle smlouvy baly 630 tis, cena dle posudku 1186
      >tis).
      >
      >
      Vůbec vás nechápu, proč proboha vymýšlíte takové věci, pan podnikatel to nikdy neocení a až tam bude chyba, svede to na vás.
      1. prodej družstevního bytu bude i tak pravděpodobně osvobozen z daně z příjmu, záleží i na jiných věcech např. na souvislosti s §4 ods. 1/r ZDP.
      Pokud píšete, že se má vysoké odvody DPH, tak doufám, že vám sedí
      "příjmy pro DPH" a příjmy pro daň z příjmu".
      Daňový poradce asi věděl, proč to nechce dělat a děláte to vy.
      Nebude se přece hádat s někým, u koho jsou očividně kráceny tržby. Mj. zajímavé bude, až bude prokazovat původ příjmů (vyrovnávání pokladny vklady).
      Radila bych vám, ať si ty vklady do pokladny necháte řádně podepsat podnikatelem a rozhodně nezaúčtovávejte sama bez řádného dokladu tyto vklady do pokladny.
      Aby pak na vás nebylo spolupachatelství z krácení příjmů.

• 6. 4. 2013 15:10

Nenapsala bych to lépe
      V žádné případě mu nedělejte daňové přiznání - nebo jste daňový poradce s vysokou pojistkou ?

• 6. 4. 2013 15:26

alen1 (neregistrovaný) 46.135.24.---

Ani vysoká pojistka by ji neochránila (neznám pojištovnu, která by to plnila), to je věc zdravého rozumu a vyhodnocení rizik.

• 6. 4. 2013 16:53

*** moc Vám oběma děkuji za odpovědi, a hlavně váš čas. Bydlím na malém městě, ten hostinský je dlouholetý známý, proto to řeším víc než bych měla. Jsem si zcela vědoma toho, že přesně jak píšete, že to on nikdy neocení.

Příjmy v základu daně mi samozřejmě souhlasí na základy daně z přiznání DPH.

Jinak daňový poradce nebyl ten, co ukončil spolupráci, ale přímo ten podnikatel. Oni "účtovali" vklady vždy až k 31.12. a celkovou částku tj. např. rok 2011 - vklad 700000 Kč.

V mé situaci roku 2012 nebyl tak vysoký vklad potřeba, protože měl příjem z toho prodeje bytu na účet, který pak vybral do pokladny. Tak jsem vklad 373 tis Kč rozhodila do jednotlivých měsíců tak, aby pokladna nikdy nebyla v mínusu. Alespoň to není takové "okaté" nicméně ano, nemění to stav věci a to je, že kde osoba, jejíž jediným zdrojem příjmů je podnikání, vzala peníze na to, aby je vložila do podnikání.

Přiznání mu udělat musím, nicméně podepsaná pod ním nejsem.

Každopádně já jsem ho pořád dokola upozorňovala na to, že jsou příjmy nízké, dokonce jsem mu dělala rozbor z výdajů, kolik musí vydělat měsíčně, aby zaplatil své výdaje.

Výsledek nulový - je naštvaný na mě, že jsem mu stejně jako předtím ta firma, neporadila, jak nebýt ve ztrátě? No chápete to?
      Na jednu stranu se mu zdá o čertech, že odvádí vysoká DPH (snažila jsem se mu vysvětlit i to, že např. většinu surovin pro kuchyň holt nakupuje ve snížené sazbě ale prodává v základní ...) ale veškeré mé snahy vyšly na zmar a ještě byl na mě velmi odměřený, arogantní ....

Nicméně tedy nechám příjem z prodeje bytu osvobozen, jedinou věc kterou mu "poradím" je ta možnost uplatnění výdajů paušálem 80%, ovšem určitě to shodí kvůli těm doplatkům SP, ZP.

Já asi nebudu do 31.03.2016 spát :-( :-(

Mluvila jsem také se známou, která pracovala na pracáku a jednoznačně mi potvrdila, že ADISu se rozhodě pan hostinský líbit nebude a že to vidí tak na pomůcky.

Přeji Vám oběma hezký zbytek víkendu.

VS

• 6. 4. 2013 17:18

alen1 (neregistrovaný) 46.135.24.---

>
      >Jinak daňový poradce nebyl ten, co ukončil spolupráci,
      >ale přímo ten podnikatel.
      To nemůžete vědět

>
      >V mé situaci roku 2012 nebyl tak vysoký vklad potřeba,
      >protože měl příjem z toho prodeje bytu na účet, který
      >pak vybral do pokladny. Tak jsem vklad 373 tis Kč
      >rozhodila do jednotlivých měsíců tak, aby pokladna nikdy
      >nebyla v mínusu. Alespoň to není takové "okaté"
      >
      >Přiznání mu udělat musím, nicméně podepsaná pod ním
      >nejsem.
      Proč musíte?
      Pokud nejste daňový poradce, nejste ani oprávněna mu radit v daňových otázkách ( tak se třeba na to vymluvte).

>
      >Výsledek nulový - je naštvaný na mě, že jsem mu stejně
      >jako předtím ta firma, neporadila, jak nebýt ve
      >ztrátě? No chápete to?
      Chápu a až to hodí vše na vás, tak bude nejen naštvaný, ale bude po vás požadovat náhradu škody, za špatně zaúčtované "případy" a když už je teď arogantní, pak nebude váhat a hodí to na vás.

>Na jednu stranu se mu zdá o čertech, že odvádí vysoká
      >DPH (snažila jsem se mu vysvětlit i to, že např.
      >většinu surovin pro kuchyň holt nakupuje ve snížené sazbě
      >ale prodává v základní ...) ale veškeré mé snahy vyšly
      >na zmar a ještě byl na mě velmi odměřený, arogantní
      A tu je důvod, daňový poradce zřejmě neskákal, tak jak si podnikatel představoval, není nad arogantní podnikatele.
      >
      >Nicméně tedy nechám příjem z prodeje bytu osvobozen,

>jedinou věc kterou mu "poradím" je ta možnost uplatnění
      >výdajů paušálem 80%, ovšem určitě to shodí kvůli těm
      >doplatkům SP, ZP.
      >
      >Já asi nebudu do 31.03.2016 spát :-( :-(
      Hm.. já bych mu to ani za nic nezpracovávala, ty průšvihy, které hrozí jsou natolik vidět, že by mě za to nestálo se tím zabývat.
      >
      >Mluvila jsem také se známou, která pracovala na
      >pracáku a jednoznačně mi potvrdila, že ADISu se rozhodě pan
      >hostinský líbit nebude a že to vidí tak na pomůcky.
      >
      >Přeji Vám oběma hezký zbytek víkendu.
      >
      >VS
      >

• 6. 4. 2013 18:22

>>Výsledek nulový - je naštvaný na mě, že jsem mu
      >>stejně
      >>jako předtím ta firma, neporadila, jak nebýt ve
      >>ztrátě? No chápete to?

>Chápu a až to hodí vše na vás, tak bude nejen
      >naštvaný, ale bude po vás požadovat náhradu škody, za špatně
      >zaúčtované "případy" a když už je teď arogantní, pak
      >nebude váhat a hodí to na vás.

Nestrašte, zaúčtované případy mám všechny dobře, ano zde souhlasím, nesu odpovědnost, že zaúčtováno vše správně v příjmech a výdajích správně.

Ale určitě nezodpovídám za to, že jeho příjmy nekryjí jeho výdaje a za to já jako účetní rozhodně odpovědnost nenesu. Tedy za formální správnost prvotních dokladů nese odpovědnost on sám. Jestliže řekne, že tržby jsou 350000Kč vč. DPH za leden, tak já to zaúčtuji.

Mám sepsaný protokol, který mu zítra nesu, kde ho upozorňuji mimo jiné na to, že měsíční tržby byly zaúčtovány na základě celkové jím písemně sdělené částky, ale že nepředložena evidence denních tržeb.

Všechny příjmové doklady na měsíční tržby mi vždy orazítkoval a podepsal.

Takže si myslím, že z hlediska zodpovědnosti jsem kryta?

Ty výdaje procentem jsem mu pouze ručně přepočetla + odvody SP, ZP. Přiznání v této variantě jsem nezpracovávala. Vyšlu ho za nějakým daňovým poradcem, aby to co já mu více než rok říkám, měl potvrzené od odborné osoby.

Ještě jednou Vám moc děkuji za velmi přínosnou konverzaci. Jsem poučena, příště už se snad do takového průšvihu nenechám uvrtat. Další takoví kaskadéři jsou taxikáři, jednoho jsem se už "zbavila" a na druhého se chystám letos.

VS

• 7. 4. 2013 9:34

Katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

Nechci dělat frajerku, co si může dovolit odmítat zakázky, ale s postupujícím věkem jsem si stanovila cenu klidného spánku a prostě jsou lidi, se kterými nespolupracuji. Tohle by byl asi jeden z nich.

• 7. 4. 2013 9:39

vikis (neregistrovaný) 77.48.143.---

Dobrý den, už jsem s ním od nového roku rozvázala spolupráci, ale holt mě svírá u žaludku za ten rok 2012, protože to je evidentně na doměrek (průměrná vykázaná marže 58,6% :-(()

Už jsem udělala i rozbor výdajů a oproti 2011, kdy byl taky ve ztrátě, ale menší ---- nárůst mzdových nákladů téměř jednou tolik. Což bude důvod té šílené ztráty.

A on vám bude tvrdit, že on příjmy nekrátí ... z čeho pak ty lidi zaplatil? :-(( ... prý že z vkladů do pokladny :_)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).