Hlavní navigace

Příspěvek zaměstnavatele na penzijní poj

  • (neregistrovaný) 212.111.6.---

    2. 3. 2018 7:19

    Dobrý den, moc prosím o Vaše rady a názory. Zaměstnavatel přispívá zaměstnanci na jeho penzijní připojištění - příspěvek zúčtovaný v prosincové mzdě 12/17 je zaplacen fakticky v lednu 18 (stejně jako mzda zaměstnance). Tento příspěvek zúčtovaný ve mzdě 12/17, zaplacený v 1/18 se zohledňuje v celkovém limitu osvobozeného příjmu podle §6 odst.9 písm.p) ZDP ve výši 50000,- v roce 2017 nebo se již započítává pro rok 2018? Platí i zde ustanovení §5 odst.4 ZDP příjmy vyplacené a obdržené do 31.1 ....

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 3. 2018 7:51

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: Příspěvek zaměstnavatele na penzijní
      Do r. 2017.

    • 2. 3. 2018 8:21

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Příspěvek zaměstnavatele na penzijní
      Pro osvobození podle § 6 / 9 ZDP je důležitá .p.l.a.t.b.a. zaměstnavatele, ne předpis platby. Takže bych zadala do mezd zaměstnance podle data platby.
      Lednová platba příspěvku = lednové vyúčtování mzdy
      Co se nákladů firmy týká, tak bych se rozhodla podle toho, co je uvedeno ve firemní směrnici k příspěvku.

    • 2. 3. 2018 9:18

      A.Š. (neregistrovaný) 212.111.6.---

      Re: Příspěvek zaměstnavatele na penzijní
      A co §5 odst.4 zdp : Příjmy ze závislé činnosti vyplacené poplatníkovi nebo obdržené poplatníkem nejdéle do 31 dnů po skončení zdaňovacího období, za které byly dosaženy, se považují za příjmy vyplacené nebo obdržené v tomto zdaňovacím období........Obdobně se postupuje při stanovení základu daně a při evidenci příjmů ze závislé činnosti.

    • 2. 3. 2018 9:34

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Příspěvek zaměstnavatele na penzijní
      A je platba zaměstnavatele na příspěvek - který zaměstnavatel posílá penzijnímu fondu nebo životní pojišťovně - příjmem vyplaceným poplatníkovi? Vždyť zaměstnanci zaměstnavatel tento příspěvek neposílá. Zkuste to vzít jinak. Uznala byste jako osvobozený příjem zaměstnance pro rok 2017 platbu příspěvku, kterou zaměstnavatel provedl se zpožděním až v roce 2019?

    • 2. 3. 2018 9:39

      A.Š. (neregistrovaný) 212.111.6.---

      Re: Příspěvek zaměstnavatele na penzijní
      Prosím Vás a kde najdu v ZDP ono ustanovení o datu platby příspěvku? Opravdu si nevím rady a jsem z toho zoufalá.. Na FÚ mi řekli, stejně jako paní Jasná v prvním příspěvku, že pokud je to příspěvek za prosinec byť vyplacený v lednu, započítávám do limitu roku 2017... Fakt nevím...

    • 2. 3. 2018 9:49

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Příspěvek zaměstnavatele na penzijní
      >>>>>Zaměstnavatel přispívá zaměstnanci na jeho penzijní
      >>>>>připojištění
      >>>>>- příspěvek zúčtovaný v prosincové mzdě 12/17 je
      >>>>>zaplacen fakticky v lednu 18 (stejně jako mzda
      >>>>>zaměstnance). Tento příspěvek zúčtovaný ve mzdě
      >>>>>12/17,
      >>>>>zaplacený v
      >>>>>1/18 se zohledňuje v celkovém limitu osvobozeného
      >>>>>příjmu podle §6 odst.9 písm.p) ZDP ve výši 50000,- v
      >>>>>roce
      >>>>>2017 nebo se již započítává pro rok 2018? Platí i zde
      >>>>>ustanovení §5 odst.4 ZDP příjmy vyplacené a obdržené
      >>>>>do 31.1 ....
      >>>>

      >>>A co §5 odst.4 zdp
      >>
      >>A je platba zaměstnavatele na příspěvek - který
      >>zaměstnavatel posílá penzijnímu fondu nebo životní
      >>pojišťovně - příjmem vyplaceným poplatníkovi? Vždyť
      >>zaměstnanci zaměstnavatel tento příspěvek neposílá.
      >>Zkuste to
      >>vzít jinak. Uznala byste jako osvobozený příjem
      >>zaměstnance pro rok 2017 platbu příspěvku, kterou
      >>zaměstnavatel provedl se zpožděním až v roce 2019?
      >>
      >Prosím Vás a kde najdu v ZDP ono ustanovení o datu
      >platby příspěvku? Opravdu si nevím rady a jsem z toho
      >zoufalá.. Na FÚ mi řekli, stejně jako paní Jasná v prvním
      >příspěvku, že pokud je to příspěvek za prosinec byť
      >vyplacený v lednu, započítávám do limitu roku 2017...
      >Fakt nevím...
      >

      ZDP 6 / (9) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, dále osvobozeny
      p) .p.l.a.t.b.a. zaměstnavatele v celkovém úhrnu nejvýše 50000 Kč ročně jako

      Co je platba - je to předpis závazku? Není. Platba je od slova platit.

      Co se té konzultace na FÚ týká - přečtěte si třeba rozsudek Krajského soudu v Českých Budějovicích 10Af 16/2016 - 27 ať víte, za co sdělení úředníků finanční správy stojí.

      OT. Najděte si daňového poradce, který Vám dá požehnání písemně. Ať už by mělo být jakékoliv. Alespoň když za pár let bude u Vás kontrola a něco by doměřili, tak ať mohou jít sankce z pojistky daňového poradce. Se špatně a nesrozumitelně psanými zákony asi nic neuděláme.

    • 2. 3. 2018 10:56

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: Příspěvek zaměstnavatele na penzijní
      >>>>>>Zaměstnavatel přispívá zaměstnanci na jeho penzijní
      >>>>>>připojištění
      >>>>>>- příspěvek zúčtovaný v prosincové mzdě 12/17 je
      >>>>>>zaplacen fakticky v lednu 18 (stejně jako mzda
      >>>>>>zaměstnance). Tento příspěvek zúčtovaný ve mzdě

      >Co se té konzultace na FÚ týká - přečtěte si třeba
      >rozsudek Krajského soudu v Českých Budějovicích 10Af
      >16/2016 - 27 ať víte, za co sdělení úředníků finanční
      >správy stojí.
      >
      >OT. Najděte si daňového poradce, který Vám dá
      >požehnání písemně. Ať už by mělo být jakékoliv. Alespoň
      >když za pár let bude u Vás kontrola a něco by doměřili,
      >tak ať mohou jít sankce z pojistky daňového poradce. Se
      >špatně a nesrozumitelně psanými zákony asi nic
      >neuděláme.
      >
      Tak tady bych ráda ještě slyšela názor někoho jiného. Nemám pocit, že moje odpověď byla špatná :-).

    • 2. 3. 2018 11:00

      A.Š. (neregistrovaný) 212.111.6.---

      Re: Příspěvek zaměstnavatele na penzijní
      Paní Jasná děkuji za Vaši reakci, držíte mě nad vodou...My také totiž počítáme do limitu roku 2017....Jsem opravdu před zhroucením..:-)

    • 2. 3. 2018 11:06

      jasná. (neregistrovaný) 91.139.11.---

      Re: Příspěvek zaměstnavatele na penzijní
      Určitě vám chodí na kontrolu co 3 roky OSSZ. A vzpomeňte si, jak oni příspěvky posuzují - co je vyplacené ve mzdě za prosinec, jde do prosince. Sečtou příspěvky na PF a ŽP ve mzdách za leden až prosinec. Pokud by v některém měsíci byl překročen limit, musela byste mít odvody.

    • 2. 3. 2018 11:43

      A.Š. (neregistrovaný) 212.111.6.---

      Re: Příspěvek zaměstnavatele na penzijní
      Ano, takto jsem to také celou dobu brala - v podstatě jako mzdu (bez ohledu na datum výplaty)...a kontroly OSSZ samozřejmě v tomto ohledu byly bez jakýchkoliv problémů. Jen jsem zase moc četla a narazila na názor, že je rozhodující datum platby a začala jsem tápat....

    • 2. 3. 2018 13:25

      Maxx (neregistrovaný) 213.155.230.---

      Re: Příspěvek zaměstnavatele na penzijní
      Jaký s tím máte problém?
      Limit pro 2017 jste možná nedosáhli, když se bude platba počítat až do 2018. A když uděláte to samé na konci roku 2018, zase se platba posune do 2019.
      Limit se přece neměnil.

    • 2. 3. 2018 11:54

      Maxx (neregistrovaný) 213.155.230.---

      Re: Příspěvek zaměstnavatele na penzijní
      Takto limitní situaci jsem nezažila. OSSZ mi tohle nekontroluje vůbec. Nebo jsou příspěvky ve výši do 1000 Kč/měsíc, takže nehrozí dosažení stropu.
      U jednoho klienta jsem platili jednorázový příspěvek na penzijko v max roční výši tak, abychom platbu stihli v 2017 a byla započítána do nákladů v 2017. U tohoto klienta mi nejde nastavit "protažení" příspěvku přes mzdy (špatný mzdový program). Takže je o tom účtováno mimo mzdy.
      Přikláním se na stranu - platba v 2018 započítat do limitu 2018.

      Myslím, že se to tu řešilo už loni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).