Hlavní navigace

Účetní/daňové odpisy - rozdílná výše

• (neregistrovaný) 2a00:1028:83a2:----:----:----:----:----

9. 3. 2019 10:17

Dobrý den,
    nejsem účetní, ani ekonom, proto si dovoluji poprosit o vysvětlení toho, co ovlivní rozdíl účetních a daňových odpisů v sro.
    Chápu, že účetní odpisy si stanovuje účetní jednotka sama a mají odrážet míru opotřebení hmotného majetku. Třeba u auta ví, že ročně najedou 60.000 km a mají interní pravidlo prodávat auta pod 200.000 km, proto účetní odpisy zvolí na tři roky. Účetní odpis ani nemusí být každý rok stejný, má odrážet míru opotřebení a pokud firma ví, že používání auta/stroje bude v letech rozdílné, může upravit odpisy.
    Oproti tomu daňové odpisy jsou jasně dané zákonem, který stanovuje jejich minimální délku - u aut 5 let. Odpisy mohou být rovnoměrné, ale i zrychlené a nemusím je uplatnit každý rok.
    Dobrá, chápu rozdíl, ale teď otázka laika - k čemu tedy jsou ty účetní odpisy v s.r.o.?
    Kdysi jsem podnikal jako OSVČ, takže jsem měl odpisy daňové a jejich použití chápu. Pokud jde o auto, jeho cenu jsem nedal do nákladů v den platby, ale jednou za rok jsem v daňovém přiznání uvedl výši odpisů a tím snížil daňový základ.
    U s.r.o. se ale účetní odpisy asi účtují, že? Snažil jsem se něco dohledat na netu a jestli to dobře chápu, tak s.r.o. v průběhu roku účtuje účetní odpisy, které uvádí v přiznání DPPO, kam uvádí i odpisy daňové.
    Co se stane v případě, že jsou účetní vyšší, než daňové?
    Co se stane, když je to obráceně?
    Z hlediska daní je pro s.r.o. lepší která varianta?
    Proč by odpisy neměly (nebo měly?) být stejné?
    K čemu to vlastně je? :-)

Děkuji i za dílčí vysv+tlení, nebo odkaz někam jinam, kde už to vysvětleno je.

Hezký víkend, Karel

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 3. 2019 11:22

j s (neregistrovaný) 62.129.61.---

V s.r.o. musíte vést účetnictví tak, aby zobrazovalo věrný obraz.... Takže uplatnění odpisů Vám zohledňuje opotřebení majetku, jeho snížení hodnoty. To je pro účetnictví. Výpočet daně z příjmů má však svá pravidla a něco je daňově neuznatelné, i když to je náklad s.r.o. Takže pro výpočet daně potřebujete upravit hospodářský výsledek o operace, které nejsou dańově uznatelné. A tady jsme u rozdílu mezi opotřebením majetku a pravidly pro stanovení daňového základu.
      Vyšší účetní odpisy než daňové - daňový základ bude vyšší než účetní hospodářský výsledek.
      Nedá se říct, co je lepší a co horší.
      Rozdíl mezi účetnimi a daňovými odpisy vzniká také tím, že daňový odpis je roční - tj. majetek nakoupený v lednu nebo v prosinci bude mít stejný daňový odpis. Ale účetně je ten lednový nákup už odepsaný za několik měsíců (záleží na datu zařazení do užívání).

• 9. 3. 2019 11:54

Eva M.

U malých SRO s jedním majitelem není ten rozdíl tak důležitý, ale u velkých SRO s více majiteli to už celkem důležité je. Jde totiž o to, že účetní odpisy mají odrážet SKUTEČNÉ náklady firmy, zatímco daňové odpisy odrážejí jen momentální daňová pravidla státu (která se různě mění, jak víme).

Každý majitel potřebuje znát skutečný výsledek hospodaření své firmy bez ohledu na momentálně platné daňové zákony. Účetních nákladů, které nejsou daňovými, je spousta (a jsou i výnosy, které nejsou daňovými). Příklad - přiletí Vám vážený obchodní partner z daleké ciziny kvůli zajímavé zakázce - Vy ho tady pozvete na oběd, ukážete mu nějaké krásy Česka atd. - a samozřejmě to platíte Vy. Pro Vás je to náklad nedaňový, leč náklad firmy to prostě je. Proto účetní zisk bude (v daném případě) nižší než daňový základ.

Může se dokonce stát, že firma bude v účetní ztrátě, leč v daňovém zisku (či naopak). A běžné je, že účetní a daňový zisk jsou různé.

Důležité je to mj. pro rozdělování zisku. Po uzávěrce roku zjistíte, kolik ta firma skutečně vydělala (tj. účetní zisk) - jelikož rozdělit můžete jen skutečný (účetní) zisk -> vyplácet podíly na zisku společníkům.

• 10. 3. 2019 7:49

006 (neregistrovaný) ---.ipv4.broadband.iol.cz

Děkuji za vysvětlení.
      Narážím na svoje neznalosti účetnictví. Jestli tedy dobře chápu, tak účetní odpisy jsou částky neovlivňující základ daně, tedy daňově neuznatelné. V účetnictví ale nejde jen o daně, ale i o zjištění stavu firmy. A k tomu mi slouží účetní odpisy odrážející reálný stav opotřebení stroje/auta...
      Tedy to co je výsledkem DPPO je něco jiného, než je reálný stav firmy. Například jak jsem uváděl nákup aut, která se odepisují 5 let, ale fyzicky už po třech letech ve firmě nejsou a jsou prodané. Čím víc takových aut, tím větší rozdíl mezi reálným "stavem" firmy a výsledkem podle DPPO. Nebo rozdíl vzniklý tím, že majetek daňově odepisuji za celý rok i když jsem koupil v prosinci, účetně ne.

Takže pokud jde o DPPO, výše účetních odpisů není důležitá, vždy se uvádí daňové odpisy?
      Kde se promítají účetní odpisy? Ve výsledovce?

Hezkou neděli, Karel

• 10. 3. 2019 8:52

Eva M.

Ano, pochopil jste to správně ;-) Účetní odpisy se promítnou ve výsledovce, stejně tak jako všechny náklady a výnosy BEZ ohledu na to, jestli jsou daňově účinné nebo ne. Daňové odpisy se ve výsledovce nepromítnou, stejně tak se tam nepromítnou ani některé jiné úpravy, které slouží ke zjištění daňového základu a vyplývají z (momentálně) platných zákonů. Zkrátka - účetnictví má dát svým uživatelům obraz reálného stavu firmy a skutečný výsledek hospodaření. Zatímco základ daně je výsledkem daňových položek. Samozřejmě cca 95% nákladů je daňově uznatelných a cca 99% výnosů je též daňových, takže leckdy je účetní výsledek hospodaření i daňový základ podobný.

Rozdíl je ale i v samotné dani z příjmů. Připusťme, že firma má účetní zisk i daňový základ shodný = 1 milion Kč. Jenže ten účetní zisk je "před zdaněním", tj. z toho 1 mil. se musí vypočítat a odvést 190 tisíc Kč daně z příjmů právnických osob. Tudíž účetní zisk za daný rok je po zdanění "jen" 810 tisíc Kč. Takže mezi společníky lze rozdělit zisk "jen" ve výši 810 tisíc Kč jako podíly na zisku. Nelze rozdělit 1 milion Kč (daňový zisk).

Účetní zisk po zdanění a daňový základ by tedy byly zcela shodné snad jen v případě, že by firma uvedená v předchozím odstavci měla odčitatelné daňové ztráty z minulých let ve výši milionu (či více). Pak by její DPPO byla nulová a tudíž účetní zisk by byl 1 mil. po zdanění stejně tak jako "daňový zisk".

• 10. 3. 2019 9:05

006 (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

Evo,
      děkuji Vám! Konečně tuto problematiku začínám chápat :-) Nevím co se stalo, ale na stará kolena mám potřebu se vzdělávat... a účetnictví a ekonomika podniku mě zajímá.
      Děkuji, Karel

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).