Hlavní navigace

Výpověď § 52 f) zdravotní důvody - lze?

• (neregistrovaný) 89.24.108.---

24. 10. 2017 12:11

Dobrý den,
    montér, který pracuje s vibrujícími nástroji, "dostal" nějakou obecnou chorobu a podle posudku "závodního lékaře" je nyní zdravotně způsobilý s podmínkou a tou podmínkou je zákaz práce s vibrujícími nástroji. Charakter práce a pracoviště ale neumožňují tu práci vykonávat jakýmikoliv nevibrujícícmi nástroji. Zaměstnavatel se proti posudku odvolal, protože má za to, že by posudkový závěr měl znít "dlouhodbě pozbyl zdravotní způsobilost", bohužel výsledkem odvolání je nový posudek se stejným zněním - "zdravotně způsobilý s podmínkou".
    Je možné dát zaměstnanci výpověď podle § 52 písm. f) ZP "nesplňuje-li zaměstnanec bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon práce", když podmínkou výkonu práce je práce s vibračními nástroji (je to v popisu práce, který zaměstnanec podepsal, je to v charakteristice pracovního místa, ve vnitřních a bezpečnostních předpisech...). Když nastupoval do práce, byl zdravý bez omezení.
    Děkuji za rady.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 10. 2017 12:20

III (neregistrovaný) 46.227.168.---

Re: Výpověď § 52 f) zdravotní důvody - l
      Dle mne to možné není, ale nejde se dál odvolat ? Protože takový posudek je k ničemu. My také nedávno dostali posudek na řidiče , že je schopen s podmínkou vyloučení řízení vozidel. Tak jsem zavolala lékařce a otázala se, co by dělala se zdravotní sestrou, která by nesměla píchat injekce a brát krev. Tak se dost zarazila a najednou byl posudek úplně jiný. Podle mne a informací ze školení může být způsobilý s podmínkou jen takovou, že např. musí používat brýle k řízení a tím se stává způsobilým. Nikdy přece není možné , aby byl způsobilý, ale přitom tu práci nemohl vykonávat. Šlo by to jedině tam, kde by byla práce nějak kumulovaná a mohl by vykonávat něco jiného. Ona se mne také původně snažila přesvědčit, že k řízení vozidla patří např. jeho údržba, kterou konat může. To ano, ale když auto nejezdí, tak není co udržovat. Osobně bych zjistila možnost dalšího odvolání a jinak předání právníkům. Sama to těžko vyřešíte.

• 24. 10. 2017 12:30

iva. (neregistrovaný) 89.24.108.---

Děkuji za obsáhlou odpověď, odvolávat se určitě budeme, právník to právě řeší (běží lhůta pro odvolání), já se jen snažím najít i jinou možnost.
      Problém je v tom, že lékařka, ačkoli to pracoviště viděla a má ty technologické popisy, si stojí za tím, že - a teď to hodně nadneseně zjednoduším - "tak nebude brousit elektrickou bruskou, ale bude to šmrdlat pilníčkem na nehty, nevadí, že to bude dělat o týden dýl". Ale ty činnosti navazují a nachat ho dělat to tím pilníčkem na nehty znamená zastavit zbytek fabriky a poslat lidi domů ...

• 24. 10. 2017 12:45

III (neregistrovaný) 46.227.168.---

Jo, to je přesné, jako s tím řidičem. Bude furt dokola umývat auto, které stojí.

Obávám se, že ale žádná jiná možnost nebude, jen vyčkat co tedy právníci vymyslí.

• 24. 10. 2017 15:40

Michaela S. (neregistrovaný) 92.61.80.---

právníkům. Sama to těžko
      >>>vyřešíte.
      >>
      >>Děkuji za obsáhlou odpověď, odvolávat se určitě
      >>budeme, právník to právě řeší (běží lhůta pro
      >>odvolání), já
      >>se jen snažím najít i jinou možnost.
      >>Problém je v tom, že lékařka, ačkoli to pracoviště
      >>viděla a má ty technologické popisy, si stojí za tím,
      >>že
      >>- a teď to hodně nadneseně zjednoduším - "tak nebude
      >>brousit elektrickou bruskou, ale bude to šmrdlat
      >>pilníčkem na nehty, nevadí, že to bude dělat o týden
      >>dýl".
      >>Ale ty činnosti navazují a nachat ho dělat to tím
      >>pilníčkem na nehty znamená zastavit zbytek fabriky a
      >>poslat
      >>lidi domů ...
      >
      >Jo, to je přesné, jako s tím řidičem. Bude furt dokola
      >umývat auto, které stojí.
      >
      >Obávám se, že ale žádná jiná možnost nebude, jen
      >vyčkat co tedy právníci vymyslí.

Při vyslovení posudkového závěru "zdravotně způsobilý s podmínkou", kdy podmínka není u zaměstnavatele proveditelná a není reálné, aby zaměstnanec při splnění této podmínky nadále vykonávat dosavadní práci, zbývá zaměstnavateli pouze postupovat podle § 103 odst. 1 písm a) ZP a zaměstnance z práce vyřadit - vzniká překážka na straně zaměstnance.

Kterákoliv ze stran (zaměstnanec i zaměstnavatel) múže do 10 dnů podat návrh na přezkum lékařského posudku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).