Re: Výpověď
Paragraf vám teď z hlavy neřeknu, dá se najít, ale výpověď Vám dají tzv. 3+2 (tři měsíce lhůta a 2 platy). Jinak k 1.11. budete ještě porád v pracovním poměru, pokud jak píšete Vám ještě nic nedali. Ale třeba myslí, že k 1.11. Vám výpovědi předají, potom Vám začne běžet 3 měsíční lhůta.
Re: Výpověď
Děkuji vám za odpověď , to mě asi nestihnou propustit k 1.11.2005 když mi musí dát 3 měs. výpovědní lhůtu , nebo je nějaká klička aby mi výp. lhůtu nedali ?
>>Dobrý den , potřeboval bych poradit ohledně výpovědi
>>.
>>V podniku nám oznámili že část provozu předají
>>soukromníkovi a že od 1.11.2005 dostaneme výpověď .
>>Podle
>>jakého paragrafu mi můžou dát výpověď . Můžou mě
>>propustit k 1.11.2005 když jsem k dnešnímu dni
>>výpověď
>>nedostal ? Měla by být nějaká výpovědní lhůta , a jaké
>>
>>odstupné ? V podniku pracuji už 10 let.
>>Děkuji
>
>Paragraf vám teď z hlavy neřeknu, dá se najít, ale
>výpověď Vám dají tzv. 3+2 (tři měsíce lhůta a 2 platy).
>Jinak k 1.11. budete ještě porád v pracovním poměru,
>pokud jak píšete Vám ještě nic nedali. Ale třeba myslí,
>že k 1.11. Vám výpovědi předají, potom Vám začne běžet
>3 měsíční lhůta.
Re: Výpověď
Pokud Vám dají výpověď do 30. 9., začíná běžet výpovědní lhůta 1. 10. a končil byste 31. 12. s tím, že byste dostal dvouměsíční odstupné. Mohou Vám také nabídnout dohodu (aby se ta lhůta dala zkrátit), ale tam si pohlídejte, aby tam bylo napsáno, že jde o ukončení pracovního poměru z organizačních důvodů a že dostanete to odstupné. Je to § 46 zákoníku práce "Výpověď daná zaměstnavatelem".
Ale ještě je jedna možnost, pokud přechází činnost k jinému zaměstnavateli, je to § 249 "Přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů":
"Dochází-li k převodu zaměstnavatele nebo části zaměstnavatele nebo k převodu úkolů nebo činnosti zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli, přecházejí práva a povinnosti z pracovně právních vztahů zaměstnanců v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele."
V tomto případě by se pro Vás nic neměnilo, pracovní smlouva by zůstala platná.
Ale to asi nový majitel nebude chtít, píšu to proto, abyste věděl, jaké jsou možnosti.
Re: Výpověď
Pokud nový zaměstnavatel převezme provoz i se zaměstnance podle § 249 ZP, pak to znamená, že Vás přebírá i s Vašimi právy a povinnostmi, pro Vás se nic nemění, pracovní smlouva zůstává v platnosti, prostě jakoby jste stále pracoval u stejného zaměstnavatele, akorát že se ten zaměstnavatel bude jmenovat jinak. Výpověď tím pádem nedostáváte, samozřejmě ani odstupné, protože Váš pracovní poměr nadále trvá. Na tom převodu podle § 249 se musí zaměstnavatelé mezi sebou domluvit, zaměstnancům se pouze oznámí, ti se k tomu vůbec nevyjadřují.
Pokud nepůjde o převod podle § 249, ale půjde o skončení činnosti Vašeho zaměstnavatele bez toho převodů, pak Vám buď dá výpověď pro rušení zaměstnavatele (§46a), nebo se s Vámi může dohodnout jinak.
Re: Výpověď
Ještě bych se chtěl zeptat co by se stalo jestli by mi zaměstnavatel nabídl abych ve výpovědní lhůtě pracoval na stéjném pracovním místě ale v jiném městě ? Zaměstnavatel má provoz ještě ve vedlejším městě kde bude privatizovat část provozu až příští rok. jinak mi dnes zdělili že když se ruší provoz tak mě s odstupným 2 měs. podle zákoníku práce + 2 měs. podle kolektivní smlouvy (České dráhy) propustí ze dne na den .Budou už připravovat všechny podklady k výpovědí dohodou , kterou jim ale nepodepíšou . Myslím si nevím jestli správně že když mě vlastně propouštějí oni tak jim ani nic podepisovat nemusím. O výpovědní lhůtě nechtěli nic slyšet a oháněli se paragrafy a dohodou na kterou nejsem ochoten přistoupit. Moc Vám děkuji za vaše rady .
Re: Výpověď
Buďte velmi opatrný, nějak se mi to celé nezdá. ČD jsou sice stát ve státě, ale přesto jsou některá prohlášení zavádějící. Pracovat v jiném městě (pokud není uvedeno jaké místo výkonu zaměstnání) ve výpovědní době nemusíte, pokud sám nebudete chtít. To, že máte navíc 2 platy u ČD proti ZP jako odstupné je pouze určitý bonus, který nemá nic společného s výpovědní lhůtou, která musí běžet ze zákona. Tu žádná kolektivní smlouva nemůže zrušit. Nerozumím tomu nepodepisování - buď se podepisuje převzetí výpovědi, zde nemá cenu se nijak cukat, stejně se nic nevyřeší nebo podepíšete dohodu, která Vám bude vyhovovat. Je možné, že někdo "zachrápal" s předáním výpovědí a teď budou zkoušet, kolik lidí jim na to skočí. Znovu opakuji - pokud se ruší místo, 3 měsíce výpovědní lhůta nebo ať Vám dají 7 platů (3+2+2) a klidně k 1.11. skončete.
Re: Výpověď
To nepodepisování jsem myslel tak že když mi předloží k podepsání výpověď dohodou tak ji nepodepíší protože jsem se s nima nedohodl na výpovědi bez výpovědní lhůty a tak mi ji můžou třeba poslat poštou . Tam už ale musí být uvedena výp. lhůta pode zákona . To by jste asi nevěřili jak s člověkem na ČD jednají . Jsem zvědavý jak to všechno dopadne .
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
15. 9. 2005 16:21
Dobrý den , potřeboval bych poradit ohledně výpovědi . V podniku nám oznámili že část provozu předají soukromníkovi a že od 1.11.2005 dostaneme výpověď . Podle jakého paragrafu mi můžou dát výpověď . Můžou mě propustit k 1.11.2005 když jsem k dnešnímu dni výpověď nedostal ? Měla by být nějaká výpovědní lhůta , a jaké odstupné ? V podniku pracuji už 10 let.
Děkuji