Hlavní navigace

Povinnost zaměstnance - neschopenka

  • (neregistrovaný)

    18. 2. 2019 9:33

    Prosím o radu , pracovník je dlouhodobě nemocný, nekomunikuje , nesnaží se sdělovat průběh léčení a co bude dál, např. ukončení pracovní neschopnosti.Zaměstnavatel tyto informace potřebuje k rozhodování o obsazení jeho místa zastupujícím pracovníkem? Je povinností zaměstnance informovat zaměstnavatele o průběhu pracovní neschopnosti?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 2. 2019 9:58

      xJ (neregistrovaný)

      Re: Povinnost zaměstnance - neschopenka
      Ano.
      Zákon o nemocenském pojištění § 64
      odst.1) Pojištěnec, který je dočasně práce neschopný, je povinen
      p) předat neprodleně zaměstnavateli rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti a rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti, potvrzení o době jejího trvání a rozhodnutí o změně režimu dočasně práce neschopného pojištěnce ..............

    • 18. 2. 2019 10:18

      VH

      Re: Povinnost zaměstnance - neschopenka
      Ano, ale zaměstnavatel nemůže zaměstnance za nesplnění těchto povinností jakkoliv sankcionovat, nejedná se o povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci, ani o tzv. jinou povinnost podle § 301a ZP. Takže nic.

    • 18. 2. 2019 10:51

      xJ (neregistrovaný)

      Re: Povinnost zaměstnance - neschopenka
      Ale nikde v dotazu není nic o záměru zaměstnavatele zaměstnance sankcionovat. Alespoň já v dotaze nic takového nevidím.
      Zaměstnanec ale má povinnosti informovat zaměstnavatele o počátku PN, průběhu nemoci dokladem o pokračování PN a dokladem o ukončení PN. Nakonec v případě, že by zaměstnanec PN ukončil a zaměstnavateli tuto skutečnost nenahlásil a dál do práce nechodil, tak zaměstnavatel má v případě neomluvené absence možnost sankce.

    • 18. 2. 2019 11:02

      VH

      Re: Povinnost zaměstnance - neschopenka
      § 206 odst. 1 ZP:
      Je-li překážka v práci zaměstnanci předem známa, musí včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna. Jinak je zaměstnanec povinen uvědomit zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době jejího trvání bez zbytečného průtahu.

      O dokladech, o kterých píšete, v ZP nic uvedeno není.
      Není možné směšovat normu veřejného práva s normou soukromoprávní.

    • 18. 2. 2019 11:13

      xJ (neregistrovaný)

      Re: Povinnost zaměstnance - neschopenka
      je povinností
      >>>>>zaměstnance informovat zaměstnavatele o průběhu
      >>>>>pracovní
      >>>>>neschopnosti?
      >>>>
      >>>>Ano.
      >>>>Zákon o nemocenském pojištění § 64
      >>>>odst.1) Pojištěnec, který je dočasně práce neschopný,
      >>>>je povinen
      >>>>p) předat neprodleně zaměstnavateli rozhodnutí o
      >>>>vzniku dočasné pracovní neschopnosti a rozhodnutí o
      >>>>ukončení dočasné pracovní neschopnosti, potvrzení o
      >>>>době
      >>>>jejího trvání a rozhodnutí o změně režimu dočasně
      >>>>práce
      >>>>neschopného pojištěnce ..............
      >>>
      >>>Ano, ale zaměstnavatel nemůže zaměstnance za
      >>>nesplnění
      >>>těchto povinností jakkoliv sankcionovat, nejedná se o
      >>>povinnosti vyplývající z právních předpisů
      >>>vztahujících se k vykonávané práci, ani o tzv. jinou
      >>>povinnost
      >>>podle § 301a ZP. Takže nic.
      >>

      >>Zaměstnanec ale má povinnosti informovat
      >>zaměstnavatele o počátku PN, průběhu nemoci dokladem o
      >>pokračování
      >>PN a dokladem o ukončení PN. Nakonec v případě, že by
      >>zaměstnanec PN ukončil a zaměstnavateli tuto
      >>skutečnost nenahlásil a dál do práce nechodil, tak
      >>zaměstnavatel má v případě neomluvené absence možnost
      >>sankce.
      >
      >§ 206 odst. 1 ZP:
      >Je-li překážka v práci zaměstnanci předem známa, musí
      >včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního
      >volna. Jinak je zaměstnanec povinen uvědomit
      >zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době jejího trvání
      >bez zbytečného průtahu.
      >
      >O dokladech, o kterých píšete, v ZP nic uvedeno není.
      >
      >Není možné směšovat normu veřejného práva s normou
      >soukromoprávní.

      Dotaz zněl:Je povinností zaměstnance informovat zaměstnavatele o průběhu pracovní neschopnosti?
      Odpověď: Ano, ale podle zákona o nemocenském pojištění.
      Nepsala jsem nic o povinnosti podle zákoníku práce.

    • 18. 2. 2019 11:18

      VH

      Re: Povinnost zaměstnance - neschopenka
      No tak když si myslíte, že norma veřejného práva může zaměstnanci ukládat povinnosti, tak to je těžká práce.
      Povinnost, kterou není možné vynutit a její neplnění sankcionovat, jako kdyby nebyla. To věděli už ve starověkém Římě.

    • 18. 2. 2019 12:11

      xJ (neregistrovaný)

      Re: Povinnost zaměstnance - neschopenka
      V tom případě by možná bylo dobré informovat zákonodárce vydávajícím zákony, že ustanovení § 64 zákona o nemocenském pojištění ve výše uvedeném znění je neplatné, protože norma veřejného práva nemůže zaměstnanci ukládat povinnosti a povinnost, kterou není možné vynutit a její neplnění sankcionovat, jako kdyby nebyla a že když to věděli už ve starověkém Římě, je s podivem, že to neví oni.

    • 18. 2. 2019 12:25

      VH

      Re: Povinnost zaměstnance - neschopenka
      >
      >>>>>Zaměstnanec ale má povinnosti informovat
      >>>>>zaměstnavatele o počátku PN, průběhu nemoci dokladem
      >>>>>o
      >>>>>pokračování
      >>>>>PN a dokladem o ukončení PN. Nakonec v případě, že by
      >>>>>zaměstnanec PN ukončil a zaměstnavateli tuto
      >>>>>skutečnost nenahlásil a dál do práce nechodil, tak
      >>>>>zaměstnavatel má v případě neomluvené absence možnost
      >>>>>sankce.
      >>>>
      >>>>§ 206 odst. 1 ZP:
      >>>>Je-li překážka v práci zaměstnanci předem známa, musí
      >>>>včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního
      >>>>volna. Jinak je zaměstnanec povinen uvědomit
      >>>>zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době
      >>>>jejího trvání
      >>>>bez zbytečného průtahu.
      >>>>
      >>>>O dokladech, o kterých píšete, v ZP nic uvedeno není.
      >>>>
      >>>>Není možné směšovat normu veřejného práva s normou
      >>>>soukromoprávní.
      >>>
      >>>Dotaz zněl:Je povinností zaměstnance informovat
      >>>zaměstnavatele o průběhu pracovní neschopnosti?
      >>>Odpověď: Ano, ale podle zákona o nemocenském
      >>>pojištění.
      >>>Nepsala jsem nic o povinnosti podle zákoníku práce.
      >>No tak když si myslíte, že norma veřejného práva může
      >>zaměstnanci ukládat povinnosti, tak to je těžká
      >>práce.
      >>Povinnost, kterou není možné vynutit a její neplnění
      >>sankcionovat, jako kdyby nebyla. To věděli už ve
      >>starověkém Římě.
      >
      >V tom případě by možná bylo dobré informovat
      >zákonodárce vydávajícím zákony, že ustanovení § 64 zákona o
      >nemocenském pojištění ve výše uvedeném znění je neplatné,
      >protože norma veřejného práva nemůže zaměstnanci
      >ukládat povinnosti a povinnost, kterou není možné vynutit a
      >její neplnění sankcionovat, jako kdyby nebyla a že
      >když to věděli už ve starověkém Římě, je s podivem, že to
      >neví oni.

      Provedu. Budu zákonodárce informovat.
      >

    • 18. 2. 2019 12:35

      iva. (neregistrovaný)

      Re: Povinnost zaměstnance - neschopenka
      Domnívám se, že tazateli jde o něco jiného - o to, aby zaměstnanec řekl jak dlouho ještě bude marodit, aby zaměstnavatel řešil zástup za nemocného zaměstnance.
      Sdělovat takovou věc žádný předpis neukládá a pokud nosí/posílá "lístky na peníze", pak dostojí i povinnostem z nemocenského pojištění.
      Rozumný zaměstnanec dá zaměstnavateli vědět na jak dlouho to s nemocí vypadá, protože se chce na místo vrátit.
      Zaměstnanec, který nekomunikuje, se může dočkat nemilého překvapení v podobě organizační změny, kdy si jeho práci rozeberou ostatní zaměstnanci a místo se zruší. Toť má praktická zkušenost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).