Hlavní navigace

DPČ sociální a zdravotní

  • (neregistrovaný)

    2. 4. 2014 10:49

    Dobrý den, mám několik dotazů:
    Dne 20.1.2014 k nám nastoupil z-nec na DPČ, 14.1.2014 ukončil smlouvu s předchozím zaměstnavatelem.
    Hned co nastoupil k nám, říkala jsem mu, ať si dojde na ÚP, protože jsme předpokládali, že jeho příjem nebude 2.499,-- tudíž jsme za něj ani v lednu ani v únoru neodvedli SP a ZP.
    Zaměstnanec mě ale asi nepochopil a na ÚP si nedošel, pojistné tedy za něj neplatí nikdo. Já dodneška myslela, že je evidován na ÚP, todíž za něj pojistné hradí stát.
    Nemáte někdo zkušenosti s tím, co teď?
    Mzdy za únor ještě můžu změnit a dát mu odměnu 2.500, aby se za únor něco odvedlo, zpětně ho přihlásím na ZP k 1.2.2014, ale co sociální? Taky přihlásit k 1.2.2014?
    A když si teď dojde na pracák a bude mít příjem vyšší než 2.500,--?
    Hledám to všude, ale nějak to nechápu, může někdo poradit?
    Děkuji moc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 4. 2014 11:23

      MarcelaB (neregistrovaný)

      Re: DPČ sociální a zdravotní
      Dobrý den. Pokud má zaměstnanec příjem nižší než 2500,- nezakládá to účast na soc. pojištění. Pokud už v únoru měl 2500,- tak ho přihlásit musíte, ale už máme duben, to jste měla zjišťovat a udělat už na začátku března, abyste ho včas přihlásila. Být vámi, nechala bych na únor ještě nižší odměnu a v březnu se rozhodněte, domluvte. Ten pracák je věc zaměstnance, vůbec bych se tím nezabývala. To je jeho problém. Třeba má někde další pracovní poměr, ze kterého si platí ZP, a vám to neřekl, a ani říkat nemusí. Upomínka za nezaplacení ZP přijde jemu, ne vám, pokud si to neplatí.
      Pročtěte si to tady
      http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/ucast-na-pojisteni/

    • 2. 4. 2014 11:37

      pavla444 (neregistrovaný)

      Re: DPČ sociální a zdravotní
      Děkuji za odpověď a ještě se chci zeptat:
      Když bude mít např. mzdu 5.000, tak za něj odvedeme SP,ZP a zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu zaplatí firma tedy?

    • 2. 4. 2014 11:50

      MarcelaB (neregistrovaný)

      Re: DPČ sociální a zdravotní
      ZP se musí platit alespoň v minimální měsíční výši. A mě úč. systém dovolí zvolit, zda má doplatek platit zaměstnanec celý nebo 1/3 zam-nec a 2/3 zam-tel. Volím tuto druhou variantu. I daňově je to tak v pořádku.

      SP se platí podle výdělku, tam do základní mzdy nedopočítáváte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).