Hlavní navigace

Alkohol na pracovišti

  • (neregistrovaný) 213.29.69.---

    14. 3. 2018 13:56

    Dobrý den, zaměstnanec požil alkohol v pracovní době, zaměstnavatel mu nedal fouknout, nemá tedy v ruce zádný papír. Může mu zaměstnavatel dát vytýkací dopis s upozorněním na možnost výpovědi v důsledku alkoholu? Je to porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahující se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem, nebo to může zaměstnavatel při opakování pojmout jako soustavné méně závažné porušovaní pracovní kázně a po třech upozorněních jej propustit dle ust. § 52 písm. g) zákoníku práce? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 3. 2018 14:11

      VH

      Re: alkohol na pracovišti
      Nerozumím tomu, jakým způsobem chce zaměstnavatel prokázat, že zaměstnanec byl pod vlivem alkoholu, popřípadě že se odmítl podrobit zkoušce ke zjištění, zda tomu tak je či není.
      Kvalifikace skutku, kterým zaměstnanec porušil povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci, náleží zaměstnavateli, který přihlédne ke všem okolnostem. Z tohoto důvodu vám tady nikdo neřekne, o jaký stupeň se jedná.

      V minulosti bylo judikováno, že o porušení povinností (tehdy pracovní kázně) zvlášť hrubým způsobem se jedná, je-li vliv alkoholu prokázán (zde není) a jedná se o činnost, jejíž výkon pod vlivem alkoholu může ohrozit zdraví nebo majetek třetích osob (jednalo se o jeřábníka).

      Doba ale pokročila a NS ČR je nyní toho názoru, že prokázaný vliv alkoholu nestačí, ale musí se vzít v úvahu, do jaké míry požitý alkohol ovlivnil či mohl ovlivnit rozpoznávací a ovládací schopnosti zaměstnance.

    • 14. 3. 2018 14:22

      D.T. (neregistrovaný) 213.29.69.---

      Re: alkohol na pracovišti
      To jsem právě zaměstnavateli říkala, že nemá v ruce nic průkazného. Ale o po mě chce, ať zaměstnanci napíši vytýkací dopis, ale vůbec nevím, co mu vlastně vytknout, a upozornit jej na možnost výpovědi. Tak si s tím právě nevím rady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).