Hlavní navigace

Započítatelná doba pojištění (důchod)

  • 95.82.152.---

    29. 8. 2017 12:19

    Prosím pěkně, prosím o potvrzení nebo opravu:
    Obrátila se mě známá, která řeší dobu, která jí chybí do započítání do starobního důchodu. A samozřejmě řeší, kdy jí opět vznikne nárok na podporu, kterou již asi 4 roky nepobírá (mezitím byla různě zaměstnána bez evidence na ÚP, ale nikdy poměr netrval tak dlouho, aby dala dohromady těch 12 měsíců pro opětovný nárok na podporu).
    1) Doba evidence na ÚP s pobíráním podpory se započítává vždy zcela - je to tak?
    2) Doba evidence bez podpory se započítává maximálně v rozsahu 3 roky, z toho 1 rok před 55 rokem věku. Je to tak?
    3) Nyní má DPČ ne ZMR, s malým výdělkem každý měsíc 1000 Kč, ze kterého se jí sráží SP, přičemž je stále vedena na ÚP samozřejmě bez podpory (a tato doba vedení na ÚP už se jí ani nezapočítává, 3 roky evidence bez podpory už má dávno vyčerpané).
    Ale doba trvání té DPČ se jí započítává - je to tak?
    A započítává se jí nejenom do doby pro starobní důchod, ale i do doby pro získání podpory? Tzn. že kdyby v budoucnu nastoupila např. do pracovního poměru s výdělkem vyšším než polovina min.mzdy (tzn. ukončí evidenci na ÚP) a pak zas pracovní poměr skončil, bude se jí pro posouzení nároku na podporu započítávat do těch 12ti měsíců v předchozích 2 letech před opětovnou evidencí na ÚP i ta doba pojištění DPČ, kterou má teď, když je na ÚP evidovaná?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 8. 2017 12:23

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: Započítatelná doba pojištění (důchod
      >Prosím pěkně, prosím o potvrzení nebo opravu:
      >Obrátila se mě známá, která řeší dobu, která jí chybí
      >do započítání do starobního důchodu. A samozřejmě
      >řeší, kdy jí opět vznikne nárok na podporu, kterou již asi
      >4 roky nepobírá (mezitím byla různě zaměstnána bez
      >evidence na ÚP, ale nikdy poměr netrval tak dlouho, aby
      >dala dohromady těch 12 měsíců pro opětovný nárok na
      >podporu).
      >1) Doba evidence na ÚP s pobíráním podpory se
      >započítává vždy zcela - je to tak?
      ANO:

      >2) Doba evidence bez podpory se započítává maximálně v
      >rozsahu 3 roky, z toho 1 rok před 55 rokem věku. Je to
      >tak?
      ANO.

      >3) Nyní má DPČ ne ZMR, s malým výdělkem každý měsíc
      >1000 Kč, ze kterého se jí sráží SP, přičemž je stále
      >vedena na ÚP samozřejmě bez podpory (a tato doba vedení
      >na ÚP už se jí ani nezapočítává, 3 roky evidence bez
      >podpory už má dávno vyčerpané).
      >Ale doba trvání té DPČ se jí započítává - je to tak?
      ANO, odvádí se SP.

      >A započítává se jí nejenom do doby pro starobní
      >důchod, ale i do doby pro získání podpory?
      Domnívám se, že se započítává i doba pro získání podpory, protože je z DPČ důchodově pojištěna.

      Tzn. že kdyby v
      >budoucnu nastoupila např. do pracovního poměru s
      >výdělkem vyšším než polovina min.mzdy (tzn. ukončí evidenci
      >na ÚP) a pak zas pracovní poměr skončil, bude se jí
      >pro posouzení nároku na podporu započítávat do těch 12ti
      >měsíců v předchozích 2 letech před opětovnou evidencí
      >na ÚP i ta doba pojištění DPČ, kterou má teď, když je
      >na ÚP evidovaná?
      Domnívám se, že ano.

    • 29. 8. 2017 12:42

      Kara

      Re: Započítatelná doba pojištění (důchod
      Děkuji, paní Jasná. Mně ale mate věta, uvedená v § 41 Zákona o zaměstnanosti: "Do předchozího zaměstnání se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním."
      Podle této věty by se jí ta doba pojištěné DPČ, kterou má při evidenci, nezapočítávala.
      Možná to jenom vytrhávám z kontextu, ale co myslíte Vy?

    • 29. 8. 2017 12:46

      Kara

      Re: Započítatelná doba pojištění (důchod
      Upřesnění - do důchodu se jí započte, ale nezapočítávala by se do těch 12ti pojištěných měsíců pro nárok na podporu. Co myslíte?

    • 29. 8. 2017 12:46

      Líba (neregistrovaný) 90.177.44.---

      Re: Započítatelná doba pojištění (důchod
      No, já to tady taky zrovna pročítám, ale nechci Vás zmást, nemám s tím osobní zkušenost.

    • 29. 8. 2017 12:57

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: Započítatelná doba pojištění (důchod
      Taky jsem osobně ještě neřešila. Nejlepší bude zavolat na ÚP, chtít vedoucí a zeptat se. Pokud něco zjistíte, dejte vědět. Taky by mě to osobně zajímalo, člověk nikdy neví, kdy to bude potřebovat.

    • 30. 8. 2017 10:38

      Kara

      Re: Započítatelná doba pojištění (důchod
      Tak na tom radícím call centru ÚP toho moc nevěděla a jen obecně říkala, že se počítá každá doba, kdy měl zaměstnání, ze kterého se odvádělo pojištění, ale § 41 rozklíčovat nedokázala. Dokonce mně tvrdila, že DPČ je pojištěná jen a pouze při výdělku 2500 a více. O tom, že když DPČ není ZMR, a tudíž se SP odvádí i z výdělku nižšího, nikdy neslyšela. Takže tam nemělo cenu už nic dál rozebírat.
      Raději jsem zavolala přímo na oddělení, kde mně přepojili na vedoucí a od té jsem se dozvěděla, co jsem potřebovala. Tak opravdu ten § 41 říká toto:
      Doba výkonu práce v nekolidujícím zaměstnání, tzn. jakékoli zaměstnání (tj. i s odvodem SP) v době, kdy je dotyčný veden na ÚP se do těch 365 dnů ve 2 letech před začátkem evidence, potřebných pro nárok na podporu, nezapočítává.
      Pokud dotyčný chce, aby se mu ta doba započítávala, nesmí být veden na ÚP. Tzn. nechá se vyřadit z evidence ÚP, nebo ho vyřadí oni sami, protože včas nesplnil ohlášení začátku toho zaměstnání (vyřazení z evidence ÚP pak ale pochopitelně znamená, že není pojištěný státem, a že základ pro odvod ZP musí být nejméně ve výši minimální mzdy).

    • 30. 8. 2017 11:37

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Karo, díky za info
      >>>>Děkuji, paní Jasná. Mně ale mate věta, uvedená v § 41
      >>>>Zákona o zaměstnanosti: "Do předchozího zaměstnání se
      >>>>nezapočítává doba důchodového pojištění získaná
      >>>>zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době
      >>>>vedení v
      >>>>evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a
      >>>>krátkodobým zaměstnáním."
      >>>>Podle této věty by se jí ta doba pojištěné DPČ,
      >>>>kterou
      >>>>má při evidenci, nezapočítávala.
      >>>>Možná to jenom vytrhávám z kontextu, ale co myslíte
      >>>>Vy?
      >>>
      >>>No, já to tady taky zrovna pročítám, ale nechci Vás
      >>>zmást, nemám s tím osobní zkušenost.
      >>
      >>Taky jsem osobně ještě neřešila. Nejlepší bude
      >>zavolat
      >>na ÚP, chtít vedoucí a zeptat se. Pokud něco
      >>zjistíte,
      >>dejte vědět. Taky by mě to osobně zajímalo, člověk
      >>nikdy neví, kdy to bude potřebovat.
      >
      >Tak na tom radícím call centru ÚP toho moc nevěděla a
      >jen obecně říkala, že se počítá každá doba, kdy měl
      >zaměstnání, ze kterého se odvádělo pojištění, ale § 41
      >rozklíčovat nedokázala. Dokonce mně tvrdila, že DPČ je
      >pojištěná jen a pouze při výdělku 2500 a více. O tom,
      >že když DPČ není ZMR, a tudíž se SP odvádí i z výdělku
      >nižšího, nikdy neslyšela. Takže tam nemělo cenu už nic
      >dál rozebírat.
      >Raději jsem zavolala přímo na oddělení, kde mně
      >přepojili na vedoucí a od té jsem se dozvěděla, co jsem
      >potřebovala. Tak opravdu ten § 41 říká toto:
      >Doba výkonu práce v nekolidujícím zaměstnání, tzn.
      >jakékoli zaměstnání (tj. i s odvodem SP) v době, kdy je
      >dotyčný veden na ÚP se do těch 365 dnů ve 2 letech před
      >začátkem evidence, potřebných pro nárok na podporu,
      >nezapočítává.
      >Pokud dotyčný chce, aby se mu ta doba započítávala,
      >nesmí být veden na ÚP. Tzn. nechá se vyřadit z evidence
      >ÚP, nebo ho vyřadí oni sami, protože včas nesplnil
      >ohlášení začátku toho zaměstnání (vyřazení z evidence ÚP
      >pak ale pochopitelně znamená, že není pojištěný
      >státem, a že základ pro odvod ZP musí být nejméně ve výši
      >minimální mzdy).

    • 30. 8. 2017 12:07

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Taky děkuji za informaci :-)
      >>>>>Zákona o zaměstnanosti: "Do předchozího zaměstnání se
      >>>>>nezapočítává doba důchodového pojištění získaná
      >>>>>zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době
      >>>>>vedení v
      >>>>>evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a
      >>>>>krátkodobým zaměstnáním."
      >>>>>Podle této věty by se jí ta doba pojištěné DPČ,
      >>>>>kterou
      >>>>>má při evidenci, nezapočítávala.
      >>>>>Možná to jenom vytrhávám z kontextu, ale co myslíte
      >>>>>Vy?
      >>>>
      >>>>No, já to tady taky zrovna pročítám, ale nechci Vás
      >>>>zmást, nemám s tím osobní zkušenost.
      >>>
      >>>Taky jsem osobně ještě neřešila. Nejlepší bude
      >>>zavolat
      >>>na ÚP, chtít vedoucí a zeptat se. Pokud něco
      >>>zjistíte,
      >>>dejte vědět. Taky by mě to osobně zajímalo, člověk
      >>>nikdy neví, kdy to bude potřebovat.
      >>
      >>Tak na tom radícím call centru ÚP toho moc nevěděla a
      >>jen obecně říkala, že se počítá každá doba, kdy měl
      >>zaměstnání, ze kterého se odvádělo pojištění, ale §
      >>41
      >>rozklíčovat nedokázala. Dokonce mně tvrdila, že DPČ
      >>je
      >>pojištěná jen a pouze při výdělku 2500 a více. O tom,
      >>že když DPČ není ZMR, a tudíž se SP odvádí i z
      >>výdělku
      >>nižšího, nikdy neslyšela. Takže tam nemělo cenu už
      >>nic
      >>dál rozebírat.
      >>Raději jsem zavolala přímo na oddělení, kde mně
      >>přepojili na vedoucí a od té jsem se dozvěděla, co
      >>jsem
      >>potřebovala. Tak opravdu ten § 41 říká toto:
      >>Doba výkonu práce v nekolidujícím zaměstnání, tzn.
      >>jakékoli zaměstnání (tj. i s odvodem SP) v době, kdy
      >>je
      >>dotyčný veden na ÚP se do těch 365 dnů ve 2 letech
      >>před
      >>začátkem evidence, potřebných pro nárok na podporu,
      >>nezapočítává.
      >>Pokud dotyčný chce, aby se mu ta doba započítávala,
      >>nesmí být veden na ÚP. Tzn. nechá se vyřadit z
      >>evidence
      >>ÚP, nebo ho vyřadí oni sami, protože včas nesplnil
      >>ohlášení začátku toho zaměstnání (vyřazení z evidence
      >>ÚP
      >>pak ale pochopitelně znamená, že není pojištěný
      >>státem, a že základ pro odvod ZP musí být nejméně ve
      >>výši
      >>minimální mzdy).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).