Hlavní navigace

SVJ – platba záloh na opravy

• (neregistrovaný) 109.81.210.---

10. 11. 2016 10:04

Dobrý den,
    před půl rokem změnil náš výbor SVJ rozpis záloh na služby a příspěvek do fondu oprav. Připomínkoval jsem, že nový rozpis je neplatný, protože nebyl podle stanov schválen shromážděním vlastníků a dále, že u SVJ neexistuje fond oprav, ale zálohy na opravy, u kterých jsou vlastníky členové SVJ, nikoliv výbor SVJ. Dále jsem namítnul, že pokud není shromáždením schválen plán údržby a oprav, není důvod pro rozpis měsíčních záloh na opravy (vede mě k tomu nehospodárný postup výboru, který jsem tu popsal 7.9. SVJ – výběr firmy na rekonstrukci). Z toho důvodu platím pouze měsíční zálohy na služby podle starého, ale bez fondu oprav, a nový rozpis považuji za neplatný. Nový rozpis bude schvalován na shromáždění vlastníků. Rád bych se zeptal, zda shromáždění vlastníků má právo většinově schválit nový rozpis se zpětnou platností, t.zn. že by platil zpětně od půl roku nazad. A dále, má-li shromáždění právo většinově schválit zálohy na opravy bez plánu oprav (řekl jsem, že přispěji podílem na opravy poté, co bude známa cena). Děkuji za pomoc.
    S pozdravem Libor

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 11. 2016 11:20

VH

Re: SVJ – platba záloh na opravy
      >Dobrý den,
      >před půl rokem změnil náš výbor SVJ rozpis záloh na
      >služby a příspěvek do fondu oprav. Připomínkoval jsem,
      >že nový rozpis je neplatný, protože nebyl podle stanov
      >schválen shromážděním vlastníků a dále, že u SVJ
      >neexistuje fond oprav, ale zálohy na opravy, u kterých jsou
      >vlastníky členové SVJ, nikoliv výbor SVJ. Dále jsem
      >namítnul, že pokud není shromáždením schválen plán
      >údržby a oprav, není důvod pro rozpis měsíčních záloh na
      >opravy (vede mě k tomu nehospodárný postup výboru, který
      >jsem tu popsal 7.9. SVJ – výběr firmy na
      >rekonstrukci). Z toho důvodu platím pouze měsíční zálohy na služby
      >podle starého, ale bez fondu oprav, a nový rozpis
      >považuji za neplatný. Nový rozpis bude schvalován na
      >shromáždění vlastníků. Rád bych se zeptal, zda shromáždění
      >vlastníků má právo většinově schválit nový rozpis se
      >zpětnou platností, t.zn. že by platil zpětně od půl
      >roku nazad. A dále, má-li shromáždění právo většinově
      >schválit zálohy na opravy bez plánu oprav (řekl jsem, že
      >přispěji podílem na opravy poté, co bude známa cena).
      Jak upravují stanovy vašeho SVJ to, na co se ptáte?
      >Děkuji za pomoc.
      >S pozdravem Libor

• 10. 11. 2016 13:35

libork (neregistrovaný) 109.81.210.---

Co se týče záloh, v povinnostech člena je: - hradit příspěvky na správu domu formou záloh, - hradit stanovené zálohy na úhradu cen služeb a hradit nedoplatky vyplývající z vyúčtování a zároveň plnit povinnost přispívat na správu domu, - ručit za dluhy společenství v poměru podle podíl. V působnosti shromáždění: - schvalování rozpočtu, výsledků hospodaření a účetní závěrky společenství, - schválení druhu služeb a výše záloh na jejich úhradu a způsob rozúčtování cen služeb na jednotky, - rozhodování o opravě nebo stavební úpravě společné části, převyšují-li náklady částku stanovenou do pravomoci výboru, - rozhodování v dalších záležitostech určených stanovami nebo v záležitostech, které si shromáždění k rozhodnutí vyhradí,

• 10. 11. 2016 14:03

VH

Píšete, že shromáždění schvaluje druhy služeb a výše záloh na jejich úhradu - z této dikce nevyplývá, že by shromáždění stanovilo výši záloh jednotlivým jednotkám, ale že rozhoduje o celkové výši záloh. Chybí info o pravidlech pro tvorbu rozpočtu, termínech apod.

• 10. 11. 2016 14:58

libork (neregistrovaný) 109.81.210.---

U rozúčtování nákladů na služby - jsou určeny druhy služeb. Z Pravidel pro tvorbu: - Rozpočet společenství týkajících se nákladů na správu domu pro následující období schvaluje shromáždění. - O rozsahu poskytovaných služeb a paušální výši záloh rozhoduje shromáždění - O způsobu rozúčtování služeb rozhodne shromáždění. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období (je určeno, které služby se rozúčtují podle osob, nebo paušálem). Platí se k 25. dni měsíce

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).