Nástup během měsíce

  • (neregistrovaný)

    17. 8. 2017 9:20

    Dobrý den, prosím o radu, pokud během měsíce nastupuje zaměstnanec do nového zaměstnání a podepíše prohlášení je potřeba ještě do něj vypisovat, že slevu 2070,- bude uplatňovat u nového zaměstnavatele až od následujícího měsíce
    děkuji za rady

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 8. 2017 10:10

      Líba (neregistrovaný)

      Re: nástup během měsíce
      "Změní-li poplatník v průběhu kalendářního měsíce tzv. hlavního zaměstnavatele (jestliže pobírá mzdu v tomto měsíci od více plátců daně, ale postupně za sebou), může pro účely výpočtu zálohy na daň podepsat prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 zákona na další část kalendářního měsíce též u nového plátce, a to v zákonné lhůtě do 30 dnů po nástupu do zaměstnání. Oba plátci daně mu pak za tento kalendářní měsíc vypočtou zálohu měsíční sazbou daně podle § 38h odst. 2 zákona, ale měsíční slevu na dani podle § 35ba zákona a měsíční daňové zvýhodnění může poskytnout poplatníkovi pouze jeden z nich (§ 38k odst. 3 zákona); a činí tak zpravidla ten, od kterého poplatník odchází. V případě, že by poplatník uplatňoval slevu a popř. daňové zvýhodnění u nového postupného plátce v tomtéž kalendářním měsíci, je účelné, aby v prohlášení písemně doplnil, že slevu a případně daňové zvýhodnění v kalendářním měsíci nástupu u předchozího plátce (plátců) neuplatňoval."

    • 17. 8. 2017 10:32

      pv (neregistrovaný)

      Re: nástup během měsíce
      děkuji za odpovědi a do tabulky na str.2 kde poplatník potvrzuje pravdivost se napíše pouze rok 2017 nebo se tam píší i měsíce např.09-12/2017, když za srpen bude uplatňovat původní zaměstnavatel a datum podpisu 1.9.2017

    • 17. 8. 2017 10:40

      Kara

      Re: nástup během měsíce
      Napíše rok 2017, datum podpisu třeba den nástupu a podpis. A je na mzdové účetní, aby určila, zda mu uplatní slevu již ve mzdě za srpen nebo až od příštího měsíce.
      Já si nechávám pro jistotu vepsat od něj poznámku do tabulky na str. 2 např. "od 1.8. do 14.8." nebyl žádný plátce mzdy. V takovém případě mu uplatním slevu již za srpen. Pokud na ZL vidím, že v srpnu měl jiného zaměstnavatele, tak předpokládám, že tam měl podepsáno a sleva bude uplatněna tam, proto mu dám slevu až od září. Pokud bych od toho předchozího zaměstnavatele měla potvrzení, že on mu v srpnu slevu neuplatnil, uplatnila bych mu ji za srpen já.

    • 17. 8. 2017 10:32

      pv (neregistrovaný)

      Re: nástup během měsíce
      děkuji za odpovědi a do tabulky na str.2 kde poplatník potvrzuje pravdivost se napíše pouze rok 2017 nebo se tam píší i měsíce např.09-12/2017, když za srpen bude uplatňovat původní zaměstnavatel a datum podpisu 1.9.2017

    • 17. 8. 2017 10:40

      .. (neregistrovaný)

      Re: nástup během měsíce
      Musíte oddělit dvě věci - podpis Prohlášení a uplatnění slevy na poplatníka. Pokud by podepsal prohlášení 1.9.2017 a napsal by, že prohlášení je pro měsíce 9-12/2017, tak by zaměstnanec neměl po část srpna 2017 podepsané prohlášení a musel by kvůli tomu zpracovat a podat Přiznání k dani z příjmu FO.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).