Hlavní navigace

Nástup do PP v průběhu RD

  • (neregistrovaný) 62.77.124.---

    13. 8. 2015 9:54

    Dobrý den,
    prosím o radu zkušené.
    Naše zaměstnankyně je na RD, kterou má mít do 19.3.2016 ( do 3 let věku dítěte ). Nyní nás kontaktovala, sehnala si školku a mohla by se vrátit do zaměstnání od 1.9.2015 na půl úvazku. Zaměstnavatel by to uvítal. Bude za ní plátcem pojistného stát, když bude mít dítě ve školce na 4 - 6 hod/ denně?
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 8. 2015 10:07

      M.P. (neregistrovaný) 205.168.23.---

      Re: Nástup do PP v průběhu RD
      Vy budete odvádět z dosažené mzdy, nemusíte dopočítat do minima, patří do okruhu osob, za které je plátce pojistného stát.
      Ale mám pocit, že je to pouze na 4 hodiny denněv té školce.
      .P

    • 13. 8. 2015 10:08

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Nástup do PP v průběhu RD
      Musela by tam dítě dávat "na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně". Jestli ještě pobírá rodičovský příspěvek, tak je pojištěná z tohoto titulu. Jinak si bude muset doplácet do minima. Nebo zůstat dál na RD a napsat dohodu na jinou činnost.

    • 13. 8. 2015 10:34

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: Nástup do PP v průběhu RD
      Pokud bude pracovat na pojištěný pracovní poměr, tak nemůže být zařazena do kategorie "L" a tudíž je zcela jedno, na kolik hodin bude dítě do školky dávat.

      L – začátek nároku na zařazení do kategorie „L“ – osoba bez příjmu ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, pečující osobně, celodenně a řádně alespoň o 1 dítě do 7 let věku nebo nejméně o 2 děti do 15 let věku (§ 7 odst. 1 písm. l) zákona č. 48/1997 Sb.)

    • 13. 8. 2015 10:36

      Libuše Vlasta (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: Nástup do PP v průběhu RD
      http://www.cpzp.cz/clanek/73-0-Za-koho-plati-pojistne-stat.html

      Osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.

    • 13. 8. 2015 10:43

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Nástup do PP v průběhu RD
      Není nutné, aby za ni platil stát ZP, stačí, že sama nemá povinnost si doplácet ZP do minima.

      592/1992 Sb. § 3

      "(8) Minimální vyměřovací základ neplatí pro osobu:

      c) která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně..."

    • 13. 8. 2015 11:07

      Ivg (neregistrovaný) 62.77.124.---

      Re: Nástup do PP v průběhu RD
      Děkuji za vaše rady a vysvětlení.
      Pokud mohu rekapitulovat, tak:
      1/ Jestliže nastoupí od 1.9.2015, pobírá Rod. přísp. a dítě bude ve školce do 4 hod/ den, pak nemusíme doplácet ZP do minim. mzdy ( protože nebude mít za půl úvazku 9 200,- ) => odhlásím ji u ZP kódem U k věku 3 let dítěte.
      2/ Pokud by dítě nechávala ve školce déle, pak u ZP odhlásím kódem U již k datu 31.8.2015 a ZP se musí do minim. mzdy doplatit.
      Pochopila jsem to správně?
      Děkuji moc za vaši ochotu a trpělivost.

    • 13. 8. 2015 11:13

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Nástup do PP v průběhu RD
      Kódem U odhlašujete matku, když ukončí RD nebo přestane pobírat RP, podle toho, co nastane později. Možná má RP na 4 roky, to nepíšete.

    • 13. 8. 2015 11:41

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Není zač.
      >>>>>>>Dobrý den,
      >>>>>>>prosím o radu zkušené.
      >>>>>>>Naše zaměstnankyně je na RD, kterou má mít do
      >>>>>>>19.3.2016 ( do 3 let věku dítěte ). Nyní nás
      >>>>>>>kontaktovala,
      >>>>>>>sehnala si školku a mohla by se vrátit do zaměstnání
      >>>>>>>od
      >>>>>>>1.9.2015 na půl úvazku. Zaměstnavatel by to uvítal.
      >>>>>>>Bude za ní plátcem pojistného stát, když bude mít
      >>>>>>>dítě
      >>>>>>>ve
      >>>>>>>školce na 4 - 6 hod/ denně?
      >>>>>>>Děkuji za odpověď.
      >>>>>>
      >>>>>>
      >>>>>>Musela by tam dítě dávat "na dobu, která nepřevyšuje
      >>>>>>čtyři hodiny denně". Jestli ještě pobírá rodičovský
      >>>>>>příspěvek, tak je pojištěná z tohoto titulu. Jinak si
      >>>>>>bude muset doplácet do minima. Nebo zůstat dál na RD
      >>>>>>a
      >>>>>>napsat dohodu na jinou činnost.
      >>>>>
      >>>Děkuji za vaše rady a vysvětlení.
      >>>Pokud mohu rekapitulovat, tak:
      >>>1/ Jestliže nastoupí od 1.9.2015, pobírá Rod. přísp.
      >>>a
      >>>dítě bude ve školce do 4 hod/ den, pak nemusíme
      >>>doplácet ZP do minim. mzdy ( protože nebude mít za
      >>>půl
      >>>úvazku 9 200,- ) => odhlásím ji u ZP kódem U k věku 3
      >>>>let
      >>>dítěte.
      >>>2/ Pokud by dítě nechávala ve školce déle, pak u ZP
      >>>odhlásím kódem U již k datu 31.8.2015 a ZP se musí do
      >>>minim. mzdy doplatit.
      >>>Pochopila jsem to správně?
      >>>Děkuji moc za vaši ochotu a trpělivost.
      >>
      >>Kódem U odhlašujete matku, když ukončí RD nebo
      >>přestane pobírat RP, podle toho, co nastane později.
      >>Možná má
      >>RP na 4 roky, to nepíšete.
      >
      >Děkuji!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).