Hlavní navigace

Dočasné zapůjčení zamce a cest. náhrady

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:8d1a:----:----:----:----:----

    8. 12. 2015 12:26

    Dobrý den,

    chtěli bychom využít §43a zákoníku práce a dočasně zapůjčit dva zaměstnance jiné firmě. Místo práce v přijímací firmě bude 20km vzdálené od současného místa práce našich zaměstnanců. Znamená to, že jim musíme každý den platit cestovní náhrady a nebo je nově pro určení cestovních náhrad rozhodující nové místo práce? Zaměstnanci s dočasným přidělením souhlasí. Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 12. 2015 19:42

      Marhus (neregistrovaný) 2a00:1028:8d1a:----:----:----:----:----

      Re: Dočasné zapůjčení zamce a cest. náhr
      To ano, ve smlouvě bude uvedeno nové místo výkonu, ale v § 152 e) ZP je přímo odkaz na §43a, že náhrady máme poskytovat. Mě to jen připadá divné, ale asi to stravné skutečně platit budeme muset.

    • 8. 12. 2015 20:48

      VH

      Re: Dočasné zapůjčení zamce a cest. náhr
      Něco jiného je, kdy vzniká právo, a něco jiného, kdo vyplácí a kdo komu refunduje.

    • 8. 12. 2015 21:27

      Marhus (neregistrovaný) 2a00:1028:8d1a:----:----:----:----:----

      Re: Dočasné zapůjčení zamce a cest. náhr
      Bohužel vaší odpovědi nerozumím, nejde mi teď o to, kdo stravné bude platit, náklady si srovnáme, ale zda je vůbec někdo bude platit. Má tedy zaměstnanec zapůjčený dle §43a, kdy nové místo výkonu práce je jinde než současné, nárok na stravné nebo ne? Děkuji.

    • 9. 12. 2015 10:26

      Marhus (neregistrovaný) 2a00:1028:8d1a:----:----:----:----:----

      Re: Dočasné zapůjčení zamce a cest. náhr
      Tak už jsem se konečně dobrala odpovědi, po přečtení obrovského množství textu a výkladů. Závěr koordinačního výboru GFŘ z 6.6.2015:

      "posouzení dle § 43a odst. 3 zákoníku práce – tj. sjednané pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad. Pokud bude sjednané pracoviště pro účely cestovních náhrad v místě přidělení, pak zaměstnanec v souladu s § 43a odst. 5 zákoníku práce nemá nárok na cestovní náhrady při cestě od právního zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli."

    • 9. 12. 2015 11:33

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Dočasné zapůjčení zamce a cest. náhr
      Marhus, můžete mi dát prosím odkaz na zmiňovaný KOOV z 6.6.2015, já o žádném takovém nevím.
      Koordinační výbor na toto téma byl 8.6.2012, ale tam je to uvedeno jinak, než to interpretujete.

    • 9. 12. 2015 12:11

      Marhus (neregistrovaný) 2a00:1028:8d1a:----:----:----:----:----

      Re: Dočasné zapůjčení zamce a cest. náhr
      http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-prispevky-kv-kdp/2012KV_KDP_6_6_2012.pdf

      strana 11

    • 9. 12. 2015 13:17

      alen1 (neregistrovaný) 91.228.45.---

      Re: Dočasné zapůjčení zamce a cest. náhr
      >chtěli bychom využít §43a zákoníku práce a dočasně
      >>>>>>>>zapůjčit dva zaměstnance jiné firmě. Místo práce v
      >>>>>>>>přijímací firmě bude 20km vzdálené od současného
      >>>>>>>>místa
      >>>>>>>>práce
      >>>>>>>>našich zaměstnanců. Znamená to, že jim musíme každý
      >>>>>>>>den platit cestovní náhrady a nebo je nově pro určení
      >>>>>>>>cestovních náhrad rozhodující nové místo práce?
      >>>>>>>>Zaměstnanci s dočasným přidělením souhlasí. Děkuji
      >>>>>>>
      >>>>>>>Místo výkonu práce musí být nově dohodnuto - § 43a
      >>>>>>>ZP.
      >>>>>>

      >>>Tak už jsem se konečně dobrala odpovědi, po přečtení
      obrovského množství textu a výkladů. Závěr
      koordinačního výboru GFŘ z 6.6.2015:

      posouzení dle § 43a odst. 3 zákoníku práce – tj.
      sjednané pravidelné pracoviště pro účely cestovních
      náhrad. Pokud bude sjednané pracoviště pro účely
      cestovních>>>náhrad v místě přidělení, pak zaměstnanec v souladu s
      § 43a odst. 5 zákoníku práce nemá nárok na cestovní náhrady při cestě od právního zaměstnavatele k jinému zaměstnavateli."
      Marhus, můžete mi dát prosím odkaz na zmiňovaný KOOV
      z 6.6.2015, já o žádném takovém nevím.
      Koordinační výbor na toto téma byl 8.6.2012, ale tam
      je to uvedeno jinak, než to
      interpretujete.
      >
      >http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-prispevky-kv-kdp/2012KV_KDP_6_6_2012.pdf
      >
      >strana 11
      Ale to není z roku 2015, jak jste psala viz výše.
      Takže přece jen je to z roku 2012, jen si to pořádně přečtěte ve všech souvislostech. Např. Vámi zmiňovaný přepis části KOOV viz výše nebere v úvahu ostatní souvislosti, které tam byly napsány např.
      "Lze souhlasit za předpokladu dodržení následujících podmínek:
      -zaměstnanci nemohou být poskytnuty dvojí náhrady za tytéž dny".
      Je třeba to interpretovat v kontextu zákoníku práce, vyplácet cestovní náhrady v souladu se zákoníkem práce, přičemž se lze v dohodě o dočasném přidělení dohodnout na refundaci zákonných cestovních náhrad.
      Ale zkrátit zaměstnance na jejich zákonných právech nemůžete.

    • 9. 12. 2015 13:51

      Marhus (neregistrovaný) 85.70.164.---

      Re: Dočasné zapůjčení zamce a cest. náhr
      Omlouvám se, nevšimla jsem si, že jsem spletla rok.

      Pořád to dokola pročítám a v §43a odst.3 je napsáno, že v dohodě se zaměstnancem lze sjednat pravidelné pracoviště pro cestovní náhrady - tj. nové pracoviště. A v závěru KOOV je že pokud v dohodě sjednám nové místo výkonu pro cestovní náhrady dle §43a odst.3, pak zaměstnanec na náhrady nárok nemá.

      Mě z toho vyplývá, že pokud zaměstnanec s uvedením nového místa pro náhrady souhlasí, tak nic neproplácím, pokud nesouhlasí, tak proplácím.

      Ale je to pro mě opravdu zmatek, nechci nikoho krátit na právech, chci se dobrat toho, jak je to správně. Pokud mi tedy může ještě více přiblížit Váš pohled na věc, budu velmi ráda.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).