Hlavní navigace

DPČ do 3 000,-Kč při evidenci na ÚP

 • (neregistrovaný) 31.30.120.---

  12. 4. 2019 10:26

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem vedená na ÚP a chtěla bych si přivydělat. Dočetla jsem se, že to lze jen na Dohodu o pracovní činnosti. Vím, že je to do max. poloviny hrubé mzdy, ale může to být i pod hranici 3 000,-Kč, kdy nevznikají odvody? Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 4. 2019 10:43

   aa (neregistrovaný) 193.165.96.---

   Při evidenci na ÚP si můžete přivydělat až do výše poloviny minimální mzdy.
   Zdravotní a sociální pojištění se z dohody o pracovní činnosti odvádí, jen pokud váš výdělek přesáhne tři tisíce korun měsíčně. Limit tří tisíc korun platí nově od roku 2019, předtím dělal strop dva a půl tisíce korun. U zdravotního pojištění se do limitu započítává skutečně dosažený výdělek, v případě sociálního pojištění je rozhodující částka uvedená v dohodě o pracovní činnosti.
   Pokud tedy máte v dohodě sjednanou měsíční odměnu vyšší než tři tisíce korun, ale váš výdělek bude v daném měsíci z určitého důvodu nižší, sociální pojištění stejně odvedete.

  • 12. 4. 2019 10:53

   cap (neregistrovaný) 193.165.96.---

   Máte to trošku popletené. Při evidenci na ÚP si můžete přivydělat max. polovinu minimální ne hrubé mzdy.
   DPČ uzavíráte se zaměstnavatelem, ne ÚP. Záleží jak bude smlouva formulována. Já teď uzavírala DPČ s pracovníkem,který je evidován na ÚP. DPČ jsem formulovala jako zaměstnání malého rozsahu (ZMR) s uvedením hodinové mzdy s tím, že pracovní doba bude dle potřeby zaměstnavatele. V tomto případě nebudou odvody soc. ani zdravotního. Pokud by v některém měsíci ale byl výdělek vyšší, musel by se zaměstnanec přihlásit a odvody by se zaplatily.

  • 12. 4. 2019 11:05

   Tereza (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

   Ano, minimální, to je pravda, tak hrubá se mi tam nějak připletla:-) Budu to mít jen do konce dubna a budu dělat v hodinovce. Výdělek nepřesáhne 3 000,-Kč. Odvody tedy nebudou. Mě jen zajímalo, jestli s tím nebude ÚP problém, když jim takovou DPČ sepsanou se zaměstnavatel předložím. Jestli jim právě nejde o ty odvody (když DPP kvůli tomu zrušili). Děkuji, snad jsem to napsala srozuitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).