Hlavní navigace

Přerušení rodičovské?prosím moc mzdové

 • (neregistrovaný) 92.61.80.---

  1. 4. 2019 15:19

  Dobrý den,
  moc prosím paní mzdové o radu. Zaměstnankyně, lékařka, je na rodičovské dovolené a chtěla by si jeden den v týdnu u svého zaměstnavatele přivydělat. Zaměstnavatel to uvítal. Protože by pracovala jako lékařka zase, tak nemůže mít dohodu o provedení práce?

  Jak se v tomto případě postupuje prosím? Musím na OSSZ a ZP jako zaměstnavatel nahlásit ukončení rodičovské dovolené a dodatkem změnit pracovní smlouvu z původních 40hodin na 4 hodiny týdně na přechodnou dobu?
  Pobírání rodičovského příspěvku tento krok, tzn. ukončení rodičovské dovolené, nijak neovlivní, předpokládám správně.

  Děkuji všem za rady, Katka

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 4. 2019 15:57

   Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

   Nemůže na DPP vykonávat tutéž práci, kterou u téhož zaměstnavatele vykonává v pracovním poměru. Takže tak jak píšete, musí ukončit RD a dodatkem (třeba časově omezeným) změnit to, co má být jinak (úvazek, případně mzda, pokud byla smluvena - nebo plat?). Na OSSZ nic nehlásíte a na ZP také ne, protože pokud pobírá RP, tak bude stále pojištěna státem. Předpokládáte správně, že rodičák to neovlivní.
   Pokud ale bude mít další dítě a to by se nenarodilo do 4 let toho předchozího dítěte, mohly by jí tyto nižší výdělky ovlivnit výši PPM.

  • 1. 4. 2019 16:16

   Katouu (neregistrovaný) 92.61.80.---

   Určitě plánuje narození druhého dítěte. A není to tak , že OSSZ posoudí, jestli by nová PPm nebyla menší než ta původní a v tomto případě dá tu větší? Něco se mi mate, že jsem to tak slyšela...

  • 1. 4. 2019 17:06

   Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

   Ale už předešlá odpověď zněla, že pokud bude zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, budou se do 4 let prvního dítěte při nástupu na PPM u druhého dítěte porovnávat oba DVZ.

   Bohužel teď už nevidím přesné znění odpovědi. To jsou ta nová vylepšení.

  • 2. 4. 2019 12:52

   Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

   Pokud se další dítě narodí do 4 let věku toho předchozího dítěte, budou se oba vyměř.základy porovnávat a bude použitý ten pro Vás výhodnější (pokud tedy budete stále u téhož zaměstnavatele). Pokud se ale další dítě nenarodí do 4 let toho předešlého dítěte, pak se VZ porovnávat nebudou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).