Hlavní navigace

Mimořádná závěrka

 • (neregistrovaný) 176.62.232.---

  20. 9. 2014 8:52

  Dobry den, muj pritel je cizinec a zacal se tu letos zivit jako lektor jeho rodneho jazika.Na ciz.policii po nem nyni chteji pri prodlouzeni pracovniho povoleni mimoradnou ucetni zaverku.Ma vystavene jen ctyri faktury.Nevim, zda musi delat jako cizinec podvojne ucetnictvi nebo muze vest jen danovou evidenci.D.evidenci zvladneme,ale na podvojne bych si pak musela asi najit nejaky manual,ale nepredpokladam,ze 4 faktury jsou takovy problem.Jen se jeste zeptam.Musi si zohlednovat naklady a nebo muze pouzit pausal? Diky moc Janka

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 9. 2014 12:34

   Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.103.---

   Re: mimořádná závěrka
   Je přítel zapsaný jako podnikatel v Obchodním rejstříku?
   Pokud není, nemá (pokud by to nebylo z jiného důvodu) povinnost vést účetnictví. Viz. aktuální znění Zákona o účetnictví § 1 odstavec 2) písmeno d). A pro porovnání i písmeno b) stav do 31.12.2013 a současný stav.
   Ale i podnikatel, který vede účetnictví, může pro daňové účely uplatňovat výdaje procentem z příjmů podle § 7 odstavce 7) Zákona o daních z příjmů. Jen je to více práce, protože vedle účetnictví musí vést záznamy o příjmech a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s činností, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti. Ale možné to je.

   Otázkou je, proč chtějí po Vašem příteli na cizinecké policii výstupy z účetnictví. Je možné, že ještě nezaznamenali změnu v Zákonu o účetnictví, která se týká zahraničních fyzických osob.
   Pokud by nyní začal vést účetnictví dobrovolně, musel by ho vést následujících pět let.

  • 21. 9. 2014 8:53

   janka kolkova (neregistrovaný) 176.62.232.---

   Re: mimořádná závěrka
   Je z USA a tady zacal ucit svuj jazyk.Takze muzeme udelat danovou evidenci.Co jim mame predlozit jako mimoradnou danovou zaverku?

  • 21. 9. 2014 18:21

   Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.103.---

   Re: požadavky cizinecké policie / účto ?
   Nevím, zda cizinecká policie bude akceptovat "pouze" stavy podle vedení záznamů o příjmech a evidenci pohledávek podle ZDP § 7 odst. 7) a 8). Pro tuto problematiku nejsem odborník.

   Možná by šlo vést daňovou evidenci a pak v daňovém přiznání uplatnit ne skutečné výdaje, ale výdaje procentem z příjmů. Má to tak dost podnikatelů, celý rok vedou DE a po konci roku se rozhodnout, který způsob uplatnění výdajů bude pro ně výhodnější.

   Pro potřeby podání žádosti zpracovat nyní DE od data začátku podnikání do data x
   Přehled o příjmech a výdajích
   Přehled o majetku a závazcích
   Přehled vystavených pohledávek s informací o úhradách
   Možná budou chtít vidět i kopie výpisů z bankovních účtů

   Snad ještě někdo poradí, upravila jsem nadpis

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).