Re: Provozovna v bytových prostorách
Jestli to správně chápu, tak majitel domu nemá s tou firmou nic společného, takže prostě pronajme část nemovitosti firmě jak pro účely podnikání, tak pro ubytování. Kvůli tomu nemusí platit podnikatelskou sazbu za enerige atd. - není to ten případ, kdy subjekt podniká v nemovistosti, která mu patří a ve které i bydlí.
Re: Provozovna v bytových prostorách
Dejte si však pozor také na stavební zákon, ten říká cosi ve smyslu, že nemovitosti nesmí být užívány k jinému účelu, než byly zkolaudovány. Předmět podnikání tedy musí být slučitelné s kolaudací k bydlení - problémem není pracovna v bytě, u administrativních prací, atp., ale elektrodílnu už tam mít nesmíte.
Robert Haken
Re: Provozovna v bytových prostorách
Jde o kancelář a o prodej sportovních potřeb.
Jinak to chápete správně, majitel nemovitosti s firmou nic společného nemá. Jde to tedy takhle? Podle jakého pravidla se podělí nájem mezi FO a firmu? A služby (elektřina, voda, plyn) se tedy nemusí měnit ani přehlašovat?
Re: Provozovna v bytových prostorách
To se obávám, že už je za hranicí kolaudace bytu. Viz § 85 stavebního zákona: "Stavbu lze užívat jen k účelu určenému v kolaudačním rozhodnutí, popřípadě ve stavebním povolení..."
Kancelář ještě můžete prohlásit za pracovnu v bytě, ale prodej sportovních potřeb, to bych realisticky neviděl. To Vám projde jen do okamžiku, než to začne sousedům vadit a zkontaktují stavební úřad.
Robert Haken
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
13. 11. 2005 13:04
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, které další předpisy kromě Žz a zákon o pronájmu nebytových prostor upravují problematiku sídla a provozovny.
Jedná se o následující případ: majitel domu chce pronajmout byt v rodinném domě pro účely podnikání. Aby to ale nebylo jednoduché, jednatel/společník tam chce také bydlet. Na co je potřeba si dát pozor, aby potom ani jedna strana nemela problémy. Např. co se týká el. energie, bylo nám sděleno, že pokud tam i někdo bydlí, může se nechat nižší bytová sazba, ale náklad potom nebude pro firmu daňově uznatelný. Jak upravit smlouvu? Napsat na firmu, nebo na společníka, který pak se souhlasem majitele pronajme část prostor firmě? Jak potom podělit náklady, co s daní z nemovitosti atd...?
Děkuji za rady!