Hlavní navigace

Výpověď z PP § 52 c) - lze se domluvit?

  • (neregistrovaný) 90.182.179.---

    26. 3. 2014 12:56

    Dobrý den, prosím zaměstnankyně dostala výpověď z PP § 52 c) ZP. Výpovědní doba začíná bežet od 1.4.2014 a skončí 31.5.2014, zaměstnankyni bude vyplaceno v nejbližší výplatním termínu po skončení PP 3měsíční odstupné.
    Prosím, je možná s ní např. dohoda o tom, že by do práce už nemusela od 1.4.2014 chodit a bylo jí vyplaceno odstupné ve výši 5měsíčních platů, které by jí byly vyplaceny ve mzdě za měsíc březen 2014 ?
    A jak se toto řeší, když rozvázání PP výpovědí už převzala a podepsala ? Nějakým dodatkem, dohodou k původní výpovědi ....? Moc Vám děkuji za Vaše odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 3. 2014 13:06

      pája

      Re: Výpověď z PP § 52 c) - lze se domluv
      zam-tel může rozhodnout, že z důvodu překážek ze strany zam-tele nebude dotyčná po celou výpovědní dobu už chodit do práce a obdrží náhradu mzdy průměrem-§ 208 ZP.

    • 26. 3. 2014 13:36

      Soňa... (neregistrovaný) 90.182.179.---

      Re: Výpověď z PP § 52 c) - lze se domluv
      ====
      Pane Pájo, děkuji Vám za odpověď. Ale prosím, potřebovali bychom vědět, zda jde na základě oboustranné dohody a lze-li, tak jak sepsat, že zaměstnankyně již od 1.4.2014 do práce nenastoupí, PP tedy skončí 31.3.2014 s tím, že obdrží 5měsíční odstupné. Další podrobnosti můj předchozí dotaz, prosím. O použití § 208 ZP víme, jde nám o to, ji na provozovně nemít vůbec a přistoupí-li na to. Děkuji Vám moc za vaši odpověď.

    • 26. 3. 2014 13:41

      Katka2 (neregistrovaný) 89.24.105.---

      Re: Výpověď z PP § 52 c) - lze se domluv
      >>>Dobrý den, prosím zaměstnankyně dostala výpověď z PP
      >>>§
      >>>52 c) ZP. Výpovědní doba začíná bežet od 1.4.2014 a
      >>>skončí 31.5.2014, zaměstnankyni bude vyplaceno v
      >>>nejbližší výplatním termínu po skončení PP 3měsíční
      >>>odstupné.
      >>>
      >>>Prosím, je možná s ní např. dohoda o tom, že by do
      >>>práce už nemusela od 1.4.2014 chodit a bylo jí
      >>>vyplaceno
      >>>odstupné ve výši 5měsíčních platů, které by jí byly
      >>>vyplaceny ve mzdě za měsíc březen 2014 ?
      >>>A jak se toto řeší, když rozvázání PP výpovědí už
      >>>převzala a podepsala ? Nějakým dodatkem, dohodou k
      >>>původní
      >>>výpovědi ....? Moc Vám děkuji za Vaše odpovědi.
      >>
      >>zam-tel může rozhodnout, že z důvodu překážek ze
      >>strany zam-tele nebude dotyčná po celou výpovědní dobu
      >>už
      >>chodit do práce a obdrží náhradu mzdy průměrem-§
      208
      >>ZP.
      >====
      >Pane Pájo, děkuji Vám za odpověď. Ale prosím,
      >potřebovali bychom vědět, zda jde na základě oboustranné
      >dohody a lze-li, tak jak sepsat, že zaměstnankyně již od
      >1.4.2014 do práce nenastoupí, PP tedy skončí 31.3.2014 s
      >tím, že obdrží 5měsíční odstupné. Další podrobnosti
      >můj předchozí dotaz, prosím. O použití § 208 ZP víme,
      >jde nám o to, ji na provozovně nemít vůbec a
      >přistoupí-li na to. Děkuji Vám moc za vaši odpověď.
      Když bude souhlasit:Můžete uzavřít dohodu o ukončení PP k libovolnému datu (jako kdyby ta výpověď vůbec nebyla), tedy třeba k 31.3. a s 5x odstupným.
      Když nebude souhlasit: Oznámíte jí, že z důvodu překážek na straně zam-tele nebude chodit od 1.4. chodit do práce. VD poběží dál, budete platit 100 % náhradu, ale do provozu vám už nepoleze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).