Hlavní navigace

Pozdní reg. k DPH, jak na dopočet DPH?

 • (neregistrovaný) 80.90.137.---

  14. 4. 2018 15:45

  FO zjistila, že už několik měsíců má být plátcem DPH. Přihlásila se na FÚ a musí podat několik přiznání k DPH za dotčené měsíce.

  Vystaví pro potřeby evidence DPH správné doklady s DPH, případně (pro účely A4 kontrolního hlášení) s DIČ odběratele. S původními DUZP a za jednotlivé měsíce porá řádná přiznání.

  Jak spočítat DPH? Žádné smlouvy nemá, zpravidla se jedná o služby pro občany i firmy, byly vystavovány "faktury od neplátce", vše uhrazeno. Nehrozí, že by kterýkoliv odběratel byl ochoten DPH doplácet, měnit svá přiznání, cokoliv opravovat. FO s tím počítá, že to bude muset zaplatit ze svého.

  Setkal jsem se o dvěma názory:

  1) FA původně na 1000 Kč, nyní dopočítá 21% (210Kč) DPH a to bude daň na výstupu

  2) FA původně ona 1000 Kč, bude to považovat za platbu vč. DPH, bude tedy počítat 1000/121*21 (DPH na výstupu 174 Kč).

  Příklad 2) je výhodnější, ale nemohu nikde najít legislativní zdůvodnění použití takového postupu.

  FO je předběžně smířena s postupem 1), ale uplatnění dle 2) by bylo takovým malým plusem v tom neštěstí..

  Díky za reakce!

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 4. 2018 11:21

   .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

   Re: Pozdní reg.k DPH, jak na dopočet DPH
   Legislativní zdůvodnění nenajdete dle mého názoru ani pro jedno. Co nový plátce DPH, to jiný případ, jiné možnosti. Uvádíte, že nemá smlouvy. Nemá je písemně, ale co ústní smlouvy? Domluvil se s odběrateli, že se jedná o cenu konečnou?

   Jak to má s plněním na vstupu? Má možnost si uplatnit odpočet DPH?

   Má již podané Přiznání k dani z příjmů FO 2017? Nebo prozřetelně oddálil termín pro podání DAP, buď podáním žádosti na FÚ nebo zainteresováním daňového poradce?

   Pro jistotu - neměl plnění v režimu PDP?

  • 15. 4. 2018 20:46

   Vojtěch K. (neregistrovaný) 80.90.137.---

   Re: Pozdní reg.k DPH, jak na dopočet DPH
   On ale nebude ty své odběratele kontaktovat, ani není jak. A pokud je, nechce nikoho "otravovat", aby i oni museli podávat dodatečná přiznání, raději důsledky té své chyby zaplatí sám (nechce ztratit dobré jméno u zákazníků). Je to opravář spotřebičů (většinou pro obyvatelstvo), občas něco namontuje firmě. Do DPH spadl kvůli mimořádné zakázce, té se dodanění netýká. Předpokládám, že cena opravy byla stanovena vždy jako konečná. Když si nechám jako občan opravit pračku či boty, dostanu nějakou účtenku o provedené práci a tím je to vyřízeno. Určitě bych neakceptoval, že něco doplatím, když se opravář "ve svých daních splete".

   Odpočet z něco málo dokladů (zjednodušené DD) si udělat bude moci. Ale chce do toho jít jen v roce 2018, přiznání k DPFO za rok 2017 má podáno a měnit to nechce.

   Plnění v režimu PDP měl. Tam bych určitě volil dodanění +21% z původní ceny. Naprostá většina případů se ale bude týkat "opravních dokladů pro obyvatelstvo" - pokud by mohl DPH spočítat shora (původní cenu by považoval jako konečnou, tedy nově s DPH), bylo by to pro něj o nějakou tisícovku levnější.

  • 15. 4. 2018 21:52

   .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

   Re: Pozdní reg.k DPH, jak na dopočet DPH
   PDP - tam že zákona nemá jinou možnost, než navýšit plnění o DPH
   Ostatní - s podporou danového poradce - by mohl dopočítat DPH shora s tím, že se jednalo o ceny konečné. Jen pak bude mít chybné údaje v Přiznání k dani z prijmu FO

  • 16. 4. 2018 13:09

   jko (neregistrovaný) 85.71.237.---

   Re: Pozdní reg. k DPH, jak na dopočet DP
   Prosím, můžu se přidat k tématu?
   My jsme v také v tomto případě (překročení limitu vloni) ale jako odběratelé. Instalatérské práce- vše bude v režimu, ale ten instalatér nám právě poslal nové fakury s 21% DPH (tedy včetně - zůstane původní cena). BUdeme mít v tomto případě nárok na odpočet - nebo problém? Chápu že bychom to neměli takto přijmou. Jak by to prosím mělo být správně?
   Nerespektovat to DPH (nebo se domluvit s ním, navíc rok 2017?)
   Zařadit faktury do PDP za srpen - dělat dodatečné i u nás?
   To by nic nesedělo, DPH, KH...
   Děkuji moc za reakci

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).