Dobrý den,
na tiskopis, který vyplňujete pro účely dávek pomoci v hmotné nouzi, se dle mého názoru vypíše celý měsíc srpen (od 1.8. do 31.8.) a dosažený příjem v korunách. Jste zaměstnán po celý měsíc srpen.
Co se týče neplaceného volna - zaměstnavatel Vám nemůže jen tak nařídit neplacené volno. To je v rozporu se zákoníkem práce. Neplacené volno se poskytuje pouze na žádost zaměstnance. Jestliže máte sjednánu určitou pracovní dobu a zaměstnavatel pro Vás nemá práci, např. z důvodu nedostatku zakázek, je povinen Vám vyplatit za tuto dobu náhradu mzdy dle § 209 zákoníku práce. Případný doplatek zdravotního pojištění do minimálního vyměřovacího základu, pokud Váš měsíční příjem bude nižší než minimální mzda, je na zaměstnavateli.
Je tedy rozhodující, co máte sjednáno v pracovní smlouvě (rozsah sjednané týdenní pracovní doby). Pokud Vám zaměstnavatel práci v souladu s ní nepřiděluje a ani neposkytne za dobu překážek v práci náhradu mzdy, můžete podat stížnost na příslušný úřad inspekce práce (kontakty zde).
Dagmar Kučerová ::)
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Konec drahého tankování? Vláda zavádí stropy a zlevňuje naftu
Nová povinnost firem už běží: Registraci zaměstnanců usnadní jednoduchý dotazník
OSVČ v časové pasti: Některé musí podat přehled už do 8. dubna
ČSSZ upozorňuje: Navazující zaměstnání se nově hlásí jinak
Senioři řidiči a povinné lékařské prohlídky: Nová pravidla neplatí vždy
Říkali jim hadráři a věštili krach. Dnes patří k lídrům trhu s bytovým textilem
2. 9. 2012 6:14
Vážená/ý
potřebuji zodpovědět dotaz:
Jsem zaměstnanec HPP na dobu určitou 6 měsíců, se základním platem HMzdy 8.000,-Kč. Poprvé se mi stalo, že jsem v měsíci srpnu odpracoval jen, a to celkem 12 dní, tak říkajíc kouskovaně, a to od 1.8-9.8.2012, pak 18.8.-19.8. a ještě 22.8.2012. Nevím si rady s výpočtem mzdy, jelikož mi zaměstnavatel na dotaz doplatku mzdy k záloze za měsíc červen již nedal žádnou práci, aniž bych s tím souhlasil, dal mi neplaceném volno.
Družka pobírá "hmotnou nouzi", a nevím jak napsat datum odpracovaných dní do tiskopisu "Doklad o výši měsíčních příjmů", jelikož tam je 1 řádek..Jestli mám ty odpracované dny rozepsat, nebo jen napsat 12 dní od 1.8-12.8.2012. Vždy jsem zaměstnavateli vypsal datum od kdy do kdy jsem pracoval a účetní jen napala do tiskopisu čistou mzdu.
Dále bych potřeboval vědět, co mě bude obnášet to neplacené(nucené) volno, jak s tím nlaoží účetní firmy zaměstnavatele, jesli mi i za těch jen 12 dní napíše celý základní hrubý výdělek.
Děkuji za zodpovězení dotazu a omlouvám se, že píši tak brzy ráno v neděli, ale nedá mi to spát. Vím, že přes víkend se odpovědi nedočkám, ale vím, že po přečtení v pondělí, dostanu odpověď do 48 hodin.
S pozdravem a přáním příjemného dne
Luknár Ivan
V Havířově 4, dne 2.9.2012