Hlavní navigace

Prodej bytu

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:83bc:----:----:----:----:----

    5. 2. 2018 13:28

    Dobrý den, chci se zeptat, prodáli jsme byt a koupili nový byt, do kterého budeme investovat a ještě jsme si vzali na tento byt půjčku. Dle informací, bych ten prodaný byt měla přiznat v daňovém přiznání fyzických osob. Nevím, ale kam se to v daňovém přiznání uvede a jestli se tam zohledňuje i ten byt, který jsme koupili.
    Prosím o radu.
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 2. 2018 13:55

      .

      Re: Prodej bytu
      Doplňující otázky
      Jak dlouho jste předchozí byt vlastnili?
      Měli jste v něm (jako prodávající) bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem?


      Zákon o daních z příjmů
      § 4 odst. 1) písmeno a)
      § 4 odst. 1) písmeno b)
      § 4 odst. 1) písmeno v)

    • 5. 2. 2018 13:56

      violet (neregistrovaný) 46.13.145.---

      Re: Prodej bytu
      Uspokojení bytové potřeby
      Ještě v jednom případě však nebude daň z příjmu platit. A to pokud podle §4 ods. 1 písm. u) zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje použijete tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb, nebo pokud jste odpovídající částku vynaložili na řešení bytových potřeb v roce předcházejícím. Přijetí peněz je však potřeba oznámit vašemu finančnímu úřadu.

      5 případů, kdy je prodávají osvobozen od daně z příjmu při prodeji nemovitosti
      Využití získaných peněz pro uspokojení vlastní bytové potřeby.
      Minimálně 2leté bydliště v prodávané nemovitosti (bydliště nemusí být totožné s trvalým bydlištěm).
      Vlastnictví nemovitosti minimálně 5 let.
      Dědictví - časový test splnil zůstavitel.
      Převod členských práv k družstevnímu bytu (opět 5letý časový test).

      Zavolala bych si na příslušný FÚ jakým způsobem tohle oznámení podat.

    • 5. 2. 2018 14:13

      .

      Re: Prodej bytu pro nicka "violet"
      OT. Nicku "violet" a co by Vám tam asi tak na Finančním úřadu řekli.
      "Nemáme oprávnění v tomto radit, či zajděte si za svým, draze placeným daňovým poradcem - nejsem tady žádná poradna"

      A víte co - měla byste si Vámi uvedený § 4 ods. 1 písm. u) přečíst.

      Protože tam se píše o dotacích ze státního rozpočtu, ....

      I kdyby zvážila, že by se mohlo jednat o ZDP § 4 odst. 1 písm. v), tak
      tazatel neuvedl nic o tom, že by přijetí náhrady (odstupného) oznámil správci daně do konce zdaňovacího období, ve kterém k jejímu přijetí došlo.

    • 5. 2. 2018 14:36

      DJ (neregistrovaný) 2a00:1028:83bc:----:----:----:----:----

      Re: Prodej bytu
      Moc děkuji za informaci, budu muset zavolat na FU, jakou formou to oznámit.

    • 5. 2. 2018 14:38

      veronika.ba (neregistrovaný) 193.17.248.---

      Re: Prodej bytu
      Třeba toto pomůže:
      http://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/fyzicke-osoby-poplatnik/oznameni-o-osvobozenych-prijmech

    • 5. 2. 2018 15:17

      .

      Re: Prodej bytu
      Uvedený odkaz na sdělení Finanční správy k ustanovení § 38v ZDP nepomůže, protože se to příjmu z prodeje bytu v případě osvobození podle § 4 odst. 1) písmene v) ZDP vůbec netýká.

      Výňatek ze sdělení Finanční správy
      " Oznamovací povinnost se nevztahuje na osvobozený příjem z prodeje rodinného domu a souvisejícího pozemku, nebo jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, a souvisejícího pozemku zapisované do katastru nemovitostí České republiky nebo na příjem z prodeje nemovitých věcí zapisovaných do katastru nemovitostí České republiky (ve smyslu § 4 odst. 1 písm. a), b) a v) ZDP. "

    • 5. 2. 2018 15:22

      .

      Re: Prodej bytu
      V případě, že jste byt prodali v roce 2017,

      tak je na "oznámení" už pozdě

      - pokud jste chtěli oznámit správci daně přijetí náhrady (odstupného) podle § 4 odst. 1) písmeno v) ZDP, tak jste tak měli učinit do konce zdaňovacího období, ve kterém k jejímu přijetí došlo. Tj. do konce roku 2017.

      Tady Vám může pomoci jen opravdu dobrý daňový poradce, který má s tímto zkušenosti a nebojí se jít i do střetu s FÚ.

    • 5. 2. 2018 16:49

      violet (neregistrovaný) 46.13.145.---

      Re: Prodej bytu pro nicka "- ."
      >>>>Dobrý den, chci se zeptat, prodáli jsme byt a koupili
      >>>>nový byt, do kterého budeme investovat a ještě jsme
      >>>>si
      >>>>vzali na tento byt půjčku. Dle informací, bych ten
      >>>>prodaný byt měla přiznat v daňovém přiznání fyzických
      >>>>osob. Nevím, ale kam se to v daňovém přiznání uvede a
      >>>>jestli se tam zohledňuje i ten byt, který jsme
      >>>>koupili.
      >>>>Prosím o radu.
      >>>>Děkuji.

      >>
      >>Moc děkuji za informaci, budu muset zavolat na FU,
      >>jakou formou to oznámit.
      >
      >
      >V případě, že jste byt prodali v roce 2017,
      >
      >tak je na "oznámení" už pozdě
      >
      >- pokud jste chtěli oznámit správci daně přijetí
      >náhrady (odstupného) podle § 4 odst. 1) písmeno v) ZDP, tak
      >jste tak měli učinit do konce zdaňovacího období, ve
      >kterém k jejímu přijetí došlo. Tj. do konce roku 2017.
      >
      >
      >Tady Vám může pomoci jen opravdu dobrý daňový poradce,
      >který má s tímto zkušenosti a nebojí se jít i do
      >střetu s FÚ.
      >
      1/ dle mě jsou osvobozeni od daně dle §4 odst. 1 a/ použili získané prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby
      2/ oznamují se osvobozené příjmy FO nad 5000000,- dle § 38v
      Vy asi budete ten "dobrý" daňový poradce že? :-) bez kterých nelze existovat...

    • 5. 2. 2018 17:54

      . (neregistrovaný) 185.115.9.---

      Re: Prodej bytu pro nicka "- ."
      Ano, v tomto zde radíte dle mého názoru špatně - resp. podáváte neúplné a zavádějící informace

      A přitom by stačilo si jen přečíst ty správné §§ ZDP či by postačilo si přečíst sdělení Finanční správy

      ad 1/ to, že použili získané prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby musí včas oznámit správci daně dle § 4 odst. 1) písmeno v) ZDP

      " přijetí náhrady (odstupného) oznámí poplatník správci daně do konce zdaňovacího období, ve kterém k jejímu přijetí došlo "

      ad 2/
      Výňatek ze sdělení Finanční správy k ustanovení § 38v ZDP

      " Oznamovací povinnost se nevztahuje ... na příjem z prodeje nemovitých věcí zapisovaných do katastru nemovitostí České republiky (ve smyslu § 4 odst. 1 písm. a), b) a v) ZDP. "

    • 5. 2. 2018 18:20

      vladík (neregistrovaný) 77.236.201.---

      Re: Prodej bytu pro nicka "- ."
      >
      >>>- pokud jste chtěli oznámit správci daně přijetí
      >>>náhrady (odstupného) podle § 4 odst. 1) písmeno v)
      >>>ZDP, tak
      >>>jste tak měli učinit do konce zdaňovacího období, ve
      >>>kterém k jejímu přijetí došlo. Tj. do konce roku
      >>>2017.
      >>>
      >>>
      >>>
      >>>Tady Vám může pomoci jen opravdu dobrý daňový
      >>>poradce,
      >>>který má s tímto zkušenosti a nebojí se jít i do
      >>>střetu s FÚ.
      >>>
      >>1/ dle mě jsou osvobozeni od daně dle §4 odst. 1 a/
      >>použili získané prostředky na uspokojení vlastní
      >>bytové
      >>potřeby
      >>2/ oznamují se osvobozené příjmy FO nad 5000000,- dle
      >>§ 38v
      >>Vy asi budete ten "dobrý" daňový poradce že? :-) bez
      >>kterých nelze existovat...
      >
      >
      >Ano, v tomto zde radíte dle mého názoru špatně -
      >resp. podáváte neúplné a zavádějící informace
      >
      >A přitom by stačilo si jen přečíst ty správné §§ ZDP
      >či by postačilo si přečíst sdělení Finanční správy
      >
      >ad 1/ to, že použili získané prostředky na
      >uspokojení vlastní bytové potřeby musí včas oznámit správci
      >daně dle § 4 odst. 1) písmeno v) ZDP
      >
      >" přijetí náhrady (odstupného) oznámí poplatník
      >správci daně do konce zdaňovacího období, ve kterém k
      >jejímu přijetí došlo "
      >
      >ad 2/
      >Výňatek ze sdělení Finanční správy k ustanovení § 38v
      >ZDP
      >
      >" Oznamovací povinnost se nevztahuje ... na příjem z
      >prodeje nemovitých věcí zapisovaných do katastru
      >nemovitostí České republiky (ve smyslu § 4 odst. 1 písm. a),
      >b) a v) ZDP. "
      Tečko, klid, ti , co vědí málo a ještě radí , vás přece nemůžou rozházet, mám ale pocit, že jich tu poslední dobou nějak přibývá a staré dobré duše ( myslím dle délky pobytu zde na fóru ne dle věku) už tu nejsou tak často.
      >
      >

    • 5. 2. 2018 19:50

      alen1 (neregistrovaný) 77.234.40.---

      Re: Prodej bytu pro nicka "- ."
      pokud jste chtěli oznámit správci daně přijetí
      náhrady (odstupného) podle § 4 odst. 1) písmeno v) ZDP, tak
      jste tak měli učinit do konce zdaňovacího období, ve kterém k jejímu přijetí došlo. Tj. do konce roku 2017.
      Tady Vám může pomoci jen opravdu dobrý daňový poradce,
      který má s tímto zkušenosti a nebojí se jít i do střetu s FÚ.
      1/ dle mě jsou osvobozeni od daně dle §4 odst. 1 a/ použili získané prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby 2/ oznamují se osvobozené příjmy FO nad 5000000,- dle § 38v
      Vy asi budete ten "dobrý" daňový poradce že? :-) bez kterých nelze existovat...
      Ano, v tomto zde radíte dle mého názoru špatně -
      resp. podáváte neúplné a zavádějící informace

      A přitom by stačilo si jen přečíst ty správné §§ ZDP či by postačilo si přečíst sdělení Finanční správy

      >>ad 1/ to, že použili získané prostředky na
      >>uspokojení vlastní bytové potřeby musí včas oznámit
      >>správci
      >>daně dle § 4 odst. 1) písmeno v) ZDP
      >>
      >>" přijetí náhrady (odstupného) oznámí poplatník
      >>správci daně do konce zdaňovacího období, ve kterém k
      >>jejímu přijetí došlo "
      >>
      >>ad 2/
      >>Výňatek ze sdělení Finanční správy k ustanovení §
      >>38v
      >>ZDP
      >>
      >>" Oznamovací povinnost se nevztahuje ... na příjem z
      >>prodeje nemovitých věcí zapisovaných do katastru
      >>nemovitostí České republiky (ve smyslu § 4 odst. 1
      >>písm. a),
      >>b) a v) ZDP. "
      >Tečko, klid, ti , co vědí málo a ještě radí , vás
      >přece nemůžou rozházet, mám ale pocit, že jich tu poslední
      >dobou nějak přibývá a staré dobré duše ( myslím dle
      >délky pobytu zde na fóru ne dle věku) už tu nejsou tak
      >často.
      Vladíku, máte pravdu, radit umí každý, ale správně málokdo.
      V poslední době mám nějak málo času (asi se víc věnuji rodině), tak tu také jsem zřídka.
      A vy také, jak jsem si všimla.
      A navíc nám zmizela 1234a :-(
      Tečko nenechte se rozházet, Violetě unikají souvislosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).