Hlavní navigace

Spolupracující osoba

  • (neregistrovaný) 85.160.91.---

    15. 11. 2005 8:27

    Můžete mi prosím někdo vysvětlit, proč lékař/manžel/ nemůže zaměstnat svou manželku jako zdravotní sestru? Vyřešili to jako spolupracující osoba.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 11. 2005 9:40

      Lenka (neregistrovaný) 85.160.91.---

      Re: Spolupracující osoba
      Protože to nelze!! Blbá otázka!!!!
      Zákon o rodině hovoří, že manželé si mají být rovni. V pozici zaměstnanec a zaměstnavatel, je vždy nadřízený a podřízený.

    • 15. 11. 2005 10:03

      Anonymní (neregistrovaný) 83.208.198.---

      Re: Spolupracující osoba
      Mě se toto zdůvodnění moc nezdá. Tato podmínka byla stanovena někdy za socialismu a bohužel pořád platí .

    • 15. 11. 2005 20:08

      Lina (neregistrovaný) 80.188.231.---

      Re: Spolupracující osoba
      xxxxxxxxxxxxx
      Protože to zakazuje zákoník práce.
      Tak se mnou "mlátila" zvědavost, kde je to napsáno, až jsem to našla - tak tedy zákoník práce, § 26:
      Pracovněprávní vztah nemůže vzniknout mezi manžely.
      ****************************************
      No a v komentáři je toto: pracovněprávní předpisy nevylučují zaměstnávání manželů nebo jiných příbuzných na jednom pracovišti, třeba i v postavení nadřízeného a podřízeného. Zák. práce v ust. §269 však zakazuje, aby manžel přijal do pracovního poměru svého druhého manžela, ale nebrání účasti manžela jako spolupracující osoby třeba v soukromém podnikání druhého manžela. Přitom je ovšem možné, aby byl přijat do prac. poměru v obchodní společnosti, do které ho přijímá druhý manžel působící v této obch. spol. jako statutární orgán..... atd. neexistuje žádný obecně platný právní předpis, který by vylučoval, aby u téhož zaměstnavatele pracovaly osoby blízké nebo příbuzné, včetně manželů..... je tam toho ještě více, ale našla jsem tu takovou zajímavůstku: pokud osoby sjednaly mezi sebou pracovněprávní vztah a poté uzavřely sňatek, nemůže tato skutečnost automaticky znamenat skončení tohoto prac.právního vztahu. Zák. práce tyto skutečnosti neuvádí jako formu skončení prac. poměru a ani jako důvod pro možnou výpověď z prac. poměru ze strany občana - zaměstnavatele.

    • 16. 11. 2005 14:24

      Lina (neregistrovaný) 80.188.231.---

      Re: Spolupracující osoba
      >>>>>>Můžete mi prosím někdo vysvětlit, proč lékař/manžel/
      >>>>>>nemůže zaměstnat svou manželku jako zdravotní sestru?
      >>>>>>Vyřešili to jako spolupracující osoba.
      >>>>>A proč by to nešlo?
      >>>>Protože to nelze!! Blbá otázka!!!!
      >>>>Zákon o rodině hovoří, že manželé si mají být rovni.
      >>>>V
      >>>>pozici zaměstnanec a zaměstnavatel, je vždy nadřízený
      >>>>a podřízený.
      >>>Mě se toto zdůvodnění moc nezdá. Tato podmínka byla
      >>>stanovena někdy za socialismu a bohužel pořád platí .
      >>xxxxxxxxxxxxx
      >>Protože to zakazuje zákoník práce.
      >>Tak se mnou "mlátila" zvědavost, kde je to napsáno,
      >>až
      >>jsem to našla - tak tedy zákoník práce, § 26:
      >> Pracovněprávní vztah nemůže vzniknout mezi manžely.
      >>****************************************
      >>No a v komentáři je toto: pracovněprávní předpisy
      >>nevylučují zaměstnávání manželů nebo jiných příbuzných
      >>na
      >>jednom pracovišti, třeba i v postavení nadřízeného a
      >>podřízeného. Zák. práce v ust. §269 však zakazuje,
      >>aby
      >>manžel přijal do pracovního poměru svého druhého
      >>manžela, ale nebrání účasti manžela jako
      >>spolupracující
      >>osoby třeba v soukromém podnikání druhého manžela.
      >>Přitom
      >>je ovšem možné, aby byl přijat do prac. poměru v
      >>obchodní společnosti, do které ho přijímá druhý
      >>manžel
      >>působící v této obch. spol. jako statutární
      >>orgán.....
      >>atd. neexistuje žádný obecně platný právní předpis,
      >>který
      >>by vylučoval, aby u téhož zaměstnavatele pracovaly
      >>osoby blízké nebo příbuzné, včetně manželů..... je
      >>tam
      >>toho ještě více, ale našla jsem tu takovou
      >>zajímavůstku:
      >> pokud osoby sjednaly mezi sebou pracovněprávní vztah
      >>a poté uzavřely sňatek, nemůže tato skutečnost
      >>automaticky znamenat skončení tohoto prac.právního
      >>vztahu.
      >>Zák. práce tyto skutečnosti neuvádí jako formu
      >>skončení
      >>prac. poměru a ani jako důvod pro možnou výpověď z
      >>prac. poměru ze strany občana - zaměstnavatele.
      >
      >§26?
      Kristepane, omlouvám se, chybička se vloudila ...§ 269.
      >
      >
      >
      >
      >
      >
      >
      >
      >
      >
      >
      >

    • 16. 11. 2005 14:45

      Anonymní (neregistrovaný) 85.70.27.---

      Re: Spolupracující osoba
      >>>>>>>Můžete mi prosím někdo vysvětlit, proč lékař/manžel/
      >>>>>>>nemůže zaměstnat svou manželku jako zdravotní sestru?
      >>>>>>>Vyřešili to jako spolupracující osoba.
      >>>>>>A proč by to nešlo?
      >>>>>Protože to nelze!! Blbá otázka!!!!
      >>>>>Zákon o rodině hovoří, že manželé si mají být rovni.
      >>>>>V
      >>>>>pozici zaměstnanec a zaměstnavatel, je vždy nadřízený
      >>>>>a podřízený.
      >>>>Mě se toto zdůvodnění moc nezdá. Tato podmínka byla
      >>>>stanovena někdy za socialismu a bohužel pořád platí .
      >>>xxxxxxxxxxxxx
      >>>Protože to zakazuje zákoník práce.
      >>>Tak se mnou "mlátila" zvědavost, kde je to napsáno,
      >>>až
      >>>jsem to našla - tak tedy zákoník práce, § 26:
      >>> Pracovněprávní vztah nemůže vzniknout mezi manžely.
      >>>****************************************
      >>>No a v komentáři je toto: pracovněprávní předpisy
      >>>nevylučují zaměstnávání manželů nebo jiných
      >>>příbuzných
      >>>na
      >>>jednom pracovišti, třeba i v postavení nadřízeného a
      >>>podřízeného. Zák. práce v ust. §269 však zakazuje,
      >>>aby
      >>>manžel přijal do pracovního poměru svého druhého
      >>>manžela, ale nebrání účasti manžela jako
      >>>spolupracující
      >>>osoby třeba v soukromém podnikání druhého manžela.
      >>>Přitom
      >>>je ovšem možné, aby byl přijat do prac. poměru v
      >>>obchodní společnosti, do které ho přijímá druhý
      >>>manžel
      >>>působící v této obch. spol. jako statutární
      >>>orgán.....
      >>>atd. neexistuje žádný obecně platný právní předpis,
      >>>který
      >>>by vylučoval, aby u téhož zaměstnavatele pracovaly
      >>>osoby blízké nebo příbuzné, včetně manželů..... je
      >>>tam
      >>>toho ještě více, ale našla jsem tu takovou
      >>>zajímavůstku:
      >>> pokud osoby sjednaly mezi sebou pracovněprávní vztah
      >>>a poté uzavřely sňatek, nemůže tato skutečnost
      >>>automaticky znamenat skončení tohoto prac.právního
      >>>vztahu.
      >>>Zák. práce tyto skutečnosti neuvádí jako formu
      >>>skončení
      >>>prac. poměru a ani jako důvod pro možnou výpověď z
      >>>prac. poměru ze strany občana - zaměstnavatele.
      >>
      >>§26?
      >Kristepane, omlouvám se, chybička se vloudila ...§
      >269.
      >>

      No a co? Ten ? se dá také číst jako 9.?
      V textu to bylo správně.
      >>
      >>
      >>
      >>
      >>
      >>
      >>
      >>
      >>
      >>
      >>

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).