Re: dovolená
Nejdříve musím opravit ty dny. Máte nárok na 6,5 nebo na 7 dní, pokud je ve firmě celoroční nárok 4 týdny. (vychází to na 6,66, takže záleží na tom, jak to zaměstnavatel zaokrouhlí). Pokud je celoroční nárok 5 týdnů, máte nárok na 8 nebo 8,5 dne. A to v případě, že od 1.9. do 31.12. odpracujete aspoň 60 směn. Pokud byste třeba teď onemocněla a do konce roku těch 60 směn neodpracovala, byl by nárok menší (za každých 22 odpracovaných směn 1/12).
Co se týká toho vybírání - o tom rozhoduje zaměstnavatel. Když Vám určí vybrání dovolené letos, tak Vám nezbude nic. Pokud Vám ji neurčí, lze ji převést do příštího roku (třeba celou).
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
10. 11. 2005 15:40
Od 1.9.2005 jsem nastoupila do nové firmy a do konce roku mám nárok na 6 dní dovolené.Chtěla bych se zeptat, jestli si musím těch 6 dní do konce roku vybrat nebo můžu třeba 2 dny převést do dalšího roku? Děkuji za odpověď.