Hlavní navigace

Přepočet dovolené?

  • (neregistrovaný) 46.13.29.---

    10. 11. 2013 19:49

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat jak postupovat v případě, že zaměstnanec část roku pracoval klasika 8hod./týden a část ruku na směny 11hod.
    Vypočítala jsem si poměrné části nároku, ale teď nevím - když např. neměl vybranou dovolenou z období kdy pracoval na 8hod. a nyní chce čerpat dovolenou a je již na směny 11hod., tak z toho mám v programu paseku. Nevím jak z toho ven, myslíte, že to lze řešit přepočet dovolené né na dny, ale hodiny a takto pak čerpat? děkuji všem za názor

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 11. 2013 20:44

      v.e.n.d.y.

      Re: Přepočet dovolené?
      Jde o to, jestli zaměstnanec měl či neměl nerovnoměrně rozvrhnutou pracovní dobu. Pouze změna úvazku nemá na počet dní dovolené vliv, den je den a dostal by zaplaceno tolik hodin, kolik měl odpracovat. Ale nerovnoměrná prac. doba už je něco jiného, viz Zákoník práce, §213 (4) Čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.
      (5) Dochází-li u zaměstnance v průběhu kalendářního roku ke změně rozvržení pracovní doby, přísluší mu za tento rok dovolená v poměru, který odpovídá délce příslušného rozvržení pracovní doby.

    • 10. 11. 2013 22:28

      HM. (neregistrovaný) 46.13.29.---

      Re: Přepočet dovolené?
      nejdříve byl zaměstnanec zaměstnán klasika od Po-pá 8hod. za toto období jsem mu vypočítala poměrnou část nároku na dovolenou. V polovině roku přešel na směnný provoz (rozvržení směn ) 11hod. a tady jsem mu vypočítala také nárok na poměrnou část dovolené. A např. pokud by mi vyšlo jako nárok za celý rok 16dní, tak jelikož nečerpal žádnou dovolenou v prvním pololetí (8hod.) tak by nyní čerpal veškerou dovolenou 16dní * 11hod.? Rozumím tomu tedy správně - děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).